خلاصه مطالب در زمینه لیپوماتیک (پیکرتراشی):

» لیپوماتیک چیست؟

» حقایقی که باید درباره لیپوماتیک بدانید

» لیپوماتیک در چه مواردی کاربرد دارد؟

» چطور می ‏توان تشخیص داد که یک فرد اضافه وزن دارد؟

» عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

» عمل لیپو ماتیک چقدر زمان می برد؟

» مزایای لیپوماتیک

» کاربردهای پزشکی جراحی لیپوماتیک

» مراقبت‌های قبل از عمل لیپوماتیک

» مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک

» موارد منع انجام عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک (پیکرتراشی)

» لیپوماتیک (پیکر تراشی) چیست؟

 لیپوماتیک فرصت تغییر اندام و بهبود سبک زندگی افراد است. این عمل با نام‏ های مختلف لیپوپلاستی، پیکرتراشی و… نیز شناخته می‏‏ شود.امروزه لیپوماتیک به یکی از محبوب‏ترین جراحی ‏های زیبایی تبدیل شده است. در این جراحی چربی‏ های بدن خرد شده و از بدن بیرون کشیده می ‏شود. این عمل بیشتر در نواحی شکم، ران، غبغب، پهلو و بازوها به کار می ‏رود.

» حقایقی که باید درباره لیپوماتیک بدانید:

جراحی لیپوماتیک در سال‏های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. این روش برای کاهش وزن نیست بلکه برای کاهش سایز و فرم‏ دهی اندام است. این روش علاوه بر جراحی زیبایی می ‏تواند در موارد پزشکی و درمانی نیز به کار رود.

افرادی که می‏ خواهند این جراحی را انجام بدهند باید به وزن ثابتی برسند تا با کاهش چربی ‏ها به اندام ایده ‏آل خود دست یابند.

بعد از انجام لیپوماتیک فرد باید سبک زندگی سالمی را رعایت کند. زیرا در صورت مراقبت نکردن از اندام و رژیم غذایی خود چربی ‏های تخلیه شده باز می ‏گردند.

› مقدار چربی ‏هایی که در هر جلسه لیپوماتیک می ‏توان استخراج کرد محدود است. اگر بیشتر از مقدار لازم چربی از بدن خارج شود ممکن است به سلامت فرد لطمه بزند.

› جراحی زیبایی لیپوماتیک در مواردی توصیه می ‏شود که استفاده از دستگاه ‏های لاغری، ورزش و رژیم غذایی پاسخگو نباشد.

› این روش تعداد سلول‏ های چربی ناحیه مورد نظر را بسیار کاهش می ‏دهد.

› افرادی که قصد انجام جراحی لیپوماتیک را دارند حتما باید قبل از آن با پزشک مشورت کنند و آزمایشات لازم را انجام دهند.

› نتیجه اصلی این جراحی بعد از گذشت دوره نقاهت مشخص می‏ گردد. ممکن است این دوره چندین ماه طول بکشد. در این دوره رژیم غذایی را رعایت و وزن خود را کنترل کنید تا نتیجه لیپوماتیک را زودتر مشاهده کنید.

» لیپوماتیک در چه مواردی کاربرد دارد؟

› این تکنیک اخیرا برای حل چندین مشکل متفاوت گسترش یافته است. چاقی و چربی ‏های اضافه موجود در بدن عامل بسیاری از مسائل مهمی هستند که اگر راه چاره ‏ای برای آن‏ها نیندیشیم سلامت فرد به خطر می افتد. عواملی که ممکن است بر اثر اضافه وزن و چاقی پیش بیاید شامل دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کبد چرب، بیماری ‏های کلیوی، آرتروز، بیماری‏ های قلبی و عروقی و بعضی بیماری‏های خاص می‏ باشد.

» چطور می ‏توان تشخیص داد که یک فرد اضافه وزن دارد؟

› اندازه گیری دوره ای دور کمر می تواند به شما کمک کند تا وزن و چربی های خود را تحت کنترل خود داشته باشید. برای مثال اندازه دور کمر استاندارد برای خانم‏ ها باید کمتر از 89 سانتی‏متر و در آقایان کمتر از 102 سانتی‏متر باشد. اما روش علمی و کاملا معتبر برای این کار اندازه ‏گیری شاخص توده بدنی است که به وسیله آن نسبت قد به وزن هر فرد مشخص می‏ گردد. در این تناسب وزن طبیعی از 18.5 تا 25، اضافه وزن از 25 تا 30 و چاقی از 30 به بالا نشان داده می ‏شود. همواره فشار خود را چک کنید که عدد نرمال آن 8/12 میلی‏متر جیوه است. همچنین اندازه‏ گیری کلسترول، تری‏ گلیسیرین و قند خون از فاکتورهای مهم به شمار می ‏روند.

» عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

› عملکرد اصلی این روش به گونه‏ ای است که توسط لوله کانولا هوای فشرده یکسری امواج نوسانی را با انرژی زیاد به بافت چربی‏ های زیر پوست می‏ فرستد و باعث خرد شدن و شکستن سلول‏های چربی می ‏شود. در نتیجه می ‏توان آن‏ها را راحت ‏تر و در زمان کوتاه‏ تری از بدن خارج نمود. با این روش عصب، عضلات و عروقی خونی ناحیه مورد نظر آسیب نمی ‏بینند.

› میله کانولا با 600 لرزش در دقیقه به طور موثری چربی‏ های اضافه را استخراج می‏ کند. به دلیل اینکه سلول‏ های چربی در معرض حرارت قرار نگرفته ‏اند و به صورت فیزیکی با ارتعاشات بالا تخریب می‏ شوند برای فرم‏دهی به دیگر نواحی مانند گونه، خط خنده، زاویه‏ سازی فک، سینه، باسن و … تزریق می‏ گردد.

مقدار چربی، وزن و هموگلوبین نواحی مورد نظر قبل و بعد از پیکرتراشی باهم مقایسه می‏ شود و تغییرات کاملا مشهودی بوجود می ‏آید.

بعد از این عمل کاهش سایز بسیار بیشتر از کاهش وزن می‏ باشد. با رعایت مراقبت‏ هایی که پزشک به شما توصیه می ‏کند هیچ‏ گونه عوارض جانبی پیش نمی ‏آید. این روش نسبت به دیگر جراحی‏ ها برای کاهش چربی، خون‏ریزی، هماتوم (لخته شدن خون)، درد و تورم کمتری دارد و یک روش قابل اعتماد و ایمن است.

» عمل لیپو ماتیک چقدر زمان می برد؟

› عمل لیپوماتیک با توجه به میزان چربی که قرار است تخلیه شود تقریبا 2 الی 4 ساعت زمان می ‏برد. ناحیه مورد نظر به طور کامل بی‏ حس می‏ شود. مقدار چربی که می ‏توان تخلیه نمود محدود است. نتایج این عمل زیبایی تا سه ماه متغیر است و به مرور بهتر می ‏شود. در 3 روز اول بعد از جراحی، تورم و کبودی شدیدتر است اما پس از دو هفته کاهش می ‏یابد. رژیم و ورزش از نکات مهم بعد از عمل لیپوماتیک هستند که تاثیرگذاری آن را افزایش می‏ دهد. ماساژ در نتیجه پیکرتراشی تغییری ایجاد نمی ‏کند.

» مزایای لیپوماتیک

› مزایای لیپوماتیک نسبت به روش‏های دیگر در کبودی و تورم کمتر، کاهش سایز بیشتر، بهبود سریع تر و مدت زمان کوتاه‏تر است.

لیپوماتیک (پیکرتراشی)» کاربردهای پزشکی جراحی لیپوماتیک:

› گاهی بر اثر تجمع مایع لنف در نواحی خاصی از بدن ادم یا ورم ایجاد می شود. این تورم معمولا در بازوها و پاها اتفاق می افتد. برای درمان این عارضه عمل لیپوماتیک انجام می شود.

› در مواردی که لازم است یکسری تومورهای چربی تخلیه شود عمل لیپوماتیک بهترین گزینه برای انجام این کار است.

» مراقبت‌های قبل از عمل لیپوماتیک

 • مصرف قرص ‏های آسپیرین، ضدبارداری و یا هورمونی زنانه از 10 روز قبل از عمل ممنوع می‌باشد.
 • 2 هفته قبل از عمل از دستگاه ‏های لیزر و سولاریوم استفاده نشود.
 • چند روز قبل از عمل آزمایش ‏های مورد نیاز را انجام داده و برای تشخیص نهایی به پزشک ارائه شود.
 • گن مناسب برای بعد از عمل تهیه گردد.
 • از 12 شب قبل از عمل هیچ گونه نوشیدنی و مواد غذایی (حتی آب) میل نشود.
 • حضور در مرکز جراحی راس ساعت 7 صبح الزامی است.
 • تمامی مدارک پزشکی همراه بیمار باشد.
 • افراد بالای 40 سال قبل از عمل نیاز به مشاوره قلب دارند.

» مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک

 • چون در محل عمل برش ‏هایی ایجاد شده، به مدت چند روز ترشح (خون آبه) وجود دارد، حتماً تا زمان بسته شدن تمام سوراخ‌ها باید آنتی‌بیوتیک طبق دستور پزشک استفاده شود.
 • از مصرف سیگار و مشروب به مدت دو هفته خودداری شود.
 • تا 1 ماه از گرفتن آفتاب، سولاریوم و انجام لیزر پرهیز شود.
 • پوشیدن گن تا چند هفته بعد از عمل بر اساس شرایط بیمار و نظر پزشک، الزامی است.

» موارد منع انجام عمل لیپوماتیک

 • شاخص توده بدنی بالاتر از 40
 • دارای چربی احشایی
 • کسانی که سابقه بیماری ‏هایی مانند دیابت، پرکاری یا کم‏ کاری تیروئید، قلبی، عروقی، عفونت، دچار مشکلات فشار خون و سیستم ایمنی ضعیف می‏ باشند از انجام این عمل خودداری کنند.

» فیلم توصیه های بعد از عمل لیپوماتیک

,
Share:

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *