لیپوماتیک

در مورد مراقبت های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک بیشتر بدانیم

5
(4)

عمل لیپوماتیک یکی از تکنیک‌های کاهش چربی انباشته در بدن است و می‌تواند مسیر رسیدن به اندام و فرم ایده‌آل بدن را کوتاه کند. البته بسیاری از افراد به خاطر نداشتن اطلاعات کافی درباره شرایط آمادگی برای جراحی و مراقبت‌های پس از آن، از انجام این تکنیک واهمه دارند. در این مقاله با مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک آشنا خواهید شد.

قبل و بعد از عمل لیپوماتیک

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک، لیپوساکشن و لیپولیز می‌توانند بسیار هیجان‌انگیز باشند. تصور اینکه تنها یک روز با رسیدن به اندام ایده‌آلتان فاصله دارید انگیزه‌ کافی برای اقدام به این جراحی را ایجاد می‌کند. البته نباید اهمیت آمادگی برای عمل لیپوماتیک را دست کم گرفت. اگر قصد دارید در آینده نزدیک این جراحی را انجام دهید یا به آن فکر می‌کنید، حتما توصیه‌های زیر را برای روزهای منتهی به جراحی درنظر بگیرید:

قبل از عمل لیپوماتیک غذای سالم مصرف کنید!

بدن شما برای بهبود پس از جراحی لیپوماتیک به سوخت زیادی نیاز دارد. این یعنی شما باید با تغذیه سالم، تمام مواد موردنیاز بدنتان را به آن برسانید. سعی کنید حتما تناسب پروتئین، چربی و کربوهیدرات را در رژیم غذایی‌‌تان رعایت کنید تا ریزمغذی‌های موردنیاز به بدنتان برسد.

در روزهای منتهی به جراحی از مصرف شکر و غذای فرآوری شده جدا خودداری کنید و با مصرف آب به اندازه کافی، بدنتان را هیدراته نگه دارید. مصرف نمک و غذای شور منجر به کم آب شدن بدن و افزایش تورم خواهد شد. به همین دلیل حتما از مصرف نمک زیاد خودداری کنید.

فعالیت مناسبی داشته باشید

حفظ حرکت و فعالیت در روزهای قبل از جراحی لیپوماتیک اهمیت زیادی دارد. حرکت و فعالیت مناسب کمک می‌کند تا گردش خون به تناسب در بدنتان جریان داشته باشد و این به معنای بهبود سرعت ریکاوری بعد از عمل است. البته دقت کنید که برنامه‌ای برای تغییر در روال تمرینی‌‌تان نداشته باشید و به خودتان فشار خاصی وارد نکنید. روزهای قبل از عمل زمان مناسبی برای وارد کردن فشار به بدن و شدید کردن تمرینات نیستند.

قبل و بعد از عمل لیپوماتیک

پزشک را در جریان داروهای مصرفی‌تان قرار دهید

باید بدانید که مصرف بعضی از داروها می‌توانند باعث افزایش احتمال خونریزی یا ایجاد کبودی پس از عمل شوند. به همین دلیل حتما قبل از جراحی پزشکتان را در مصرف داروهای مصرفی‌تان قرار دهید. از مصرف ایپوبروفن، ویتامین E، آسپرین و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید. اگر از داروهایی مانند هپارین استفاده می‌کنید، حتما قبل از جراحی از پزشکتان اجازه بگیرید تا مصرف قطع شود.

فضای خانه را برای بهبودی آماده کنید

روزهای ابتدایی پس از عمل لیپوماتیک باید به استراحت بگذرد. به این منظور، فضای خانه خود را برای استراحت آماده کنید. اگر به چیزی نیاز دارید که در طبقات بالایی کمد و کابینت قرار دارد، حتما آن را در دسترس قرار دهید و همه چیز را برای ریکاوری چند روزه آماده کنید.

به لحاظ ذهنی برای عمل لیپوماتیک آماده شوید

پس از آماده کردن بدن برای لیپوساکشن، نوبت ذهن شماست که برای این جراحی آماده شود. باید بدانید که لیپوماتیک جراحی چندان سختی نیست اما امکان دارد که روزهای ابتدایی پس از جراحی، عوارض طبیعی بعد از عمل را تجربه کنید.

حتی امکان دارد که از اخذ نتیجه ناامید شوید و فکر کنید که امکان ندارد سایز کم کنید. ذهنتان را آماده کنید و مطمئن باشید که همه چیز خوب پیش خواهد رفت. شما صرفا باید اجازه دهید که ورم نواحی تحت جراحی از بین برود تا به هدفتان برسید.

از دوستان و عزیزانتان کمک بگیرید

اگر کودکی دارید یا از حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، حتما قبل از لیپوماتیک از دوستان، خویشاوندان و خانواده خود بخواهید که در سرپرستی و انجام این مسئولیت به شما کمک کنند تا بتوانید صددرصد روی بهبودی متمرکز شوید. خوب است از کسی بخواهید که شب اول کنار شما باشد تا احساس استرس، ناراحتی و نگرانی از شما برداشته شود. اگر می‌ترسید و درباره روزهای بعد از جراحی سوالی دارید، حتما از تیم پزشکی خود کمک بگیرید و سوالاتتان را با آن‌ها مطرح کنید. تیم جراحی حتما به شما کمک خواهد کرد تا آرامشتان را بازگردانی کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک

خب! فرض کنیم جراحی لیپوماتیک را انجام داده‌اید و قرار است به خانه برگردید. قبل از هر چیزی باید بدانید که تا ریکاوری کامل، چه مراحلی را طی خواهید کرد. به‌صورت معمول پروسه ریکاوری در روزهای بعد از لیپوماتیک به شکل زیر است:

  • یکی دو هفته پس از لیپوماتیک امکان دارد که درد حس کنید. در این دوره باید از فعالیت‌های سنگین دور باشید  و حتما از لباس‌های تنگ یا گن استفاده کنید تا عضلاتتان سریع‌تری بازیابی شوند و جریان تخلیه مایعات با سرعت بیشتری طی شود.
  • در دو تا پنج هفته پس از جراحی دیگر احساس درد نخواهید داشت و کم‌کم نتایج جراحی قابل مشاهده هستند. جای برش‌ها در این بازه زمانی شروع به محو شدن خواهند کرد، البته ممکن است احساس کبودی یا تورم داشته باشید. در این بازه زمانی می‌توانید کم‌کم ورزش را شروع کنید. البته اگر برنامه تمرینی سنگینی دارید، حتما ورزش سنگین را با اجازه پزشک از سر بگیرید.
  • از هفته ششم به بعد تورم و کبودی به‌صورت کامل از بین خواهد رفت و می‌توانید به‌صورت کامل نتیجه جراحی را مشاهده کنید. در این بازه زمانی دیگر به پوشیدن لباس تنگ یا گن نیازی ندارید و می‌توانید زندگی عادی و برنامه فشرده تمرینی خود را از سر بگیرید.
عمل لیپوماتیک

توصیه‌های زیر به شما کمک می‌کند تا فرآیند بهبود را سریع‌تر طی کنید:

تغذیه مناسب

پیروی از برنامه تغذیه‌ای مناسب اولین و مهم‌ترین گام در بهبوی پس از لیپوماتیک است. ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و سایر مواد مغذی تضمین می‌کند که تورم کمتری را تجربه کنید و جای برش‌ها با سرعت بیشتری بهبود یابد. از مصرف پروتئین غافل نشوید و برای جلوگیری از حالت تهوع یا نفخ حتما وعده‌های غذایی کوچک در دفعات بیشتر استفاده کنید.

فعالیت را متوقف نکنید

توقف فعالیت می‌تواند منجر به ایجاد عوارض ناخواسته‌ای برای شما شود. بعد از گذشت 24 ساعت از جراحی، فعالیت سبک مانند پیاده‌روی کوتاه را شروع کنید و طبق توصیه پزشک فعالیتتان را افزایش دهید.

بدنتان را هیدراته نگه دارید

هیدراته نگه داشتن بدن در بهبودی بعد از لیپوماتیک بسیار مهم است. شما باید به‌طور معمول هشت لیوان آب بنوشید، اما این میزان در روزهای پس از این عمل باید به ده تا دوازده لیوان آب در روز برسد.

می‌توانید به جای آب از چای، آب میوه رقیق، نوشیدنی‌های کم کالری و شیر استفاده کنید. از مصرف نوشیدنی‌های حاوی سدیم خودداری کنید.

لباس تنگ و گن بپوشید

حتما قبل از عمل لباس‌های تنگ و گنی که قرار است بپوشید را آماده کنید تا بعد از لیپوماتیک روند بهبود را سریع‌تر طی کنید. گن پوست شما را تحریک می‌کند و این تحریک منجر به سرعت‌گیری بهبود خواهد شد.

زیاد حمام نکنید

تمایل به نشستن در وان یا ایستادن زیر دوش آب می‌تواند قدرتمند باشد و حالتان را بهتر کند، اما یکی دو هفته ابتدایی بعد از لیپوماتیک اصلا زمان مناسبی برای غوطه‌ور شدن در آب نیست. آب می‌تواند باعث کاهش سرعت بهبودی و افزایش خطر ابتلا به عفونت شود.

ماساژ لنفاوی انجام دهید

ماساژ لنفاوی با رهاسازی سموم انباشته در غدد لنفوای، باعث کاهش درد و بهبود سرعت زمان بهبودی خواهد شد. هفته‌ای یک بار این ماساژ را انجام دهید تا علاوه‌بر تقویت سیستم ایمنی، خطر عفونت هم کاهش پیدا کند.

عمل لیپوماتیک

برای معاینه به‌ صورت منظم به پزشک مراجعه کنید

ویزیت‌های بعد از لیپوماتیک باعث ایجاد فرصتی برای بهبود و سنجش پیشرفت بهبودی شما خواهد شد. پزشک شما برای نظارت بر بهبودی پس از جراحی به ویزیت شما نیاز دارد و باید طبق برنامه در قرارهای ملاقات شرکت کنید.

و در آخر

جراحی لیپوماتیک یکی از پیشرفته‌ترین و بهترین متدهای تخلیه چربی برای رسیدن به اندام ایده‌آل است. این جراحی نسبتا سبک با دوره ریکاوری کوتاه خود گزینه‌ای مناسب برای کسانی است که از چاقی موضعی رنج می‌برند. البته تشخیص اینکه آیا لیپوماتیک برای شما مناسب است یا نه، برعهده پزشکتان خواهد بود. برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در کلینیک تخصصی پوست و مو آتریسا تماس بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا