خلاصه مطالب در زمینه سلولیت:

» سلولیت چیست؟

» علل بروز سلولیت

»چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید؟

» راهکارهای درمان سلولیت

سلولیت (تجمع بافت چربی)» سلولیت چیست؟

› سلولیت اصطلاحی برای حالتی از پوست است که غیر یکنواخت و تکه تکه می‏ شود. سلولیت یک عارضه رایج در بانوان است که در ران، باسن و شکم به وجود می‏ آید.و گاهی در بازوها و سینه ظاهر می‏ گردد. در بدن خانم‏ ها تجمع بافت چربی بیشتر در ناحیه ران و باسن است به همین دلیل از سنین بلوغ ایجاد آن شروع می‏ شود.

اگرچه این عارضه بیماری نیست ولی ممکن است وجود آن شما را ناراحت کند. برای بهبود ظاهر آن روش ‏های درمانی متفاوتی وجود دارد. سلولیت خفیف تنها با جمع کردن پوست آن ناحیه مشخص می‏ شود اما وقتی شدید باشد پوست در حالت عادی فراز و نشیب خواهد داشت.

» علل بروز سلولیت

› علت بروز این عارضه بر اثر تجمع بیش از حد چربی در میان اتصالات فیبروزی روی عضله می ‏باشد و ظاهری ناهموار تشکیل می‏ دهد. با افزایش سن به دلیل کاهش کلاژن و الاستین، سلولیت پوست گسترده می ‏شود. همچنین اضافه وزن میزان آن را تشدید می‏ کند. این عارضه به صورت ژنتیکی از نسلی به نسل بعد انتقال می ‏یابد. حاملگی و نداشتن فعالیت بدنی از دیگر دلایل بروز آن هستند.

سلولیت (تجمع بافت چربی)»چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید؟

› وجود سلولیت مشکلی برای افراد ایجاد نمی کند. هرگاه احساس نارضایتی از شرایط پوست خود داشتید به پزشک مراجعه کنید. قبل از انجام هرگونه درمانی با پزشک خود مشورت کنید و با آگاهی تصمیم بگیرید.

»  راهکارهای درمان سلولیت

› یک درمان قطعی برای آن وجود ندارد. مجموعه ‏ای از مراقبت ‏ها به بهبود و کاهش این عارضه کمک و از پیشروی آن جلوگیری می‏ کند.

  • کاهش وزن: سعی کنید با تغذیه سالم و ورزش مداوم وزن کم کنید.
  • لیزر: درمان با لیزر دایود و دستگاه رادیوفرکشنال (RF) یک موج حرارتی و ماساژ به بافت پوست وارد می ‏کند و باعث کاهش این عارضه می ‏گردد.
  • لیپوماتیک: در روش لیپوماتیک جراح به وسیله میله کانولا چربی ‏های زیر پوست را خرد و از بدن خارج می‏ کند در نتیجه سلولیت کاهش می ‏یابد.
  • پماد رتینول: روزی دوبار از کرم رتینول 0.3% استفاده کنید.
  • پکیج لاغری: دستگاه‏ هایی مانند شاک‏ویو، بادی اسکالپتور، کویتیشن، LPG و کرایولیپولیز علاوه بر اینکه باعث لاغری می‏ شوند و در روند بهبود این عارضه بسیار تاثیرگذار هستند.
  • مزوتراپی پوست: تزریق مواد مورد نیاز برای درمان بافت پوست مانند: آمینوفیلین، هورمون، آنزیم، مکمل‏ های گیاهی، ویتامین و مواد معدنی.

Share:

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *