کاشت مو ی طبیعی ، انتقال قسمتی از موهای پشت سر به قسمت­های کم ­پشت یا طاس جلوى سر و قسمت های خالی می ­باشد.

• فولیکول­­های (ریشه یا پیاز مو) پشت سر و بالای گوش ها یا ناحیه دهنده (Donor Area) نسبت به اثرات هورمون های مردانگی (عوامل آندوژنیک) که علت اصلی ریزش موهای جلو سر هستند مقاومند. این مقاومت بر اساس واکنش موهای موجود در نقاط مختلف سر نسبت به این هورمون­ها است بطوریکه موهای موجود در نواحی روی سر، شقیقه ها و ناحیه وسط سر گیرنده­ های این عوامل را در فولیکول یا پیاز خود دارا بوده و نسبت به عوامل مذکور حساس هستند، دچار ریزش می­ شوند.

• در حالیکه موهای پشت سر و دور سر فاقد این گیرنده ­ها بوده و نسبت به این عوامل مقاومند و در نتیجه دچار ریزش نمی ­شوند. این فولیکول­ ها به هر قسمتی از پوست بدن هم که منتقل شوند این صفت مقاومت را دارا می ­باشند و با توجه به این که موهای پیوندی از بدن خود فرد تهیه می ­شود، بدن نیز به این موها واکنشی نشان نمی­ دهد و احتیاج به نگهداری و مراقبت­های درمانی ندارد.

کاشت مو چیست

این موهای منتقل شده، بافت خارجی تلقی نشده و توسط بدن دفع نمی­ شوند.

موی پیوند شده نه تنها یک موی طبیعی با تمام خصوصیاتش است بلکه تا پایان عمر دائمی بوده، رشد می­ کنند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می­ باشند و همچنین جنس، رنگ و حتی تغییرات رنگ آن­ها مشابه موهای پشت سر می ­باشد.

چگونگی انجام کاشت مو

• پیوند مو عمل جراحی سرپایی و با بیحسی موضعی بوده که با روش های جدید یک عمل بسیار راحت و بی خطر ، با نتایج قابل پیش بینی و مورد رضایت عموم بیماران می باشد.

• عمل در اتاق عمل استاندارد پوست و مو انجام می شود که تجهیزات جراحی آن کامل می باشد . به دلیل ظرافت زیاد عمل و جهت بالا بردن سرعت، این کار توسط یک تیم چند نفره انجام می شود.این عمل 8 تا 12 ساعت طول می کشد و بیمار در این مدت می تواند با بهره گیری از سیستم مولتی مدیا مرکز فیلم ببیند، موسیقی گوش کند ، مکالمه تلفنی داشته باشد و مطالعه کند، همچنین برای خوردن و آشامیدن و صرف نهار ممنوعیتی ندارد.

• پس از اتمام جلسه کاشت مو سر بیمار پانسمان شده و مرخص می شود، بیمار یک یا دو روز بعد جهت باز کردن پانسمان مراجعه می کند. از روز دوم تا یک هفته باید مواردی از قبیل عدم ضربه و فشار به ناحیه کاشت، شستشوی مرتب سر با جریان غیر مستقیم آب ، عدم فعالیت و تعریق شدید و غیره را رعایت نمود.

• موهای کاشته شده در طول یک ماه اول رشد می کنند که گویای گرفتن پیوندها است سپس تعداد زیادی ازآنها درماه دوم شروع به ریزش می کنند اما ریشه موها زنده می باشد.
• موهای جدید ازماه سوم به بعد ظاهر می شوند ، در ابتدا این موها تنک ، نازک و کرکی بوده اما به مرور زمان به تعداد و قطر آن ها اضافه شده و موها متراکم و ضخیم می شوند.
• تاثیر عمل پیوند مو در چهره حدود 9 ماه بعد مشخص می شود و در این زمان تفاوت چهره قبل و بعد از کاشت مو بسیار قابل توجه است.اما همچنان تا یک سال بعد موهای نهفته رشد کرده و به تعداد و تراکم موهای پیوندی می افزایند و لذا نتیجه نهایی عمل کاشت مو پس از 12 ماه قابل ارزیابی می باشد.

کاشت مو چیست؟ توصیه ها

• لازم است که قبل از کاشت مو به عنوان چک آپ آزمایش خون ساده (CBC، BUN، CR، SGOT، SGPT،FBS،PT، PTT، HIVAB، HCVAB، HBSAG ) جهت اطلاع از وضعیت کلی بیمار انجام گردد.

• یک هفته قبل از تاریخ عمل از مصرف آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون (مانند وارفارین، پلاویکس )، ماینوکسیدیل و قرص ویتامین E خودداری شود البته داروهای دیگر خود را ادامه دهید.

• از مصرف مشروبات الکلی، مصرف سیگار و قلیان از یک هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل جدا خودداری شود. خوردن الکل حتی به میزان کم باعث گشادی مویرگ های پوست سر شده و خونریزی حین عمل را افزایش می دهد.همچنین نیکوتین اجازه نمی دهد خون یا اکسیژن مورد نیاز به فولیکول های موی کاشته شده برسد.

•  اگر موهای سفید یا جو گندمی دارید، یک روز قبل از عمل با رنگ موی مشکی یا قهوه ای سوخته رنگ کنید.

• در روز عمل صبحانه کامل میل کنید. البته از نوشیدن زیاد مایعات به ویژه چایی و قهوه بلافاصله قبل از کاشت مو خودداری کنید.

• پیراهن دگمه دار بپوشید که بعد از کاشت مو بتوانید به آسانی به تن کنید، ترجیحا لباس یقه گرد مثل تی شرت نپوشید.

•  شب پیش از عمل دوش گرفته، مو هایتان را با شامپو بشویید.

• حداقل 3 روز تا 1 هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. البته نقاهت کاشت مو مربوط به پانسمان سر است و بیشتر ظاهری است و نیازی به استراحت کامل در منزل ندارید.

• قبل از شروع عمل کل موهای سر با شماره دو کوتاه می شود. هرچند در روش جراحی FUT می توان موها را کوتاه نکرد ولی در روش غیر جراحی FIT و ترکیبی FUT+FIT باید موها کوتاه شود. کلا کوتاه بودن موها کیفیت عمل را بالا برده و حتی شستشوی موها را در روزهای بعد از عمل آسان تر می کند.

• برای شما پرونده پزشکی تشکیل خواهد شد، چنانچه داروی خاصی مصرف می کنید ( مثل داروی فشار خون ) و یا بیماری مهمی دارید ( مثل بیماری قلبی، دیابت و… ) حتما در پرونده خود ذکر نمایید.

√ توصیه های بعد از عمل

• بیماران در پایان عمل چند ساعته کاشت مو خسته و کلافه هستند و بدلیل گیجی ناشی از خوردن قرص دیازپام نمی توانند با دقت رانندگی کنند. بنابراین جهت احتیاط توصیه می شود روز عمل اتومبیل به همراه نیاورند و برای بازگشت به منزل یک نفر همراه داشته باشند و یا از آژانس استفاه کنند. 

• چند ساعت بعد از اتمام عمل جراحی FUT بیماران در پشت سر احساس درد می کنند که مربوط به برش جراحی است. این سردرد موقت بوده ظرف یکی دو روز بهبود می یابد. برای تسکین درد می توان از مسکن های معمولی مانند استامینوفن ساده یا کدیین دار و یا از بروفن یاسایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کرد. نکته مهم آن است که کاشت مو باعث سردرد دائمی نمی شود. افرادی که با روش غیر جراحی FUE) FIT) عمل شده اند بعد از عمل درد ندارند و نیاز به مسکن ندارند.

وش جراحی FUT می توان موها را کوتاه نکرد ولی در روش غیر جراحی FIT

•لازم است بیماران آنتی بیوتیک تجویز شده را به طور کامل مصرف کنند ولی نیازی به تکرار دوره درمان نیست.

• در پایان عمل سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان از موهای کاشته شده محافظت کرده و احساس امنیت و راحتی ایجاد می کند. مراقبت از پانسمان به خصوص شب ها موقع خواب خیلی مهم و حساس است. کشیده شدن پانسمان روی پوست سر باعث بیرون آمدن موها از محل کاشت می شود. البته در طول روز هم ممکن است این اتفاق بیافتد مثلا ممکن است سر بیمار موقع سوار شدن به ماشین به در اصابت کند و تعدادی از موها کنده شود.

• چند شب اول لازم است بیماران به صورت 45 درجه(نیمه نشسته) بخوابند. در این وضعیت فشار وریدی و لنفاتیک در سر و گردن کاهش یافته و از تورم پیشانی جلوگیری می شود. برای این منظور کافی است از یک بالش دور گردنی نرم استفاده کنند. خوابیدن به پهلوها نیز ایرادی ندارد. افرادی که عادت دارند روی شکم بخوابند بیشتر دچار ورم پیشانی می شوند.

• روز بعد از عمل پانسمان را در کلینیک برداشته و موها با شامپو شسته می شود و مجددا پانسمان می شود. سپس با آموزش هایی که به بیمار داده می شود شامپو کردن موها در منزل ادامه پیدا می کند. با آموزش مختصر افراد می توانند به تنهایی پانسمان شان را در منزل عوض کنند. توصیه می شود بیماران در هفته اول 24 ساعته پانسمان داشته باشند. لازم است پانسمان هر روز عوض شود.

• هر بار که پانسمان عوض می شود باید سر را با شامپو شست. شستن سر نه تنها باعث عفونت نمی شود بلکه از عفونت و جمع شدن شوره و چربی سر جلوگیری می کند. بیماران می توانند سر را با شامپوی معمولی یا شامپوی بچه بشورند. لازم نیست از شامپوی خاص یا بتادین استفاده شود.

باید کل سر شامل زخم پشت سر و مناطق کاشته شده به ملایمت با دست شسته شود. آب ولرم با فشار کم به کمک دوش دستی یا کاسه روی سر ریخته شده و نوک انگشتان در یک جهت روی پوست سر کشیده شود. سعی نشود لکه های خون خشک شده و چسبیده به پوست سر با ناخن و یا با فشار زیاد کنده شود. این کار به موهای کاشته شده صدمه می زند. مطمئن باشند با تکرار شستشو در روزهای آینده پوست سر ظرف یک هفته تا ده روز کاملا تمیز شده و فقط کمی قرمزی و التهاب خواهد داشت. ضمنا ایستادن زیر دوش معمولی پرفشار تا دو هفته ممنوع است زیرا موهای کاشته شده سست بوده و ممکن است با فشار آب از جا کنده شود.

• برای خشک کردن موهای سر از حوله نرم با احتیاط استفاده شود. سشوار داغ برای موها مضر است و نباید استفاده شود. بهتر است قبل از پانسمان مجدد پماد آنتی بیوتیکی مانند جنتامایسین روی زخم ها ی FIT مالیده شود.

• بیرون از منزل می توان پانسمان را با کلاه مناسبی پوشاند. کلاه بایستی قابل شستشو، نرم و تا حد امکان گشاد باشد به نحوی که با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را بایستی هر روز شست .

• بیماران توجه کنند استفاده از کلاه گیس نیز بعد از دو هفته اشکالی ندارد ولی نباید از نوع چسبی باشد و قبل از استفاده باید حتما توسط پزشک تایید شود. به خاطر احتمال عفونت بهتر است در ابتدا فقط 12 ساعت در روز کلاه گیس گذاشته شود.

ممکن است دو سه روز بعد از عمل پیشانی ورم کند. معمولا ورم پیشانی سه چهار روز طول می کشد. گاهی اوقات این تورم با کبودی مختصری همراه است. البته جای نگرانی نیست. ورم بعد از کاشت مو کاملا طبیعی بوده و هیچ خطری برای موهای کاشته شده و یا سلامتی شخص ندارد. در برخی از بیماران که ناچارند زودتر سر کار خود حاضر شوند می توان با تجویز کورتون به شکل قرص پردنیزولون یا تزریق آمپول دگزامتازون جلوی تورم را تاحدود زیادی گرفت. به طور کلی برای این که بیماران دچار ورم شدید نشوند توصیه می شود از روز اول هدبند سفتی دور سر ببندند و فقط در روز اول، سه بار و هر نوبت پانزده دقیقه کیسه یخ روی پیشانی بگذارند( مراقب باشند که یخ روی موها گذاشته نشود )

• بعد از کاشت مو یکی دو روز استراحت در منزل مفید است. البته استراحت کامل در رختخواب ضرورت ندارد. پس از آن می توانند در صورت تمایل پیاده روی را شروع کنند. بعد از یک هفته دویدن نیز اشکالی ندارد. فعالیت بدنی شدید مثل شنا، بدن سازی، فوتبال یا والیبال تا یک ماه ممنوع است. بیماران سعی کنند در چند هفته اول پس از FUT از خم کردن ناگهانی و شدید گردن که باعث کشیدگی پوست سر می شود خودداری کنند تا خط بخیه پهن نشود. کسانی که با روش غیر جراحی FUE) FIT) کاشت مو کرده اند محدودیت در خم کردن گردن ندارند و می توانند بعد از 2 هفته فعالیت های ورزشی خود را از سر بگیرند.

• افرادی که ریزش مو داشتند و قبل از کاشت از قطره ماینوکسیدیل استفاده می کردند می توانند دو هفته بعد از عمل زمانی که زخم ها کاملا بهبود یافته اند مصرف دارو را از سر بگیرند. حتی ممکن است استعمال ماینوکسیدیل از ریختن موها در فاز استراحت جلوگیری کند و رویش مجدد موها زودتر آغاز شود. ماینوکسیدیل به ترمیم زخم ها کمک می کند.
توصیه می شود افراد سیگاری حداقل تا دو هفته از استعمال سیگار و قلیان خودداری کنند. نیکوتین باعث می شود خون یا اکسیژن لازم به ریشه موهای کاشته شده نرسد.

• بهترین زمان برای کوتاه کردن موهای سر یا رنگ کردن آنها حداقل دو هفته بعد از کاشت مو است.

• اگر کاشت مو با روش FUT و یا ترکیبی انجام شده باشد پشت سر بخیه می خورد. بخیه ها جذبی نیست و بعد از دو هفته کشیده می شود. کشیدن بخیه ها درد ندارد.

• موهای کاشته شده بلافاصله بعد از کاشت شروع به رشد می کنند و ظرف یک هفته چند میلیمتر بلند می شوند ولی پس از ده روز تا 2 هفته وارد فاز استراحت شده و شروع به ریختن می کنند. این پدیده کاملا طبیعی بوده و اصطلاحا فاز تلوژن گفته می شود.

در این مرحله بیماران نگران می شوند و فکر می کنند موها با ریشه می ریزد. این موضوع درست نبوده و برجستگی انتهای ساقه مو ریشه مو نیست. ریشه موها در داخل پوست سر باقی مانده و فقط ساقه ها می ریزد. جالب است که در بعضی از بیماران موها اصلا وارد فاز استراحت نمی شوند یا بخشی از موها می ریزد و بخشی باقی می ماند. این تفاوت ها مربوط به عکس العمل بدن افراد می باشد ولی نکته مهم آن است که رویش مجدد موها قطعی است و معمولا موها بعد از 2الی 3 ماه شروع به رشد خواهند کرد.

البته رشد مجدد موها گاهی زودتر و گاهی دیرتر اتفاق می افتد. مثلا در بعضی از بیماران 1 ماه و در بعضی ها 6 ماه طول می کشد تا موها از زیر پوست جوانه بزند. معمولا در مرحله رویش موها چند جوش کوچک در پوست سر ایجاد می شود که نشانه رشد مجدد موها در زیر پوست است و عفونت نیست.

• نتیجه نهایی عمل پس از 9 ماه تا یک سال مشخص می شود. البته گاهی رویش موهای جدید تا یک ونیم سال ادامه می یابد. در این موقع ضخامت، رنگ و سرعت رشد موها کاملا طبیعی است. موهای کاشته شده دائمی و قابل رشد هستند. به طور طبیعی روزانه 60 تا 100 تار مو می ریزد. این مساله مربوط به چرخه رشد موها بوده و جایگزین می شود.

عوارض کاشت مو :

نکته:احتمال ایجاد عارضه در این عمل بسیارکم می باشد، عوارض احتمالی پیوند مو عبارتند از :

• تورم پیشانی و صورت.
• تشکیل دلمه های کوچک بر روی محل های کاشت.
• عوارض شدید از جمله درد و سوزش در ناحیه بخیه های پشت سر،خونریزی، باقی ماندن اسکارو عفونت ، بسیار نادر و بیشتر مربوط به تکنیک با جراحی (FUT) می باشد.
• اگر تکنیک کاشت درست استفاده نشود، ممکن است موهای مجاور نیز دچار ریزش شوند.

البته برای جلوگیری از این عوارض باید در انتخاب پزشک دقت کافی نمود و تنها به توضیحات پزشک و دیدن تصاویر نمونه عمل اکتفا ننمود و حتما بیماران قبلی را از نزدیک دیده و با آنها صحبت نمایید.

 به خاطر داشته باشید نتایج عمل کاشت موی طبیعی تأثیر بسیار مهم و ماندگاری در چهره شما و در نتیجه در اعتماد به نفس و روابط اجتماعی شما خواهد گذاشت . بنابراین در انتخاب پزشک و مرکز کاشت مو بایستی دقت فراوانی نمایید .

, , , , , ,
Share: