سابسیژن ( Subcision ) به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود. با این روش نتیجه های بسیار رضایت بخشی در زمینه  درمان جای جوش و  زخم های عمیق، سالک، آکنه، خط خنده و اخم و چروک های عمیق حاصل شده است.

↵ دلیل فرورفتگی جای جوش

• در آکنه، آبله مرغان یاجوش های عمیق به دلیل وجود چسبندگی و فیبروز زیر آنها بافت داخلی پوست به درون کشیده شده و سفت می گردد. این بافت سفت شده زیر پوست مانع بازسازی دوباره پوست شده و ظاهر پوست به صورت فرو رفته به نظر می رسد. سابسیژن روش موثری است که در آن با وارد شدن سوزن های بسیار ریزی داخل پوست این بافت سفت و منسجم متلاشی شده و با تحریک لایه ی اپیدرم پوست برای کلاژن سازی باعث بازسازی پوست شده و جای فرو رفته پر می شود.

⇐ روش سابسیژن برای انواع پوست ها مناسب است ولی در پوست های تیره بعد از درمان با سابسیژن احتمال بروز هیپرپیگما نتاسیون وجود دارد.

سابسیژن روش جدید رفع و درمان اسکار یا جای جوش های صورت

↵  به طور کلی در سابسیژن دو نوع ابزار استفاده می شود :

1-  سوزن نوکور که شبیه یک تیغ برنده است و برای اسکارهای کوچک و سطحی مناسب است.
2-  ابزار دوم کانولاست که بدلیل اینکه نوک تیز نیست مطمئن تر است و در عمق پوست وارد شده و در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آنها آسیب نرسانده و از کنار آن ها عبور می کند و در نتیجه در سطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانور دادن داشته و کبودی ایجاد نخواهد کرد.

• مدت زمان درمان با کانولا بطور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این بدلیل غیر نوک تیز بودن آن است و احتیاج به نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد.

• با استفاده ازسوزن نوکور که شبیه نیزه بوده وپزشک بعد از وارد کردن آن به بافت های زیرپوست وحرکت دادن متناوب آن ، اقدام به بریدن بافت های فیبروتیک وچسبندگی ها و بعضاً ایجادخونریزی وهماتوم می کند.
سابسیژن با این روش، علیرغم اینکه هدف درمان که پاره کردن باندهای فیبروتیک است رامحقق می کند،ولی به علت عوارض ناخواسته مثل کبودی شدید صورت، ایجاد جوشگاه های جدیدناشی از ورود خود سوزن نوکور، درد نسبتاً زیاد و گاهی تشدید فرورفتگی وچسبندگی ها و ایجاد لک وتیرگی های مقاوم ،چندان محبوب و متداول نیست.

↵ مزایای سابسیژن


• 
نتایج درمانی عالی
• امکان استفاده درهمه تیپ های پوستی
• مدت زمان نقاهت کوتاه
• قابلیت انجام درهمه فصول
• امکان استفاده ی همزمان ازپیلینگ شیمیایی و لیزر فرکشنال co2 و RF فرکشنال ومیکرودرم ابریژن دریک جلسه همزمان

∴ عوارض

♦ بریدن بافت فیبروتیک در بسیاری موارد ایجاد خونریزی می‌کند. در ضمن در این روش باید پوست را مدام به‌صورت موضعی بی‌حس کرد زیرا این عمل درد زیادی دارد. از سوی دیگر، سوراخ کردن‌های مکرر پوست با سوزن‌های نوکور باعث به‌جا گذاشتن جوشگاه‌های خطی در بسیاری از موارد می‌شود که ظاهر خوشایندی ندارد و مشکلی به مشکلات بیمار اضافه می‌کند. بنابراین استفاده از این روش با توجه به معایبی که دارد، ایده‌آل به نظر نمی‌رسد.

♦از حدود 3 سال پیش، اصلاحاتی در روش‌های سابسیژن صورت گرفت که پاسخ‌ دهی‌ آن خوب بود اما همچنان عوارض و مشکلاتی وجود داشت که هر پزشکی در تجربه شخصی‌اش سعی در رفع آنها داشته است.
سابسیژن به چه افرادی توصیه می شود :
•    افراد مبتلا به جای جوش های عمیق و آکنه.
•    افراد با خط خنده عمیق.
•    افراد مسن باچین وچروک های واضح وآسیب های ناشی  از آفتاب
•   افراد با جوشگاه ( اسکار ) های وسیع فرورفته.

, , , ,
Share:

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *