پوست و زیبایی

علل و درمان تیرگی دور چشم

4.7
(9)

تیرگی اطراف چشم ها هم در مردان و هم در زنان رایج است. تیرگی دور چشم می تواند سن را بیشتر نشان دهد.

تیرگی دور چشم

تیرگی دور چشم بیشتر در چه افرادی دیده می شود؟

این عارضه می تواند در هر فردی رخ دهد اما بیشتر در افرادی با خصوصیات زیر دیده می شود:

 • با افزایش سن احتمال ایجاد آن بیشتر می شود.
 • از طریق وراثت به افراد منتقل می شود مانند هیپرپیگمانتاسیون دور چشمی.
 • افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر به این عارضه دچار می شوند.

علت ایجاد تیرگی دور چشم

عوامل متفاوتی باعث ایجاد حلقه های تیره دور چشم ها می شود که شامل موارد زیر است:

تاثیر خستگی بر تیرگی دور چشم

خستگی زیاد، نخوابیدن و حتی بیدار ماندن بعد از ساعت خواب نرمال می تواند باعث ایجاد حلقه های تیره دور چشم شود. کم خوابی می تواند باعث کدر شدن و رنگ پریدگی پوست شود و بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست را نمایان کند. همچنین کمبود خواب باعث تجمع مایعات زیر چشم و منجر به پف زیر چشم نیز می شود.

افزایش سن می تواند منجر به تیرگی دور چشم شود

افزایش سن نیز می توان منجر به ایجاد تیرگی زیر چشم شود. با افزایش سن پوست نازک تر می شود. همچنین کلاژن و چربی زیر پوست نیز که خاصیت ارتجاعی پوست را ایجاد می کند، کاهش می یابد. با این روند، رگ های خونی تیره زیر چشم بیشتر نمایان می شود و منجر به تیرگی پوست دور چشم ها می شود.

تیرگی دور چشم

خستگی چشم

خیره شدن به تلویزیون و صفحه کامپیوتر می تواند فشار قابل توجهی به چشم های شما وارد کند. این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی دور چشم شود. در نتیجه پوست اطراف چشم می تواند تیره تر شود.

آلرژی ها

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می تواند محرک ایجاد حلقه های تیره دور چشم باشد. وقتی در بدن واکنش آلرژیک ایجاد می شود یعنی بدن برای پاسخ به یک باکتری مضر هیستامین آزاد می کند. علاوه بر ایجاد علائم ناخوشایندی مانند خارش، عطسه، قرمزی و چشم های پف کرده، هیستامین می تواند باعث شود رگ های خونی گشاد شده و در زیر پوست بیشتر نمایان شوند. آلرژی ها می تواند باعث ایجاد خارش در پوست نیز شوند که این کار می تواند موجب وخیم تر شدن علائمی مانند التهاب، تورم و پاره شدن رگ های خونی شده و این امر موجب ایجاد سایه تیره زیر چشم ها می شود.

کم آبی بدن

کم آبی نیز یکی دیگر از دلایل تیرگی دور چشم می باشد. وقتی به بدن آب کافی نمی رسد، زیر پوست کدر و گود به نظر می رسد که به دلیل نزدیکی آن به استخوان زیرین است.

قرار گرفتن در زیر نور خورشید به مدت طولانی

آفتاب بیش از حد می تواند منجر به تولید ملانین اضافی در بدن شود (ملانین رنگدانه ای است که رنگ پوست را تولید می کند). آفتاب زیاد مخصوصا برای چشم ها می تواند موجب تولید زیاد رنگدانه های پوست و تیره تر شدن دور چشم ها شود.

ژنتیک

ژنتیک می تواند در ایجاد حلقه های تیره اطراف چشم موثر باشد. این ویژگی ارثی می تواند از بچگی ظاهر شود و با افزایش سن و به آرامی تشدید شود. همچنین بیماری های ارثی دیگر مانند مشکل تیروئید می تواند باعث ایجاد تیرگی دور چشم شوند.

عوامل دیگری که بر تیرگی دور چشم تاثیر دارند:

 • کاهش بافت چربی اطراف چشم
 • کم خونی ناشی از کمبود آهن
 • کشیدن سیگار
 • مالیدن مداوم چشم ها
تیرگی دور چشم

روش های درمان تیرگی دور چشم

روش های درمانی مختلفی برای کاهش تیرگی دور چشم وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

 • لایه برداری شیمیایی برای کاهش رنگدانه ها.
 • جراحی با لیزر برای لایه برداری مجدد و افزایش سفتی پوست.
 • تزریق فیلر برای پنهان کردن رگ های خونی و ملانین که باعث تغییر رنگ پوست زیر چشم می شود.
 • برداشتن چربی برای حذف چربی و پوست های اضافه که باعث می شود سطحی صاف تر ایجاد شود.
 • استفاده از ایمپلنت های جراحی چربی یا محصولات مصنوعی.

رفع تیرگی دور چشم با جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی به رفع تیرگی اطراف چشم ها با حذف چربی ها و پوست اضافه اطراف چشم کمک می کند. پوست ناحیه زیر چشم بسیار ظریف و نازک است و معمولا افراد درباره عوارض جانبی احتمالی این جراحی صحبت می کنند. در کلینیک آتریسا این جراحی توسط پزشکی ماهر، با ارائه بهترین خدمات و در اتاق جراحی VIP و با مناسب ترین هزینه انجام می شود.

رفع تیرگی دور چشم با درمان خانگی

درمان حلقه های تیره دور چشم به دلیل ایجاد کننده آن بستگی دارد ولی برخی از روش های خانگی برای درمان و کنترل آن موثر است که شامل موارد زیر می شود:

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم و کوچک شدن رگ های خونی متورم شده کمک کند و می تواند باعث کاهش ظاهر پف کرده چشم شده و نیز به کاهش حلقه های تیره کمک کند. چند قطعه یخ را در دستمال پارچه ای تمیزی بپیچید و روی چشم های خود بگذارید. همچنین می توانید یک دستمال را با آب سرد خنک کنید و 20 دقیقه روی چشم های خود قرار دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید تا دستمال گرم شود یا یخ ذوب شود.

ساعت خواب

افزایش ساعات خواب می تواند به کاهش تیرگی دور چشم کمک کند. کمبود خواب می تواند باعث رنگ پریدگی پوست و ایجاد حلقه های تیره دور چشم شود.

بالا نگه داشتن سر

بهتر است در هنگام خواب از بالشتی استفاه کنید که کمک کند تا سر خود را بالاتر نگه دارید. این کار مانع از تجمع مایع در زیر چشم می شود که می تواند باعث تورم و ایجاد پف زیر چشم ها شود.

تاثیر چای کیسه ایی در درمان تیرگی دور چشم

برای بهبود چشم ها می توانید از چای کیسه ای خنک استفاده کنید. کافئین و آنتی اکسیدان های موجود در چای می تواند به بهبود گردش خون کمک کند و رگ های خونی را کوچک کند. دو کیسه چای سیاه یا سبز را برای 5 دقیقه در آب جوش بگذارید و سپس اجازه دهید تا خنک شود. سپس 10 تا 20 دقیقه آن ها را روی چشم های خود قرار دهید و بعد از آن چشم های خود را با آب سرد بشویید.

تیرگی دور چشم

خیار

حلقه های خیار برای تسکین خستگی چشم ها بسیار مناسب است. ویتامین C و آب زیاد موجود در خیار برای تغذیه و رطوبت رسانی به پوست اطراف چشم بسیار مناسب است. همچنین خیار حاوی سیلیس است که برای سلامت بافت های بدن بسیار ضروری می باشد.

فیشال صورت برای رفع تیرگی دور چشم

ماساژ آرام اطراف چشم ها می تواند به بهبود گردش خون در اطراف آنها کمک کند.

استفاده از محصولات حاوی آنتی اکسیدان برای درمان تیرگی دور چشم

کرم های دور چشم حاوی آنتی اکسیدان می تواند به کاهش تیرگی چشم کمک کند. ویتامین های C و E آنتی اکسیدان هایی هستند که به درمان تیرگی دور چشم کمک می کنند.

جلوگیری از تیرگی دور چشم

با تغییر در سبک زندگی خود می توان از ایجاد حلقه های تیره در اطراف چشم های خود جلوگیری کرد.

خواب کافی و دوری از استرس

استرس ایجاد تیرگی اطراف چشم را تشدید می کند، در حالی که استراحت و سبک زندگی سالم، تغییر رنگ پوست را کاهش می دهد.

محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید

استفاده از عینک های آفتابی و محافظت چشم ها در برابر اشعه UV می تواند به کاهش تیرگی دور چشم کمک کند.

اجتناب از مصرف الکل و کشیدن سیگار

مصرف الکل و سیگار فرآیند پیری را تشدید می کند و ریسک ایجاد تیرگی در اطراف چشم ها را افزایش می دهد.

نوشیدن آب زیاد و استفاده از غذاهای سالم

کمبود آب و کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین K، ویتامین C، ویتامین های گروه B و سایر مواد معدنی موجود در مواد غذایی می تواند منجر به تیرگی دور چشم شود، در نتیجه مصرف آب کافی و میوه و سبزیجات سالم می تواند به بهبود تیرگی دور چشم کمک کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.7 / 5. تعداد رای: 9

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا