خدمات جراحی و زیبایی

لیپوماتیک ( پیکرتراشی )

5
(4)

لیپوماتیک جدیدترین روش پیکرتراشی است. مهم ترین نکته ای که همواره برای آن عنوان می شود درباره نحوه کارکرد آن می باشد. این عمل به هیچ وجه درمانی برای چاقی و کاهش وزن نیست. بلکه باعث کاهش سایز و فرم دهی اندام می شود.

با روش پیکرتراشی طی یک جلسه میزان زیادی از چربی های ناحیه مورد نظر تخلیه می گردد. جراح میزان چربی هایی را که می توان تخلیه کرد مشخص می کند. لیپوماتیک در دسته عمل های غیرتهاجمی قرار می گیرد. اگر توسط یک جراح حرفه ای انجام شود موجب لیفت پوست ناحیه مورد نظر نیز می شود.

خلاصه مطالب در زمینه لیپوماتیک (پیکرتراشی):

» لیپوماتیک چیست؟

» در چه صورتی از لیپوماتیک باید استفاده کرد؟

» حقایقی که باید درباره لیپوماتیک بدانید

» برگشت پذیری لیپوماتیک

» پیکرتراشی در چه مواردی کاربرد دارد؟

» چطور می ‏توان تشخیص داد که یک فرد اضافه وزن دارد؟

» لوله کانولا چیست؟

» عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

» عمل لیپوماتیک چقدر زمان می برد؟

» مزایای لیپوماتیک

» کاربردهای پزشکی جراحی لیپوماتیک

» مراقبت‌های قبل از عمل لیپوماتیک

» مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک

» موارد منع انجام عمل لیپوماتیک

» جدیدترین دستگاه لیپوماتیک

» ژنیکوماستی چیست؟

» هزینه لیپوماتیک

» فیلم عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک (پیکرتراشی)

لیپوماتیک (پیکر تراشی) چیست؟

لیپوماتیک فرصت تغییر اندام و بهبود سبک زندگی افراد است. این عمل با نام‏ های مختلف مانند پیکرتراشی و… نیز شناخته می‏‏ شود.امروزه لیپوماتیک به یکی از محبوب‏ترین جراحی ‏های زیبایی تبدیل شده است. در این جراحی چربی‏ های بدن خرد شده و از بدن بیرون کشیده می ‏شود. این عمل بیشتر در نواحی شکم، ران ، پهلو و بازوها به کار می ‏رود.

در چه صورتی از لیپوماتیک باید استفاده کرد؟

به طور کلی درصد چاقی و نارضایتی از اندام روز به روز افزایش می یابد. این روند در زنان بیشتر از مردان است. اکثر این افراد به تنهایی نمی توانند کاری برای چاقی خود بکنند. بنابراین باید به روش هایی مانند رژیم درمانی، ورزش، استفاده از دستگاه های لاغری و در نهایت پیکرتراشی روی بیاورند.

گاهی ممکن است چربی های موضعی با روش های غیرجراحی از بین نروند در این صورت این روش بهترین گزینه انتخابی است.

حقایقی که باید درباره لیپوماتیک بدانید

 • جراحی لیپوماتیک در سال‏های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. این روش برای کاهش وزن نیست بلکه برای کاهش سایز و فرم‏ دهی اندام است. این روش علاوه بر جراحی زیبایی می ‏تواند در موارد پزشکی و درمانی نیز به کار رود.
 • افرادی که می‏ خواهند این جراحی را انجام بدهند باید به وزن ثابتی برسند تا با کاهش چربی ‏ها به اندام ایده ‏آل خود دست یابند.
 • مقدار چربی ‏هایی که در هر جلسه می ‏توان استخراج کرد محدود است. اگر بیشتر از مقدار لازم چربی از بدن خارج شود ممکن است به سلامت فرد لطمه بزند.
 • جراحی زیبایی لیپوماتیک در مواردی توصیه می ‏شود که استفاده از دستگاه ‏های لاغری، ورزش و رژیم غذایی پاسخگو نباشد.
 • این روش تعداد سلول‏ های چربی ناحیه مورد نظر را بسیار کاهش می ‏دهد.
 • افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند حتما باید قبل از آن با پزشک مشورت کنند و آزمایشات لازم را انجام دهند.
 • نتیجه اصلی این جراحی بعد از گذشت دوره نقاهت مشخص می‏ گردد. ممکن است این دوره چندین ماه طول بکشد. در این دوره رژیم غذایی را رعایت و وزن خود را کنترل کنید تا نتیجه لیپوماتیک را زودتر مشاهده کنید.

برگشت پذیری لیپوماتیک

برگشت پذیری لیپوماتیک به خود فرد بستگی دارد که باید سبک زندگی سالمی را رعایت کند. زیرا در صورت مراقبت نکردن از اندام و رژیم غذایی خود چربی ‏های تخلیه شده باز می ‏گردند.

پیکرتراشی در چه مواردی کاربرد دارد؟

پیکر تراشی اخیرا برای حل چندین مشکل متفاوت گسترش یافته است. چاقی و چربی ‏های اضافه موجود در بدن عامل بسیاری از مسائل مهمی هستند که اگر راه چاره ‏ای برای آن‏ها نیندیشیم سلامت فرد به خطر می افتد. عواملی که ممکن است بر اثر اضافه وزن و چاقی پیش بیاید شامل دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کبد چرب، بیماری ‏های کلیوی، آرتروز، بیماری‏ های قلبی و عروقی و بعضی بیماری‏های خاص می‏ باشد.

چطور می ‏توان تشخیص داد که یک فرد اضافه وزن دارد؟

اندازه گیری دوره ای دور کمر می تواند به شما کمک کند تا وزن و چربی های خود را تحت کنترل خود داشته باشید. برای مثال اندازه دور کمر استاندارد برای خانم‏ ها باید کمتر از 89 سانتی‏متر و در آقایان کمتر از 102 سانتی‏متر باشد. اما روش علمی و کاملا معتبر برای این کار اندازه ‏گیری شاخص توده بدنی است که به وسیله آن نسبت قد به وزن هر فرد مشخص می‏ گردد. در این تناسب وزن طبیعی از 18.5 تا 25، اضافه وزن از 25 تا 30 و چاقی از 30 به بالا نشان داده می ‏شود.

همواره فشار خود را چک کنید که عدد نرمال آن 8/12 میلی‏متر جیوه است. همچنین اندازه‏ گیری کلسترول، تری‏ گلیسیرین و قند خون از فاکتورهای مهم به شمار می ‏روند.

لوله کانولا چیست؟

لوله باریکی که لیپوماتیک به وسیله آن انجام می شود کانولا نام دارد. در این دستگاه یک کمپرسور برای مکش هوای فشرده به داخل لوله تعبیه شده است. لوله کانولا برای شکستن و تخریب سلول های چربی از ارتعاشات سه بعدی مداوم  و سریع استفاده می کند.

مزایای استفاده از لوله کانولا در لیپوماتیک

برای ورود کانولا به داخل پوست، جراح یک سوراخ تقریبا سه میلی متری ایجاد می کند. از طریق مکش دستگاه، چربی های تخریب شده از بدن استخراج می شود. مهم ترین عملکردی که لوله کانولا دارد این است که به سلول های چربی آسیبی نمی رساند. چون آن ها را به صورت فیزیکی تخریب می کند و در معرض هیچ گونه اشعه و حرارتی قرار نمی گیرند.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

عملکرد روش لیپوماتیک به گونه‏ ای است که توسط لوله کانولا هوای فشرده یکسری امواج نوسانی را با انرژی زیاد به بافت چربی‏ های زیر پوست می‏ فرستد و باعث خرد شدن و شکستن سلول‏های چربی می ‏شود. در نتیجه می ‏توان آن‏ها را راحت ‏تر و در زمان کوتاه‏ تری از بدن خارج نمود. با این روش عصب، عضلات و عروقی خونی ناحیه مورد نظر آسیب نمی ‏بینند.

 میله کانولا با 600 لرزش در دقیقه به طور موثری چربی‏ های اضافه را استخراج می‏ کند. به دلیل اینکه سلول‏ های چربی در معرض حرارت قرار نگرفته ‏اند و به صورت فیزیکی با ارتعاشات بالا تخریب می‏ شوند برای فرم‏دهی به دیگر نواحی بدن  تزریق می‏ گردد.

مقدار چربی، وزن و هموگلوبین نواحی مورد نظر قبل و بعد از پیکرتراشی باهم مقایسه می‏ شود و تغییرات کاملا مشهودی بوجود می ‏آید.

بعد از این عمل لیپوماتیک کاهش سایز بسیار بیشتر از کاهش وزن می‏ باشد. با رعایت مراقبت‏ هایی که پزشک به شما توصیه می ‏کند هیچ‏ گونه عوارض جانبی پیش نمی ‏آید. این روش نسبت به دیگر جراحی‏ ها برای کاهش چربی، خون‏ریزی، هماتوم (لخته شدن خون)، درد و تورم کمتری دارد و یک روش قابل اعتماد و ایمن است.

عمل لیپوماتیک چقدر زمان می برد؟

این عمل با توجه به میزان چربی که قرار است تخلیه شود تقریبا 2 الی 4 ساعت زمان می ‏برد. ناحیه مورد نظر به طور کامل بی‏ حس می‏ شود. مقدار چربی که می ‏توان تخلیه نمود محدود است. نتایج این عمل زیبایی تا سه ماه متغیر است و به مرور بهتر می ‏شود. در 3 روز اول بعد از جراحی، تورم و کبودی شدیدتر است اما پس از دو هفته کاهش می ‏یابد. رژیم و ورزش از نکات مهم بعد از این عمل هستند که تاثیرگذاری آن را افزایش می‏ دهد. ماساژ در نتیجه پیکرتراشی تغییری ایجاد نمی ‏کند.

مزایای لیپوماتیک

 مزایای لیپوماتیک نسبت به روش‏های دیگر در کبودی و تورم کمتر، کاهش سایز بیشتر، بهبود سریع تر و مدت زمان کوتاه‏تر است.

 • در این روش بعد از عمل لایه چربی زیر پوست سطح صافی خواهد داشت و مانند روش های دیگر دچار برآمدگی های ناهنجار نمی شود.
 • مراقبت های بعد از این روش آسان تر و راحت تر از دیگر روش ها است.
 • در لیپوماتیک میزان آسیب دیدگی بافت های اطراف بسیار کمتر می باشد و سعی بر به حداقل رساندن آسیب ها شده است.
 • در این روش ریسک بروز عوارض احتمالی کاهش پیدا کرده است.
 • عمل لیپوماتیک برای نواحی بزرگتر بهتر تاثیر می گذارد.
 • سیستم کانولا به گونه ای طراحی شده است که اگر با بافت غیر چربی برخورد کند سیستم امنیتی دستگاه باعث غیرفعال شدن آن می شود.

لیپوماتیک (پیکرتراشی)

استفاده از سلول های چربی استخراج شده در عمل لیپوماتیک برای تزریق فیلر

معمولا اکثر افرادی که به لیپوماتیک روی می آورند از این روش به عنوان یک تیر و دو نشان استفاده می کنند. همزمان با کوچک کردن سایز یک ناحیه از بدن می توان فرم قسمتی دیگر را بهبود بخشید. سلول های چربی به دلیل اینکه آسیب ندیده اند کاربرد اولیه خود را دارند و می توانند به بقای خود در بخش دیگری از بدن ادامه دهند. به این صورت که چربی ها به همراه خون، مایع لنفاوی و ترشحات دیگر از بدن تخلیه می گردد و توسط تجهیزات خاص چربی ها از دیگر مواد جدا می شود. این چربی خالص یک فیلر طبیعی از بدن خود فرد است که می توان به نواحی خط خنده، گونه، زاویه‏ سازی فک، سینه، باسن و … تزریق کرد.

کاربردهای پزشکی جراحی لیپوماتیک

› گاهی بر اثر تجمع مایع لنف در نواحی خاصی از بدن ادم یا ورم ایجاد می شود. این تورم معمولا در بازوها و پاها اتفاق می افتد. برای درمان این عارضه عمل لیپوماتیک انجام می شود.

› در مواردی که لازم است یکسری تومورهای چربی تخلیه شود این عمل بهترین گزینه برای انجام این کار است.

مراقبت‌های قبل از عمل لیپوماتیک

 • مصرف قرص ‏های آسپیرین، ضدبارداری و یا هورمونی زنانه از 10 روز قبل از عمل ممنوع می‌باشد.
 • 2 هفته قبل از عمل از دستگاه ‏های لیزر و سولاریوم استفاده نشود.
 • چند روز قبل از عمل آزمایش ‏های مورد نیاز را انجام داده و برای تشخیص نهایی به پزشک ارائه شود.
 • گن مناسب برای بعد از عمل تهیه گردد.
 • از 12 شب قبل از عمل هیچ گونه نوشیدنی و مواد غذایی (حتی آب) میل نشود.
 • حضور در مرکز جراحی راس ساعت 7 صبح الزامی است.
 • تمامی مدارک پزشکی همراه بیمار باشد.
 • افراد بالای 40 سال قبل از عمل نیاز به مشاوره قلب دارند.

مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک

 • چون در محل عمل برش ‏هایی ایجاد شده، به مدت چند روز ترشح (خون آبه) وجود دارد، حتماً تا زمان بسته شدن تمام سوراخ‌ها باید آنتی‌بیوتیک طبق دستور پزشک استفاده شود.
 • از مصرف سیگار و مشروب به مدت دو هفته خودداری شود.
 • تا 1 ماه از گرفتن آفتاب، سولاریوم و انجام لیزر پرهیز شود.
 • پوشیدن گن تا چند هفته بعد از عمل بر اساس شرایط بیمار و نظر پزشک، الزامی است.

موارد منع انجام عمل لیپوماتیک

 • شاخص توده بدنی بالاتر از 40
 • دارای چربی احشایی
 • کسانی که سابقه بیماری ‏هایی مانند دیابت، پرکاری یا کم‏ کاری تیروئید، قلبی، عروقی، عفونت، دچار مشکلات فشار خون و سیستم ایمنی ضعیف می‏ باشند از انجام این عمل خودداری کنند.

معایب عمل لیپوماتیک

 • انجام عمل لیپوماتیک زمان بر است و موجب خستگی جراح می شود.
 • استفاده از ابن روش برای نواحی کوچک مانند غبغب و زانو زیاد مناسب نیست و ریسک بالایی دارد.

جدیدترین دستگاه لیپوماتیک

از جدیدترین دستگاه هایی که در کلینیک های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد می توان به دستگاه لیپوماتیک sp6 اشاره کرد.

ژنیکوماستی چیست؟

لیپوماتیک برای حذف چربی های ناحیه سینه آقایان نیز به کار می رود که به نام روش ژنیکوماستی شناخته می شود. اما در عمل همین روش پیکرتراشی به کار می رود. برای کوچک کردن سایز سینه خانم ها، لیپوماتیک کاربردی ندارد. چون ماموپلاستی (کوچک کردن سایز سینه برای خانم ها) روشی کاملا متفاوت از لیپوماتیک است.

هزینه لیپوماتیک

هزینه لیپوماتیک در همه مراکز جراحی یکسان نمی باشد. هزینه ها با توجه به دستمزد پزشک، تیم اتاق عمل، تجهیزات مصرفی، ناحیه مورد نظر و میزان چربی استخراج شده متفاوت است. باید در نظر گرفت که این هزینه را برای سلامتی و آرامش ذهنی خود پرداخت می کنید و نتیجه آن به تمامی سختی ها می ارزد. کلینیک آتریسا با مشاوره رایگان این امکان را برای افراد فراهم کرده است که قبل از هر اقدامی از تمامی جوانب تصمیم خود را بررسی کنند و آگاهانه انتخاب کنند.

فیلم توصیه های بعد از عمل لیپوماتیک

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

4 پرسش و پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
   میزان ماندگاری کاملا به خود فرد بستگی داره بعد از انجام لیپوماتیک فرد باید رژیم غذایی مناسبی رو داشته باشه و همچنین فعالیت بدنی خودش رو بیشتر کنه تا چربی ها بازگشت نداشته باشن و دوام و ماندگاری بیشتر بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا