خدمات زیبایی و جوان سازی

تاثیر مزوتراپی مو : بررسی کامل فواید و عوارض

4.4
(79)

مزوتراپی روش درمانی برای مو است که توسط یک متخصص با تجربه انجام می شود. تزریقات میکرو با استفاده از داروهای خاص حاوی ویتامین ها و مواد مغذی لازم برای سلامت و رشد مو انجام می شود. در این روش مواد مغذی فولیکول های مو به راحتی در اختیارشان قرار می گیرد. به وسیله این روش، ریزش مو درمان می شود، همچنین ضخامت تارهای موهای نازک شده افزایش می یابد، ریزش مو متوقف و موها براق تر و مقاومتر خواهند شد.

اهمیت مزوتراپی مو

می توان گفت تعداد خانم هایی که از موهای خود رضایت کامل دارند کم هست. این روز ها، به خصوص به دلیل آلودگی محیط زیست، آب و هوا، موها نیز به شدت در معرض آلودگی هستند. همچنین همگی ما در معرض استرس زیاد، اتفاقات تنش زا و اختلالات خواب هستیم. همه این عوامل، مطمئنا بر زیبایی طبیعی ما اثرگذار است. در این میان، موها جز اولین بخش هایی است که با تغییرات ناشی از این اختلالات در بدن تحت تاثیر قرار می گیرد. همچنین آسان تر است که از مشکلات مربوط به مو پیشگیری شود تا با عواقب ناشی از این مشکلات دست و پنجه نرم کرد، با این حال افراد کمی به روش های حفاظتی متوسل می شوند. افراد تنها زمانی به وخامت وضعیت پی می برند که ریزش موهایشان شروع می شود. روش های مختلف زیبایی نظیر مزوتراپی برای حل این قبیل مشکلات استفاده می شود.

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی مو تزریق مستقیم ویتامین ها، مواد معدنی ( کلسیم، ید، منیزیم، مس، زینک، سلنیم، آهن و پتاسیم)، عوامل مرتبط با کراتین پوست، آمینو اسیدهای موردنیاز برای رشد مو در پوست سر، می باشد. مزوتراپی برای مو و کف سر بسیار مفید و موثر است. این روش، یکی از محبوب ترین روش های زیبایی مدرن در مواجه با مشکلات مختلف مربوط به مو محسوب می شود. همچنین این روش می تواند اثراتی مانند کاهش شوره سر و فراهم کردن مواد مغذی فولیکول های مو داشته باشد.

با دیدن چه علاِئمی به مزوتراپی سر نیاز داریم؟

 • افزایش ریزش مو
 • سبوره شدن کف سر همراه با شکسته شدن غدد چربی
 • شوره سر
 • کف سر خشک و آسیب دیده
 • افزایش شکنندگی مو
 • کاهش حجم مو در ناحیه پایه

ترکیبات مزوتراپی مو:

ترکیبات دارویی بسته به نوع مشکل، توسط پزشک متخصص به طور جداگانه متناسب با نیاز هر فرد انتخاب می شود. 2 تا 6 ماده فعال برای هر سرنگ قابل ترکیب می باشد.

خواص ترکیبات :

ویتامین B

ویتامین های گروه B که سوخت و ساز طبیعی بدن را در کنترل دارند، در رشد و احیای مو بسیار موثر هستند. به علاوه، این مواد از جمله ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی می باشند.

مس وزینک

مس و زینک از دیستروفی (ضعف در ساختار مو) ممانعت می کند.

هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید رشد مو را تسریع می کند.

آمینو اسیدها

آمینو اسیدها پایه و اساس ساختار مو هستند و به تشکیل الیاف کراتین کمک می کنند. فاکتور های رشد ( نرمال کردن جریان خون در کف سر، مقاوم تر شدن فولیکول های مو و کوآنزیم تراکم مو را فراهم می کند)، ساختار مو را بهبود می بخشد.

استفاده از ماینوکسیدیل

ماده فعال ماینوکسیدیل نباید در ترکیبات دارو گنجانده شود. این ماده یکی از موثرترین وسایلی که می تواند با ریزش مو مقابله کند. از این ماده زمانی که از سایر روش ها نتیجه مطلوب اتخاذ نشود، استفاده می شود. اگرچه، این دارو سمی است و می تواند سبب واکنش های شدید متعددی شود. از این رو، کوکتل های آماده برای درمان مو در دسترس می باشد. متخصص مراقبت از مو حرفه ای مناسب ترین روش را برای شما انتخاب می کند. با این حال، چنین داروهایی، به عنوان یک قاعده، در فروش عمده یافت نمی شوند و شما نمی توانید آن ها را خودتان خریداری کنید.

انواع روش ها :

در حال حاضر، متخصصان روش های متنوعی برای درمان موی بیماران ارائه می دهند. علاوه بر شرایط مالی، انتخاب ها نیز تحت تاثیر درخواست نتیجه مورد انتظار قرار می گیرند. مزوتراپی آللوپاتی نوعی درمان است که در آن اثر مزوتراپی فورا مشخص می شود، اما آنقدر که دلخواه ما می باشد، دوام ندارد. مزوتراپی هموپاتیک (درمانی که در آن مو به درمان خودش کمک می کند)، دارای اثربخشی بلند مدت است، اما نتیجه فورا دیده نخواهد شد.

کوکتل های آللوپاتیک مورد استفاده در مزوتراپی مو:

این کوکتل ها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، الاستین، کلاژن، گشادکننده عروق و دیگر ترکیبات فعال می باشند. پزشک موقعیت صحیح و نتایج مورد نظر را بعد از تجزیه و تحلیل دقیق مو و کف سر و مشکلات مرتبط با بیمار را تعیین می کند. این کوکتل مشکل را به سرعت مرتفع می کند.

کوکتل های هموپاتیک مورد استفاده در مزوتراپی سر:

این کوکتل ها حاوی ترکیبات گیاهی محلول در آب و بدون استفاده از روغن ها و دیگر مواد شیمیایی هستند. این ترکیبات از پتانسیل خود بدن استفاده می­ کنند. این اثر مانند یک کره برفی تجمعی است، بنابراین نباید انتظار داشت تا نتایج قابل مشاهده پس از اولین روش را داشته باشد. چنین کوکتل هایی برای بیمارانی مناسب است که نگران زیبایی موهای خود و همچنین خود این مشکل هستند.

مزوتراپی مو

تفنگ مزوتراپی مو (Gun Hair Mesotherapy)

استفاده از این دستگاه نیاز به نهایت دقت و توجه دارد، زیرا اقدامات نادرست می ­تواند باعث آسیب های جزئی در ناحیه سر شود. بنابراین، قبل از پذیرش چنین روشی، باید با دقت در مورد جوانب مثبت و منفی آن فکر کنید. هنگام انتخاب پزشک، باید مطمئن شوید که او تجربه عملی کافی دارد. یک سرنگ با عمق قابل تنظیم روی تفنگ نصب شده است. با کمک چنین تفنگی می توانید هر کوکتل درمانی را معرفی کنید که هدف آن مقابله با یک مشکل خاص مو می باشد.

استفاده از مزورولر

مزورولر (Meso roller) وسیله ای ویژه برای درمان مو و پوست سر است. این ابزار دارای تعداد زیادی سوزن های کوچک است که در یک درام مشترک قرار گرفته اند و برای تسهیل در استفاده، درام به یک دسته متصل است. این روش ممکن است درد و ناراحتی کمی بیشتر از روش گان ایجاد کند.

معایب استفاده از مزورولر در منزل

 • عمق نفوذ ناکافی سوزن ها
 • هزینه بالای ترکیب
 • سوزن ها به سرعت غیر قابل استفاده می شوند.

شما نمی توانید تزریق مزوتراپی در منزل را به تنهایی انجام دهید. تزریق فقط در کلینیک، مراکز زیبایی و توسط متخصصین کاربرد دارد.


آیا استفاده از مزوتراپی درد دارد؟

بله، تا حدودی ممکن است درد داشته باشد. اما این امر بسته به آستانه تحمل درد هر شخص متفاوت است. پشت سر و ناحیه گوش ها حساس ترین نقاط به تزریق می باشند. بعد از مزوتراپی برای پیشگیری از عوارض و ناراحتی شما نباید سر خود را بشویید و از رفتن به استخر و سونا به مدت 4 روز خودداری نمایید. همچنین بهتر است که از انجام این کار در دوران قاعدگی خودداری کنید زیرا در این دوران درد بسیار بیشتری احساس می­ شود.

موارد منع مصرف و عوارض مزوتراپی مو:

اگر فولیکول های مو حیات خود را از دست داده باشند اما هنوز زنده باشند، مزوتراپی می تواند با این مشکل مقابله کند. اما اگر مشکل ساقه مو به دلایل مهم تری نظیر ریزش ارثی مو و عدم تعادل هورمونی باشد، شما نباید بعد از تزریق منتظر معجزه باشید. تمام روش های زیبایی دارای موارد منع مصرفی می باشند. مزوتراپی مو در موارد زیر نباید انجام شود:

 • دوران بارداری و شیردهی
 • حساسیت فردی به ترکیبی از داروها
 • قاعدگی
 • اختلالات سیستم غدد درون ریز
 • تومور های خوش خیم و بدخیم
 • عفونت ها


مزایا و معایب این روش

قبل از پذیرش این کار، دانستن جزئیات مزایا و معایب آن می تواند مفید باشد. این روش موافقین و مخالفینی دارد. هر دو گروه باید به دقت در این زمینه پژوهش هایی انجام دهند. مشورت با شخصی که قبلا مزوتراپی انجام داده است می تواند مفید باشد تا دیگر در ذهن فرد سوالی باقی نماند.

وقتی ما از مزوتراپی مو صحبت می کنیم، ضروری است که چند نکته را مد نظر قرار دهیم: چگونه این روش از سایر روش ها متفاوت است؟هزینه این درمان که به درستی کمی گران است، چقدر است؟

مزایا و فواید مزوتراپی :

مهم ترین مزیت روش مزوتراپی مو آن است که به فرد کمک می کند تا ترکیبات مغذی و مفید برای فولیکول های موهای خود را با تزریق دریافت کند. هیچ شامپو، ماسک و درمان­های سنتی نمی تواند این ترکیبات مفید را برای مو فراهم کند. علاوه بر این، انجام این روش تنها 20 الی 40 دقیقه زمان می برد، در حالیکه شامپو و ماسک های مو باید چندین بار در هفته استفاده شوند.

در مجموع می توان مزایای مزوتراپی مو را چنین بیان کرد:

 • ریزش مو تا حد زیادی کاهش می یابد
 • رشد مو فعال می شود
 • فعالیت غدد چربی کاهش می یابد
 • افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به ریشه مو
 • شوره سر کاهش می یابد
 • حجم مو، نرمی، روشنی مو در حین شانه زدن و آراستن بهبود پیدا می کند
 • روشی امن می باشد
 • اثرات جانبی نظیر آلرژی ها و واکنش های دارویی را به حداقل می رساند
 • در این روش از بیهوشی استفاده نمی شود
 • به سرعت کف سر بهبود پیدا می کند
 • کاملا یا تا حدودی بدون درد است

معایب مزوتراپی مو:

این امکان وجود دارد که با ناکامی هایی مواجه شوید. حتی یک پزشک حاذق نیز نمی تواند صد در صد تضمین کند که این روش موهای ضعیف شده را احیا می کند. علاوه بر این مشکل، باید به این فاکتورها نیز توجه کرد:

درد:

سوراخ کردن پوست در هر صورت با درد همراه است مخصوصا وقتی چنین تزریق هایی انجام شود. بعضی افراد به راحتی با این درد کنار می آیند و این بسته به آستانه تحمل درد هر شخص دارد. همچنین می تواند به تجربه پزشک متخصص، ترکیبات کوکتل مزوتراپی و حساسیت فرد نیز بستگی داشته باشد.

اثرات جانبی:

ممکن است ادمای(Edema) پوستی دیده شود و بعد از تزریق در آن نواحی احساس درد داشته باشید. به علاوه، ممکن است احساس سوزش یا خارش در نواحی تزریق شده داشته باشید.

مراقبت های قبل از مزوتراپی مو

 • از مواد تقویت کننده، داروهای تقویت کننده مو، حالت دهنده ها تا حداقل 24 ساعت قبل از درمان استفاده نکنید.
 • چند روز قبل از مزوتراپی از مصرف داروهایی نظیر آسپیرین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن خودداری کنید.
 • پیش از مراجعه برای انجام مزوتراپی موهای خود را بشویید.
 • یک روز قبل از انجام مزوتراپی استفاده از محلول های ریزش مو را متوقف کنید.


مراقب های بعد از مزوتراپی مو

 • بعد از انجام تزریق، زخم های کوچک ناشی از تزریق باقی خواهد ماند که التیام آن مدتی زمان می برد.
 • موهای خود را به مدت 3 الی 4 روز نشویید، به خصوص با شامپو. آب و شامپو می تواند تاثیر منفی در نتیجه تزریق داشته باشد و پروسه بهبود زخم ها را به تاخیر بیاندازد.
 • به مدت 2 الی 3 روز در معرض نور خورشید قرار نگیرید
 • در 10 ساعت اول بعد از مزوتراپی نباید استحمام کنید
 • از سونا و استخر برای حداقل 7 روز استفاده نکنید
 • محل های تزریق را تا زمان بهبود کامل ماساژ ندهید
 • الکل مصرف نکنید. الکل اتساع عروق را تحریک می کند. این امر تاثیر منفی در اثربخشی مزوتراپی دارد.
مزوتراپی مو


چند جلسه برای مزوتراپی مو نیاز است؟

این امر بسته به نازکی تار موهای هر فرد متفاوت است و می تواند بین 4 تا 8 جلسه باشد. در نهایت پزشک متخصص بسته به وضعیت مو و کف سر هر شخص تعداد جلسات و فواصل زمانی بین این جلسات را تعیین می ­کند.

آیا مزوتراپی مو در همه موارد کاربرد دارد؟

این روش به مقابله با بسیاری از مشکلات مو و کف سر کمک می کند که با آلودگی هوا، رژیم غذایی نامناسب و ضعف بدن مرتبط است. با این حال، وقتی صحبت از یک بیماری خاص می شود، مزوتراپی نمی تواند تغییری در موقعیت ایجاد کند. قبل اینکه برای مزوتراپی تصمیم بگیرید، می توانید با سایر افرادی که مزوتراپی انجام داده اند نیز صحبت کنید.

هزینه مزوتراپی مو:

استفاده از این روش کمی گران است. استفاده از ترکیباتی با کیفیت بالا نیاز است تا بتوان به اثر قابل مشاهده دلخواه دست یافت. در نتیجه، فرآیند درمان کامل ممکن است کمی هزینه بر باشد.هزینه این درمان می تواند به تعداد جلسات تزریق و ترکیبات استفاده شده بستگی داشته باشد. همچنین این هزینه می تواند بسته به برند داروی مصرفی، قیمت مصوب کلینیک و دستمزد متخصص جهت تزریق متفاوت باشد. ما در کلینیک آتریسا سعی کرده ایم که بهترین مواد را با مناسب ترین قیمت تهیه کرده و در اختیار مراجعه کنندگان محترم قرار دهیم. مزوتراپی کمتر از 30 دقیقه وقت خواهد گرفت و شما در کلینیک آتریسا این امکان را دارید که با پزشک متخصص در مورد کوکتل دارویی مورد نظر خود صحبت کنید.

مزوتراپی سر روشی مفید برای بهبود شرایط مو

در پایان، مزوتراپی یک روش کامل برای بهبود شرایط مو و به دست آوردن ظاهری سالم برای موهای شما می باشد و مشکلات مربوط به مو بسیاری از افراد را حل کرده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.4 / 5. تعداد رای: 79

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا