خدمات زیبایی و جوان سازی

پاک کردن خالکوبی یا تاتو با لیزر Q Switch

5
(8)

بیش از 20 سال است که از لیزر برای پاک کردن خالکوبی یاتاتو استفاده می شود و از 10 سال پیش از لیزر Q Switch  برای این منظور استفاده می گردد. طول موج لیزر استفاده شده در لیزر بنا به رنگ استفاده شده در تاتو متغیر است.

چرا پاک کردن خالکوبی سخت است؟

رنگ هایی که در تاتو استفاده می شود با ساختار سخت فیبری به لایه ی درم پوست نفوذ کرده و در آن مستقر می شوند. لذا پاک کردن این رنگ ها بدون تاثیر در بافت اطراف آن امکان پذیر نیست.

راه های دیگر جایگزین لیزر برای حذف این رنگ ها استفاده از جراحی و برداشتن لایه پوست رنگ شده یا استفاده از نمک های دریایی، ترکیبات شیمیای یا آلی برای از بین بردن لایه ی رنگی پوست می باشد، که آسیب های خیلی جدی و عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت.

با استفاده از لیزر می توان از این عوارض جلوگیری کرد. حذف تاتو با استفاده از لیزر به اینگونه است که لیزر تابیده به پوست با توجه به طول موج مخصوص رنگ تتو با جوهر تاتو واکنش داده و باعث شکستن آنها می شود. این ذرات شکسته و ریز شده سپس توسط بدن جذب می شود که مشابه با حالتیست که پوست در معرض تابش آفتاب قرار گرفته و بافت از بین رفته  آن توسط پرتو های نور خورشید جذب بدن می گردند.

رنگ های تیره مانند سیاه و آبی که استفاده ی بیشتری در تاتو دارند بخاطر قدرت جذب بیشتر پاسخ بهتری به اعمال لیزر می دهند و نتیجه ی بهتری نسبت به رنگ های زرد، سبز و روشن که انرژی جذبی کمتری دارند، خواهند داشت. دستگاه های جدیدتر توانایی بیشتری در از بین بردن کامل رنگ تتو دارند. دستگاه Helios III  جدیدترین دستگاه Q Switch در حال حاضر می باشد.. بسته به اینکه تاتو چقدر قدیمی است یا از چه موادی استفاده شده است، تعداد جلسات متفاوت خواهد بود.

پاک کردن خالکوبی یا تتو با لیزر Q Switch

مکانیسم کلی لیزر های Q switch:

تکنیک  کیوسوئیچ (q) ایجاد پالس‌های لیزری با مدت کوتاه (از چند نانو ثانیه تا چند ده نانو ثانیه) و پر قدرت (از چند مگاوات تاچند صد مگاوات) را میسر می‌سازد. به وجود آمدن پالس های لیزری با استفاده از سوییچ کردن پی در پی ایجاد می شود که دسته ای از پرتوهای تکفام را به سمت نقطه ی مورد نظر یکدست کرده و بصورت نوسانی پالس های ایجاد شده را به آن نقطه می فرستد.

با این روش میتوان لیزر های با شدت خیلی بیشتری تولید کرد. در واقع با پمپاژ پی در پی انرژی هر تپ لیزری از قبل بیشتر خواهد شد و می توان به انرژی نهایی رسید. دو نوع سوییچ کردن با این روش وجود دارد، اگر سویچ کردن سریع انجام شود یک خروجی لیزر خیلی قوی خواهیم داشت. (یک تک پالس بسیار قوی) و اگر سوییچ کردن آهسته انجام گیرد خروجی دارای چند پالس با قدرت کمتر خواهد بود.

دستگاه هلیوس 3 Helios III جدیدترین تکنولوژی در لیزر Q switched Nd: YAG تولید کشور کره است.

دو نوع طول موج پالس های تولید شده توسط این دستگاه: 1064nm , 532nm مربوط به رنگ آبی تیره و سیاه می باشد. این دستگاه علاوه بر عملکرد فوق العاده در پاک کردن و از بین بردن تتو های تیره در از بین بردن لک های پوستی، تیرگی های موضعی و جای سوختگی ها و زخم هم بسیار موثر می باشد.

عملکرد آن به این گونه است که پالس ایجاد شده وارد پوست شده و در عمق های مختلف پوست رنگدانه ها را حل می کند. به عبارت دیگر با ذرات رنگی واکنش می دهد و در نهایت باعث نابودی بافت رنگی در لایه ی درم پوست می شود. این ذرات ریز شده نهایتا جذب بدن می شود. ممکن است مقداری از ذرات رنگی در عمق درم باقی بماند ولی با این روش لایه ی سطحی اپیدرم که قابل مشاهده است کاملا از بین رفته و بی رنگ می شود. در برخی موارد تاتو که عمق لایه های رنگی زیاد باشد یا در تتو های خیلی قدیمی از بین بردن کامل تاتو با مشکل مواجه می شود.

این دستگاه علاوه بر از بین بردن بافت رنگی، پوست را برای کلاژن سازی تحریک کرده و برای از میان بردن قرمزی و کاهش التهاب و از بین بردن منافذ باز موثر است. بیماران دارای آکنه از عملکرد این دستگاه بسیار راضی هستند.

پاک کردن خالکوبی یا تتو با لیزر Q Switch

از جمله فواید دستگاه:

 • جوان سازی پوست و رفع چین و چروک صورت، اشباع پوست و بهبود بافت
 • رفع خال، آکنه، جای زخم و تیرگی موضعی و لک های مادرزادی
 • حذف تاتو (تاتو های رنگی بدن، ابرو و صورت)
 • از بین بردن تیرگی دور چشم
 • درمان قارچ ناخن

پاک کردن خالکوبی یا تتو با لیزر Q Switch

بهترین پیشنهاد برای کسانی که میخواهند رنگ پوست قسمتی از بدن خود مانند کشاله ی ران، زیر بغل یا بیکینی را روشن کنند استفاده از دستگاه ( Q Switch helios ) است. با از بین بردن بافت رنگی زیر اپیدرم که توسط لیزر انجام می گیرد رنگ پوست تا چندین درجه قابل روشن تر شدن می باشد. این دستگاه همچنین به علت تحریک کلاژن سازی پوست باعث از بین رفتن چین و چروک های سطحی و شادابتر شدن پوست می شود.

مراقبت قبل از لیزر:

مواردی که باید پیش از شروع لیزر با مراجعه کننده چک شود از قبیل سن، علت تتو، بیماری های خاص است و ممکن است نیاز به رژیم غذایی خاصی باشد که توسط پزشک به بیمار توصیه می شود. به این علت که قبلا گفته شد تتو های حرفه ای و قدیمی نیاز به تلاش بیشتری برای از بین بردن در پوست دارند نسبت به تاتو های آماتوری ساده.

پاک کردن خالکوبی یا تتو با لیزر Q Switch

مراقبت بعد از لیزر:

بلافاصله بعد از لیزر کردن تاتو، روی آن پماد مخصوص مالیده شده و روی آن پوشانده می‌شود و این ناحیه باید تمیز نگه داشته شود. تا 48 ساعت پس از لیزر نباید از دارو و یا مواردی که پوست را به اشعه تحریک می کند مانند هیدروکینون و لایه بردارها و .. استفاده کرد.

به تمامی توصیه‌هایی که بعد از جلسه‌ی لیزر، به شما می‌شود به طور کامل عمل کنید. مراجعه کننده می‌تواند روز بعد دوش بگیرد اما به هیچ عنوان نباید روی تاتوی خود را لیف بکشد. در صورت بروز زخم سطحی در ناحیه ی لیزر معمولا پس از 4 تا 5 روز از بین می رود. این زخم ها نباید تحت هیچ شرایطی کنده شود زیرا ممکن است باعث بوجود آمدن لک دائمی شود برای حداقل 6 هفته، ناحیه لیزر شده را باید از قرارگیری در معرض نور آفتاب  و نور‌های شدید (مانند نور مخصوص برنزه کردن پوست) حفظ کرد و از ضد آفتاب های با اس پی اف بالای 30 استفاده کرد.

برخی از عوارض یا مضرات استفاده از لیزر:

ممکن است در اثر استفاده از این لیزر ایجاد لک های سفید خونریزی های بسیار خفیف و جذب هموگولوبین است، این اثرات بین هفت تا ده روز ادامه داشته و از بین می روند.

شایعترین عوارض جانبی مزمن درمان لیزر، هیپوپیگمانتاسیون (تیرگی) است. این خطر در افراد مبتلا به تیرگی پوست تحت درمان با لیزرهای QSR یا اکسانریت 4 است و در هر بیمار با توجه به تعداد جلسات درمان افزایش می یابد. در برخی موارد که در مواد تاتو فلزاتی نظیر آهن بکار برده شده باشد ممکن است با لیزر واکنش داده و زنگ بافت تیره تر شود. برای جلوگیری از این عارضه باید علاوه بر تعیین نوع تاتو در نقطه بسیار کوچکی از ناحیه تست انجام گیرد. درصورتی که لیزر قادر به پاک کردن این نوع تاتو نباشد باید از روش جراحی  برای حذف ناحیه ی مورد نظر استفاده کرد. در برخی از موارد به علت نازکی پوست یا میزان شدت لیزر با توجه به طول موج لیزر ممکن است تولید تاول در سطح پوست شود، که برای جلوگیری از آن می توان از خنک کننده ها استفاده کرد.

به طور کلی برای به حد اقل رساندن عوارض جانبی بایست حداقل چهار هفته فاصله بین جلسات لیزر در نظر گرفته شود. از آنتی سپتیک موضعی نیز می توان برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد.

عکس العمل های آلرژیک

تاتو حاوی فلزات نمکی – جیوه (قرمز)، کادمیوم (زرد)، کروم (سبز) یا کبالت (آبی) – ممکن است به یک واکنش پوستی آلرژیک یا عکس آلرژی زده شود. واکنش آلرژیک موضعی قبل از آن ممکن است با درمان لیزیک تشدید شود ، که باعث ایجاد التهاب یا واکنش آلرژیک سیستمیک می شود. خال کوبی باید با کورتیکواستروئیدها درمان شود و یک متخصص آلرژی مشورت شود. بعضی از ارائه دهندگان توصیه می کنند که کل لیزر درمانی را اجتناب نکنند. واکنش های آلرژیک همچنین می توانند با کورتیکواستروئیدهای موضعی یا اینترلویزیون درمان شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای: 8

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

10 پرسش و پاسخ

 1. سلام خسته نباشید ببخشید من دو جلسه واسه پاک کردن تتو با دستگاه کیوسوئیچ رفتم بعدشعرضم ب حضورتون برای استخدام جایی میخام ک دارم پاک میکنم خاستم بپرسم رده چ تتو هم بعد از تموم جلسات میمونه یا نه؟

  1. سلام ممنونم بعد از اتمام جلساتتان هاله محوی از تاتو باقی خواهد ماند. جای تاتو هیچ وقت 100% از بین نمی رود.

 2. سلام وقت بخیر
  آیا تاتو امکان داره با لیزر پاک نشه؟ یا بعد از لیزر لکه هایی دائمی جای تاتو به وجود بیاد و مشخص باشه که قبلا جای تاتو بوده

  1. سلام وقت بخیر

   رفع تاتو با لیزر در بدترین حالت این هست که کمرنگ میشه و لیزر حتما تاثیر گذار خواهد بود.

  1. سلام وقت بخیر
   هزینه و تعداد جلسات لیزر کیوسوییچ با نظر پزشک است چون اول باید معاینه و بررسی کنن براساس میزان عمق و رنگ و اندازه تتو بهتون مشاوره میدن و هزینه و تعداد جلسات رو براتون مشخص میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا