تعریف چاقی[phoe-icon name=”fa-spinner”] تغذیه، سبک زندگی و همچنین مشکلات روان‌شناختی در افزایش وزن افراد نقش مهمی را ایفا می ‏کند. امروزه معضل چاقی بیشتر از لاغری رواج دارد و مشکلات متعددی را برای افراد به همراه داشته است.

› چاقی به معنای، داشتن چربی بیش از حد لازم، در بدن است. علت بروز چاقی در افراد متفاوت است. گاهی اضافه‌وزن بر اثر وجود عضلات، آب میان‏ بافتی و استخوان‏ بندی در فرد ایجاد می ‏شود. گاهی نیز بدن با دریافت بیش از حد کالری، آن را به عنوان چربی ذخیره می ‏کند. بخشی از کالری دریافت‏ شده از خوراکی ‏ها و نوشیدنی‏ ها، صرف فعالیت فیزیکی شده و مابقی آن ذخیره می‏ گردد. در نتیجه هرچه کالری دریافتی بیشتر و فعالیت فیزیکی کمتر شود چاقی سریع‏تر اتفاق می افتد. بیماری‏ هایی نظیر افسردگی، پر اشتهایی عصبی، اختلالات خواب و وسواس باعث تغییر در رفتار تغذیه ‏ای و فعالیت‏ های روزانه می ‏شود.

› باید آگاه بود که معضلات چاقی می ‏تواند در خانواده شیوع پیدا کند اما این موضوع نباید شما را از داشتن بدنی سالم و زندگی ایده‏ آل ناامید کند.

تعریف چاقی

» تقسیم‏ بندی وزن افراد به چه صورت است؟

1- وزن متناسب: وزن فرد در محدوده‏ سالم متناسب با قد، جنسیت و سن وی است.
2- کمبود وزن (لاغری): وزن فرد کمتر از محدوده‏ ی سالم متناسب با قد، جنسیت و سن وی است.
3- اضافه‌وزن (چاقی): وزن فرد بالاتر از محدوده ‏ی سالم متناسب با قد، جنسیت و سن وی است.
4- چاقی بیش از حد (فربگی): وزن فرد خیلی بالاتر از محدوده سالم متناسب با قد، جنسیت و سن وی است.

هنگامی که اضافه‌وزن بیش از حد باشد، بدن در حرکت و انتقال آن دچار مشکل می‏ شود و عملکرد آن در هنگام تنفس یا خوابیدن سخت می ‏شود. این عامل باعث ایجاد درد و خستگی در بدن می ‏باشد. چاق بودن به اعتماد به نفس فرد آسیب می ‏رساند. غم، ناراحتی و خشمی که در فرد ایجاد می‏ کند باعث افزایش میل به خوردن می ‏گردد. چاقی امراض مختلفی مانند بیماری‏های قلبی-عروقی، دیابت، فشارخون، مشکلات تیروئید، بیماری‏ های کلیوی و کبد را برای شخص ایجاد می‏ کند.

» انواع چاقی و نحوه تجمع چربی در بدن:

› چاقی اندروید Android: در این نوع چاقی بالا تنه به شکل سیب درمی ‏آید که اغلب در آقایان مشاهده می‏ شود. با ترکیب ورزش، رژیم غذایی و استفاده از دستگاه برطرف می ‏شود.
› چاقی گاینوید Gynoid: در این نوع چاقی پایین تنه به شکل گلابی درمی‏ آید که اغلب در خانم ‏ها مشاهده می‏ شود. استفاده از دستگاه برای این نوع چاقی بسیار تأثیرگذار است و برای شروع فرآیند لاغری توصیه می‏ شود.
› چاقی احشایی Viscelar: این نوع چاقی ناشی از انباشته ‏شدن چربی در پشت ماهیچه‏ های شکمی و اطراف اندام‏های داخلی است. چربی‏ های احشایی ماهیچه‌‏های شکمی را به سمت بیرون فشار داده و به شکم حالتی سفت و گرد می‏ دهند. با ترکیب ورزش، رژیم غذایی و استفاده از دستگاه بادی اسکالپتور برطرف می ‏شود.

تعریف چاقی»رژیم ‏درمانی

تیم تخصصی کلینیک آتریسا در بخش تغذیه، ابتدا علت چاقی فرد را بررسی می‏ کنند. سپس به‏ وسیله دستگاه آنالیزور به بررسی دقیق میزان چربی‏ های اضافه و نوع آن‏ها می پردازند.
پس از انجام کارهای اولیه، پزشک تغذیه، رژیم غذایی متناسب برای هر فرد را پیشنهاد می‏ کند. لازم به ذکر است که رژیم ‏ها در هر فرد با توجه به شرایط بدنی، سبک زندگی، فعالیت‏ های روزانه و نوع ورزشی که هر فرد انجام می ‏دهد کاملاً متفاوت و منحصربه‏ فرد است.رژیم‏ درمانی راهی برای کنترل شرایط بدن است. برای بهبود عملکرد و تسریع بخشیدن به نتیجه ‏گیری دلخواه، استفاده از دستگاه‏ های لاغری الزامی است.

تعریف چاقی» سلولیت و علل ایجاد آن

سلولیت به تجمع چربی‌هایی گفته می‌شود که در سوخت‌ و ساز آن‌ها اختلال به وجود آمده است. ‌این چربی‌ها همراه برخی مواد سمی در زیر پوست رسوب می‌‌کنند. این مشکل بیشتر در خانم‌ها رایج است. در این عارضه، پوست، سفت شده و شبیه به پوست پرتقال می‌شود. سلولیت تنها در خانم‌هایی که اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند وجود ندارد، بلکه در بدن زنان لاغر و یا آن‌هایی که از وزن ایده ‏آلی برخوردارند نیز بوجود می ‏آید.

› دلایل تشکیل سلولیت شامل:

سیگار کشیدن: باعث ورود مواد سمی و خطرناک به بدن می ‏شود.
ژنتیک: در صورت وجود این ژن در بدن فرد مستعد داشتن سلولیت می ‏باشد.
خوردن غذا‌های چرب و ناسالم: از میوه‏ و سبزیجات تازه، مواد پروتئینه سالم و غلات بیشتر مصرف شود.
کمبود آب بدن: نوشیدن روزانه 8 الی 12 لیوان آب، باعث دفع سموم می ‏شود و از ایجاد سلولیت جلوگیری می‏ کند.
جریان ناکافی سیستم لنفاوی: افزایش جریان لنفاوی در پوست باعث از بین بردن مواد سمی در لایه چربی می‌شود.
– عدم تحرک و ورزش نکردن: تحرک و ورزش باعث بهبود خون‌رسانی به بافت چربی زیر پوستی و سوخت‌وساز بهتر چربی‌ها می‌شود.
کم بودن جریان خون در ناحیه زیر پوست: روزانه ناحیه‌ای از بدن که دارای سلولیت است، ماساژ داده شود تا جریان خون در آن نواحی بیشتر شود. با این کار مایع میان بافتی کاهش می‏ یابد.

› با بررسی آنالیز بدن توسط کارشناسان و متخصصان حاضر در کلینیک تعیین می‌شود که کدام روش‌های لاغری یا ترکیبی برای هر فرد مفید است، همچنین مدت زمان رسیدن به فرم ایده ‏آل و تغییراتی که در سبک زندگی باید اتفاق بیفتد تا به وزن ثابت برسید، مشخص می‏ گردد.

, ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *