پوست و زیبایی

مزایای مختلف تزریق بوتاکس(botox)

مزایای مختلف بوتاکس (botox) :

بوتاکس در واقع شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که به طور معمول باعث مسمومیت خطرناک می شود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید دارویی متعددی دارد. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است. مکانیسم اثر این دارو این است که عضلات مورد تزریق قرار گرفته را منجمد و فلج می کند. بوتاکس فواید زیبایی و درمانی متعددی دارد.

مزایای مختلف بوتاکس

فواید زیبایی بوتاکس (botox) :

رفع چین و چروکهای حرکتی ،متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چین های چانه و گردن .
بالا بردن ابروها
بالا بردن گوشه لب ها
کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
بالا بردن نوک بینی

مزایای مختلف بوتاکس

فواید درمانی بوتاکس :

درمان میگرن : بوتاکس درمان بسیار خوبی برای سردرد های میگرنی به جای داروهای پر از عوارض این بیماری می باشد. چرا که  عوارض خیلی کمتری نسبت به داروهای میگرن دارد . این که بوتاکس چگونه موجب کاهش دردهای میگرنی می شود هنوز کاملا مشخص نیست. اما احتمالا این امر به علت بلوکه شدن پیام های عصبی درد به مغز و همچنین ریلکس بودن عضلات در هنگام یورش درد است. تنها عارضه جانبی مشاهده شده افتادگی پوست در محل تزریق است که با تغییر نقطه تزریق قابل رفع است. قرمزی و یا کبودی و یا خونریزی محل تزریق نیز بعد از چند روز از بین می رود. افرادی که دچار میگرن بوده اند و برای این مشکل بوتاکس کرده اند میزان استفاده از داروهایشان نصف و یا حتی کمتر از قبل بوده است. همچنین شدت دردها را خفیف تر از قبل گزارش کرده اند.

تعریق کف دست و پا : از جمله کاربرد های دیگر بوتاکس کمک به کسانیست که تعریق بیش از حد در کف دست و پا دارند. نسخه های ضد عرق که توسط پزشکان تجویز می شود معمولا اثرات درمانی کمتر و کوتاهتری نسبت به بوتاکس دارند.

مزایای بوتاکس برای آقایان : بوتاکس در مردانی که دچار بزرگی غده پروستات هستند نیز آزمایش شده است. تزریق مستقیم آن به غده پروستات باعث کوچک شدن این غده و کاهش تکرر ادرار می شود. مردانی که از عفونت ادراری و تکرر ادرار به علت بزرگی پروستات رنج می برند می توانند بوتاکس را امتحان کنند. هیچگونه عوارض احتمالی از جمله بی اختیاری ادرار و یا اختلال نعوظ در مردان مشاهده نشده است.

بوتاکس (botox) در بهبود درد مفاصل نیز موثر است. مطالعات اولیه نشان داده است که تزریق بوتاکس در کاهش دردهای آرترویت و ورم مفاصل به مدت ۳ الی ۱۲ ماه موثر بوده است.

مزایای مختلف بوتاکس-botox

قبل از تزریق بوتاکس( botox )چه مواردی باید رعایت شود؟

از یک هفته قبل از اینکه تزریق بوتاکس انجام شود باید مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین، جین سین، دی پیریدامول و … قطع گردد.

بعد از تزریق بوتاکس باید به چه نکاتی توجه کرده و از چه کارهایی پرهیز کنیم؟

بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس(botox) تا حدود 1 الی 3 ساعت برای پخش شدن بوتاکس باید با عضلات نواحی تزریق شده بازی کرد(تکان دادن ابروها و اخم) ولی از ماساژ جدا خودداری شود.تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس توصیه می شود از دراز کشیدن خودداری شود.در هنگام استراحت حتما باید زیر سر بلند باشد. همچنین بعد از تزریق باید از رفتن به مکان‌های گرم مثل حمام گرم و سونا اجتناب کرد و از انجام کار سنگین خودداری کرد. در صورت مشاهده کبودی در ناحیه تزریق از کمپرس سرد استفاده شود.

مشکلات و معایب بوتاکس چیست؟

اگر چه بوتاکس به عنوان یک روش کم خطر برای از بین بردن چین و چروک به شمار می رود اما باید بدانیم که این ماده یک دارو است نه یک وسیله آرایشی.

بنابراین ممکن است عوارض و یا واکنش های آلرژیک به همراه خود داشته باشد و باید حتما در مطب پزشک متخصص این کار صورت بگیرد. همچنین ممکن است شما از اینکه عضلات صورتتان فلج هستند و بسیاری از واکنش ها مانند اخم یا خنده را مانند قبل نمی توانید انجام دهید ناراحت باشید ولی باید بدانید که بعد از چند ماه صورتتان به حالت قبل باز میگردد و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. همچنین مواد بوتاکس مانند هر داروی دیگری ممکن است با گروهی از داروهای دیگر تداخل داشته باشد بنابراین قبل از انجام آن با پزشک خودتان مشورت کنید. به زنان باردار نیز توصیه می شود که در این دوران این عمل را انجام ندهند چرا که اثراتی بر روی جفت و جنین خواهد داشت.

 

مزایای مختلف بوتاکس - botox

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن