خدمات لیزر موهای زائد

نکات مهم لیزر موهای زائد که باید بدانیم

لیزر موهای زائد چیست؟ نکات مهمی که در مورد لیزر باید بدانیم

4.6
(100)

از مهمترین مواردی که در زیبایی پوست صورت و بدن تاثیر دارد، حذف موهای زائد می ­باشد که توسط لیزر موهای زائد می تواند انجام گیرد. علاوه بر ظاهر ناخوشایند موها احتمال بروز جوش­ های چرکی و تحریک شدن مداوم پوست وجود دارد. در این مقاله ما سعی کردیم تمام نکات مورد نیاز در زمینه لیزر موهای زائد را در اختیار شما قرار دهیم.

لیزر موهای زائد

انواع روش های حذف موهای زائد:

به طور کلی دو نوع روش برای برطرف کردن موهای زائد وجود دارد:

1. سیستم های لیزری شامل دستگاه های الکساندریت (طول موج پایین)، دایود و لیزر با طول موج بالا

2. سیستم های غیر لیزری (سیستم های نوری لامپ های زنون) شامل دستگاه های ای لایت (E-LIGHT) و آی پی ال (IPL) که با سیستم فلش لامپ زنون کار می کنند و علاوه بر نور از رادیوفرکانس نیز به طور همزمان استفاده می کند و به همین دلیل روی موهای کم رنگ (طلایی ، سفید) اثر بهتری دارد.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می شود؟

لیزر در واقع پرتوهای نور تکفام شده هستند که روی طول موج دلخواه ما برای مقاصد خاص تنظیم می ­شوند و بنا به نیاز ما می ‏توانند اثرات متعددی در ناحیه مورد نظر داشته باشند. ریشه­ موجود در هر تار مو رنگ­دانه ای به نام ملانین دارد که هنگام رویش مو فعال شده و همه بدنه­ تار مو را به رنگ تیره (سیاه، قهوه ­ای روشن و تیره یا بلوند) در می ­آورد. لیزر موهای زائد روی ملانین ­های موجود در ریشه مو متمرکز شده و روی آن ناحیه اثر می­ کند و نهایتا منجر به نابود شدن ریشه­ مو می­ گردد.

بنابراین هرچه موی فرد تیره­ تر و ضخیم ­تر باشد لیزر اثر بهتری بر روی آن خواهد داشت. از طرفی به علت وجود ملانین در خود پوست، روشن بودن پوست باعث می ­شود لیزر بر روی خود پوست اثر نکرده و منجر به سوختگی پوست نشود، لذا افراد با پوست­ های روشن و موی ضخیم و تیره بهترین کاندید لیزر موهای زائد می­ باشند.

لیزر موهای زائد

دستگاه لیزر موهای زائد

از دستگاه های لیزر موجود با طول موج الکساندرایت و دایود در آتریسا می توان به الیت پلاس (سایناشور)، اپوجی پلاس (سایناشور)، مونولیث (اسکلپیون)، مدیواستار (اسکلپیون)، لوترونیک و … اشاره کرد. این تجهیزات به روز جهان ساخت کمپانی های امریکایی و آلمانی هستند.

مشاوره قبل از لیزر

مشاوره با سرپرست و مسئول بخش لیزر قبل از انجام لیزر موهای زائد الزامی است و بلافاصله پس از آن کار لیزر انجام می گردد. در جلسه مشاوره، رنگ پوست و جنس و ضخامت ریشه موهای ناحیه مورد نظر بررسی می شود. در صورت مشاهده علائم بیماری های پوستی مانند اگزما، تبخال، کهیر، پسوریازیس و … لیزر موهای زائد انجام نمی شود. همچنین نواحی که پوست حساس و موها نازک و کرکی هستند نیز نباید لیزر انجام شود.

چرا لیزر بهترین روش شناخته شده است؟

در حقیقت هنگامی که موضوع برداشتن موهای صورت و بدن به میان می‌آید، روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. شما می‌توانید همه این روش‌ها را امتحان کنید اما در نهایت پس از چند روز موها دوباره رشد خواهند کرد و معمولاً با خارش و گاهی زخم همراه هستند. پرتوی لیزر با دقتی که دارد بر روی سلول‌های رنگدانه مو تمرکز می‌کند و آن‌ها را از یکدیگر تشخیص می‌دهد. هنگامی که ملانین در مو شناسایی می‌شود و مورد هدف قرار می‌گیرد، لیزر موهای زائد تمام ساقه و ریشه مو را می‌سوزاند.

انواع طول موج های لیزر موهای زائد

دستگاه­های لیزر موهای زائد اصولا دارای 3 طول موج هستند. 755 نانومتر  یا الکساندرایت، 800نانومتر یا دایود و 1064 نانومتر یا ND-YAG

1. لیزر الکساندرایت: مناسب برای پوست‌های روشن و معمولی

2. سیستم لیزر دایود: مناسب برای پوست های معمولی رو به تیره جذب این طول موج در ملانین تاحدی کمتر از لیزرهای الکساندریت و بیشتر از Nd-YAG و IPL ها می باشد.

3. لیزر‌هایND-YAG برای پوست های تیره و برنز شده، ایمن‌تر و موثرتر است.

موها چگونه رشد می‌کنند؟

مو به طور طبیعی دارای سه بخش رشد، استراحت و ریزش است که در هر فرد بسته به عوامل مختلف متفاوت است. مدت زمان رشد مو نسبت به دو فاز دیگر بیشتر است ولی در تمامی افراد یکسان نیست. در چرخه رشد موهای شما رنگدانه‌ای را تولید می‌کند که به آن رنگ می‌دهد و این رنگدانه‌ها همان چیزی است که لیزر هدف قرار می‌دهد. به همین دلیل لیزر روی فولیکول‌هایی که در مرحله رشد هستند موثرتر است.

لیزر موهای زائد

موهای زائد عموما در این سه مرحله هستند:

1. آناژن (مرحله رشد) :

طی آن مو دارای حداکثر ضخامت و رنگ است، در این مرحله اشعه لیزر بیشترین اثر تخریبی را بر روی فولیکول مو دارد.

2. کاتاژن (مرحله توقف رشد) :

ضخامت فولیکول رشد یافته کاهش می یابد و از پیاز مو که وظیفه تغذیه رسانی دارد جدا می شود.

3. تلوژن (مرحله استراحت) :

در این مرحله تمام فعالیت­های رشد متوقف می شود، در نواحی مختلف بدن این دوره تفاوت دارد، مرحله تلوژن در موی سر به مدت 100 روز و در نواحی  دیگر بدن تا 6 ماه طول می کشد.

علت جلسات متعدد لیزر

موهایی که رشد می کنند همگی به طور همزمان در یک فاز قرار ندارند. در یک جلسه لیزر ممکن است برخی از ریشه های مو در فاز آناژن باشند و برخی در فاز کاتاژن و تلوژن. به همین علت تنها با یک یا دو جلسه نمی توان از لیزر موهای زائد نتیجه کامل و قطعی گرفت و باید تا زمان مشخصی که تمامی ریشه ها تحت تاثیر اشعه قرار بگیرند جلسات لیزر به طور مرتب و با فاصله معین تکمیل شوند.

لیزر موهای زائد

تعداد جلسات لیزر

معمولا تعداد جلسات لیزر بین 6 تا 8 جلسه می باشد. در بعضی موارد و نواحی خاص ممکن است تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد. برای مثال ناحیه بیکینی به دلیل رطوبت مداومی که دارد دیرتر از بقیه نواحی بدن نسبت به لیزر نتیجه نهایی را نشان میدهد. برای اینکه فولیکول موها در هر جلسه کاملا تحت اشعه لیزر قرار بگیرند به هیچ عنوان نباید ریشه مو از پوست خارج شده باشد به همین علت در حین دوران درمان برای اصلاح ناحیه ای که لیزر شده است، فقط از ژیلت استفاده کنید.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد چقدر باید باشد؟

برای بیشتر افراد بهتر است بین هر جلسه لیزر چهار تا هشت هفته فاصله باشد و به طور کلی 6 جلسه برای نتایج مطلوب پیشنهاد می‌شود. اما توصیه ما این است که برنامه جلسات لیزر را طبق نظر متخصص برنامه‌ریزی کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

عوامل مختلفی در تعیین فواصل بین جلسات لیزر نقش دارند، از جمله این عوامل سرعت رشد مو، ناحیه تحت درمان لیزر و رنگ پوست هستند. به صورت کلی مدت زمان ایده‌آل بین هر جلسه لیزر 40 تا 45 روز است.

چرا باید بین جلسات لیزر موهای زائد صبر کرد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا باید بین جلسات لیزر موهای زائد صبر کرد.

برای اینکه رشد موهای زائد کاملاً متوقف شود و لیزر نتیجه مطلوبی داشته باشد باید چندین جلسه با فواصل زمانی مناسب لیزر برای شما انجام شود. فاصله بین جلسات لیزر در نتیجه نهایی اهمیت بسیار زیادی دارد و باید طبق چرخه رشد مو پیش برود.

استراحت پوست

اولین دلیل آن این است که باید اجازه دهید پوست استراحت کند و پس از لیزر بازسازی شود. در واقع اشعه ماوراء بنفش برای پوست بسیار تهاجمی است و اگر فاصله بین جلسات لیزر کم باشد می‌تواند منجر به آسیب پوست شود.

بازسازی فولیکول

دلیل دوم بازسازی فولیکول است. در واقع، برخی از فولیکول‌ها نسبت به سایر فولیکول‌ها در برابر لیزر مقاوم‌تر خواهند بود. بنابراین، ممکن است به بیش از یک جلسه نیاز باشد تا به طور دائم از بین بروند. زمانی که یک فولیکول مو کاملاً از بین نرفته باشد، بازسازی می‌شود و می‌تواند دوباره موهای جدید رشد کند. هدف قرار دادن مکرر فولیکول‌های مقاوم به آن‌ها زمان کافی برای بازسازی نمی‌دهد.

لیزر موهای زائد

چرخه رشد مو

دلیل سوم چرخه رشد مو است که برای هر بیمار، هر ناحیه از بدن و همچنین برای هر موی بدن متفاوت است. یک تار مو می‌تواند تا 6 سال در مرحله رشد باشد. با این وضعیت چطور بفهمیم مو در کدام مرحله است؟ غیر ممکن است که این موضوع را بدانیم.

جرا باید فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد باشد؟

40 تا 45 روز فاصله بین جلسات لیزر به آن دسته از موها که در مرحله رشد یا آناژن نبوده‌اند فرصتی می‌دهد تا وارد این مرحله شوند. با این وجود به این دلیل که 20% از موها در هر نقطه از بدن در مرحله مناسب هستند، بعضی از آن‌ها در حال ترک این مرحله هستند  و برخی دیگر در جلسات بعدی وارد این فاز می‌شوند.

توصیه و نکات قبل از لیزر موهای زائد

 • در صورت بارداری و یا اقدام برای بارداری استفاده از لیزر ممنوع است و در دوران شیردهی، به دلیل اختلالات هورمونی به وجود آمده با تایید پزشک و تعهد فرد امکان پذیر است.
 • در صورت استفاده از داروهای: ماینوکسیدیل، فنی تویین، سیکلوسپورین ، ایزوترتینوئین، راکوتان (آخرین مصرف 4 ماه و دوز بالا 6 ماه قبل باشد دوز خیلی پایین با ویزیت پزشک)، کورتون، Retin_A، اطلاع دهید در صورت لزوم در موارد خاص حتما با پزشک وقت مشاوره داشته باشید.
 • در صورت داشتن سوابق بیماری از قبیل عصبی و روحی، اختلالات هورمونی، بیماری ویتیلیگو، MS، کیست تخمدان، نازایی، حساسیت پوستی و دارویی، بیماری های تیرویید، پریود نامنظم، سابقه تبخال، دیابت اطلاع دهید در موارد خاص حتما با پزشک وقت مشاوره داشته باشید.
 • در صورت تزریق ژل و بوتاکس حتما به اپراتور خود اطلاع دهید.
 • در صورتی که در طول دوران لیزر شروع به مصرف دارویی کردید حتما در جلسه بعدی به اپراتور خود اطلاع دهید.
 • توصیه های قبل و بعد از لیزر را حتما مطالعه نمایید (لینک)

استفاده از پماد بی حسی قبل از لیزر

در روز درمانی لیزر موهای زائد پس از پاک کردن کامل ناحیه از هر نوع کرم یا ضد آفتاب، می توان حتی بدون بی حسی لیزر را انجام داد ولی برای افراد حساس به درد می توان از پماد زایلاپی، لیدوکایین، زایلوژل برای بی حس کردن نواحی 30 دقیقه قبل از انجام لیزر استفاده کرد. اثر بی حسی تا دو سه ساعت باقی می ماند.

لیزر موهای زائد

شستشو بی حسی چه زمانی باشد؟

قبل از انجام کار لیزر حتما بی حسی با  آب و شامپو کاملا شستشو و خشک شود. بهتر است برای پیشگیری از معطلی طولانی مدت در خانه پماد بی حسی را بشویید و سپس به کلینیک مراجعه نمایید.

خنک کردن پوست حین لیزر موهای زائد

در اغلب موارد خنک شدن پوست توسط اسپری خنک کننده یا باد خنک که اصولا همراه لیزر درمانی موهای زائد باید وجود داشته باشند برای ایجاد بی حسی کفایت کرده و بهتر است در استعمال داروهای بی حسی تا حدامکان صرفه جویی شود مگر در موارد خاص مثلا لیزر ناحیه تناسلی که دردناکتر است.

زمان و نحوه مناسب شیو قبل از لیزر موهای زائد

بهترین زمان 24 ساعت قبل از لیزر موهای زائد، موهای ناحیه ی مورد نظر را با ژیلت کاملا اصلاح کنید ( برای کسانی که حساسیت دارند با ریش تراش موزر بتراشند به طوری که اصلا هیچ ساقه مویی روی سطح پوست نماند زیرا ساقه مو موجب کاهش اثر بخشی و همچنین خطر احتمالی سوختگی می شود).

می توان یک ساعت قبل از مراجعه به کلینیک نیز موها را اصلاح کرد به شرطی که هیچگونه زخم و التهابی در ناحیه ایجاد نشود.

لیزر موهای زائد برای ­جلسه اولی ها

شاید لیزر مو برای کسانی که برای اولین بار این کار را انجام می دهند کمی دلهره آور باشد. بنابراین قبل از اینکه تصمیم به این کار بگیرید باید به معتبر بودن مرکزی که مراجعه می کنید مطمئن شوید و در این مورد تحقیقاتی انجام دهید. در طول روند لیزر، دستگاه طوری تنظیم می شود که با رنگ پوست شما هم خوانی داشته باشد. برای مثال ممکن است برای ناحیه دست و پا از لیزر الکساندرایت استفاده شود و برای نواحی زیربغل و بیکینی لیزر دایود مناسب باشد.

ریختن موها بعد از لیزر موهای زائد

معمولا زمان زیادی طول می کشد تا فولیکول های مو بریزند و این زمان بین ۲ الی ۳ هفته تخمین زده شده است. بنابراین پس از جلسات لیزر موها رشد می کنند و نگرانی برای این موضوع وجود نداشت و طبیعی است که در این زمان موها رشد کنند و سپس شروع به ریزش نمایند.

عوارض لیزر موهای زائد

باید توجه داشت در بعضی افراد که سابقه عوارض لیزر موهای زائد وجود دارد یا به عللی احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می‏ توان از تست لیزر استفاده کرد. در این حالت یک نقطه از ناحیه لیزر انجام می شود و یک هفته بعد در زمان مشاوره مجدد اگر مشکلی پیش نیامده بود درمان را شروع می کنیم. در اغلب حالات سرخی، التهاب و کبودی حاصل از درمان لیزری بیش از چند ساعت پایداری ندارد و مصرف پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی بعد از لیزر برای از بین بردن این حالات کفایت می کند.

لیزر موهای زائد

مزایای لیزر موهای زائد

 • از روش لیزر موهای زائد می‏ توان برای تمامی نقاط بدن استفاده کرد.
 • لیزر موهای زائد به علت اینکه اثرات طولانی مدت و ماندگاری بر موها دارد، محبوبترین روش رفع موهای زائد می باشد.
 • بعد از لیزر موهای زائد تنها موهای کرکی و نازک باقی می ‏ماند که تا چندین ماه نیاز به اصلاح نخواهد داشت.
 • به نسبت روش های سنتی مانند اپیلاسیون در لیزر سیستم خنک‏ کننده (کولینگ) بخش مهمی است که برای نداشتن احساس درد و جلوگیری از سوختگی به کار می ‏رود.
 • می‏ توان گفت در حال حاضر هیچ گزینه بهتری نسبت به لیزر وجود ندارد.

مزایای لیزر موهای زائد در کلینیک آتریسا

کلینیک آتریسا بزرگترین مرکز لیزر خاورمیانه است که این عنوان به همراه تندیس آن از سال 1394 به آتریسا اختصاص داده شده است. ما در کلینیک آتریسا با بیش از 17 دستگاه لیزر موهای زائد معتبر و 20 اتاق مجهز بهترین خدمات لیزر را به تمامی مراجعه کنندگان ارائه می کنیم. یکی از ویژگی های بزرگترین مرکز لیزر، متنوع بودن دستگاه های لیزر آن می باشد که بتوان انواع تایپ های پوستی و جنس و ضخامت موها را پوشش دهد. همچنین داشتن اتاق های مجهز به حمام باعث ایجاد احساس راحتی و آرامش برای مراجعه کنندگان می شود.

پرسنل متخصص

اپراتورهای لیزر موهای زائد در کلینیک ما  آموزش‌های گسترده‌ای در زمینه لیزر و انواع دستگاه‌های لیزر دیده‌اند و تلاش می‌کنند انواع پوست و مو را تجزیه و تحلیل کنند تا برنامه زمانی مناسبی برای جلسات لیزر مشتریان در نظر بگیرند. برای اینکه از خدمات ما در بخش لیزر بهره‌مند شوید و بدانید برای پوست شما چه برنامه زمانی مناسب است همین حالا می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید و سوالات خود را از ما بپرسید.

برای مشاهده لیست قیمت لیزر نواحی مختلف بدن به “اینجا” مراجعه کنید

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.6 / 5. تعداد رای: 100

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

22 پرسش و پاسخ

 1. سلام ممنون بابت مقاله خوبتون
  یک سوال امکان داره بعد از تموم شدن دوره لیزر ، رشد موها دوباره برگرده؟

  1. سلام وقتتون بخیر ممنون

   لیزر موهای زائد با استفاده از انرژی لیزری تخریب می‌کنند و موها را کاهش می‌دهد. این کاهش موها ممکن است به مدت طولانی ترمیم شود یا حتی برخی موها بعد از مدتی دوباره رشد کنند.
   اما عمدتاً میزان و ضخامت موها کاهش می‌یابد و می‌توان نتایج دائمی تراشیدن موها را انتظار داد.

   بسیاری از افراد پس از انجام دوره‌های لیزر مو، نیاز به تکرار جلسات پشتیبانی دارند تا میزان کاهش موها را حفظ کنند. مواردی مانند نوع مو، رنگ پوست، و عوامل ژنتیکی می‌توانند بر تأثیرات دقیق دوره‌های لیزر مو تأثیر بگذارند.

 2. سلام وقتتون بخیر من جلسه چهارم نوبت لیزر داشتم و مجبور شدم کنسلش کنم که البته قبلش موها رو شیو کرده بودم .الان بعد از دو هفته مجدد میخام برم منتها موها بلند شدند و نمی دونم باید چکار کنم می تونم مجدد شیوه کنم ؟؟؟.

  1. سلام وقت بخیر

   بله باید شیو کنید در هر حالتی باید 24 ساعت قبل از لیزر شیو کنید.

 3. سلام بعد از اتمام جلسات لیزر ، هر چند وقت یکبار باید برای شارژ مجدد لیزر ناحیه مراجعه کنیم ؟

 4. سلام وقت بخیر
  من بعد از 4جلسه لیزر در ساق پاها و زیر بغل، دیگه رویش مو ندارم . نیازی هست که جلسات رو ادامه بدم یا منتظر رویش مو بشم ؟

 5. سلام روزتون بخیر اگه فیلر خط خنده زده باشیم میتونیم لیزر ناحیه صورت انجام بدیم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   باید حدودا یک ماه از تزریق فیلر گذشته باشه و بعد لیزر انجام بدین

  1. سلام وقت بخیر
   باید حداقل هفت ماه از زمان شروع شیردهی گذشته باشه و بعد اقدام به شروع لیزر بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا