زیبایی دندان

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم + 6 روش ساده خانگی

3.8
(4)

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟ شاید شما هم فکر می‌کنید که با استفاده از محصولات فروشگاهی می‌توانید دندان هایتان را بصورت طبیعی سفید کنید. اما حقیقت این است که هیچگونه علمی پشت این روش‌ها وجود ندارد.

برای سفید کردن دندان‌ها محصولات زیادی هستند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. با این حال، اکثر محصولات سفید کننده از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان‌های شما استفاده می‌کنند که می‌تواند برای خیلی از افراد مضر باشد.

اگر می‌خواهید دندان‌های سفیدتری داشته باشید ولی می‌خواهید از مواد شیمیایی هم اجتناب کنید، در این مقاله از کلینیک آتریسا گزینه‌های بسیاری را برایتان فهرست می‌کنیم که هم طبیعی و هم بی‌خطر هستند.

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم

علت زردی دندان‌ها

عوامل زیادی باعث کدر شدن دندان‌ها و از دست دادن درخشش و سفیدی آن‌ها می‌شوند. اما چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟

بعضی غذاها می توانند مینای دندان‌هایتان را که بیرونی‌ترین لایه دندان شما است، لکه دار کنند. علاوه بر این، تجمع پلاک روی دندان‌های شما موجب زرد به نظر رسیدن آن‌ها می‌شود.

این نوع تغییر رنگ را معمولاً می‌توان با استفاده منظم از سفید کننده‌ها و پاکسازی دندان‌ درمان کرد.

اما، برخی اوقات دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند. چون مینای سخت فرسایش یافته و عاج زیرین نمایان می‌شود. عاج یک نوع بافت استخوانی و زرد رنگ است که در زیر مینای دندان وجود دارد.

6 روش ساده برای سفید کردن طبیعی دندان ها در خانه

روغن کشی را تمرین کنید

این روش درمانی سنتی است. منشا آن به هند برمی‌گردد. برای بهبود یافتن بهداشت دهان و دندان و دفع سموم از بدن بکار می‌رود.

روغن کشی شامل چرخاندن روغن در دهان به منظورحذف باکتری‌ها است که به ممکن است به پلاک تبدیل شوند و در نهایت دندان‌ها را زرد نشان می‌دهند. اینکه چگونه دندان هایمان را سفید کنیم. تبدیل به یک دغدغه روزانه برای ما شده است.

روغن نارگیل گزینه‌ای محبوب است زیرا طعم دلپذیری دارد و فواید زیادی هم برای سلامتی دارد. روغن نارگیل همچنین دارای اسید لوریک است. به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و کشتن باکتری‌ها شناخته شده است.

استرپتوکوک موتانس یکی از انواع اولیه باکتری‌های موجود در دهان است. این باکتری موجب پلاک و التهاب لثه می‌شود.

این روش یک تمرین ایمن است و ارزش امتحان کردن را دارد. بسیاری هستند که ادعا می‌کنند دندان‌هایشان پس از روغن کشی مرتب، سفیدتر و شفاف تر می‌شوند.

نحوه انجام روغن کشی

برای روغن کشی، یک قاشق غذاخوری از روغن نارگیل را در دهان‌تان بریزید و در دهان  از طریق دندان‌های خود آن را فشار دهید و بکشید. روغن کشی را برای 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید.روغن نارگیل را حتما در توالت یا سطل زباله بریزید، زیرا ممکن است در لوله‌های تخلیه به حالت جامد برگردد و باعث گرفتگی شود.

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم

مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین دارای خواص سفید کنندگی طبیعی است، به همین دلیل است که یک عنصر محبوب در خمیر دندان‌های تجاری به شمار می‌رود.

این یک ساینده ملایم است که به پاک کردن لکه‌های سطحی روی دندان‌ها کمک می‌کند.

بعلاوه، جوش شیرین یک محیط قلیایی در دهان شما ایجاد می‌کند که از رشد باکتری‌ها پیشگیری می‌کند.

خمیردندان حاوی جوش شیرین می‌تواند سلامت دندان‌ها را بهبود ببخشد و ممکن است اثر سفید کنندگی هم داشته باشد.

یک مطالعه نشان داد که خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین به طور قابل توجهی در کاهش پلاک، التهاب لثه و خونریزی بیشتر از خمیردندان‌های معمولی بدون جوش شیرین، موثرند.

برای استفاده از این روش، 1 قاشق چایخوری (6 گرم) جوش شیرین را با 2 قاشق چایخوری آب (5 میلی لیتر) مخلوط کنید و دندان‌هایتان را با این خمیر مسواک بزنید.

از پراکسید هیدروژن استفاده کنید

در واقع، مردم سال‌هاست که از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌کنند. زیرا توانایی از بین بردن باکتری‌ها را دارد.

مطالعه‌ای نشان داد که خمیردندان حاوی پراکسید هیدروژن نسبت به سایر انواع خمیردندان، از جمله خمیردندان‌های حاوی زغال چوب و ساینده، در کاهش تغییر رنگ دندان ناشی از قهوه موثرتر است.

در حالی که غلظت‌های خیلی رقیق از آن بی خطر به نظر می‌رسد. استفاده بیش از حد می‌تواند موجب تحریک لثه و حساسیت دندان شود. همچنین این نگرانی وجود دارد که دوزهای بالا ممکن است باعث سرطان شود، ولی این ثابت نشده است.

یک راه استفاده از پراکسید هیدروژن مخلوط کردن آن با جوش شیرین برای تهیه خمیر دندان است. 2 قاشق چایخوری (10 میلی لیتر) پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چایخوری (6 گرم) جوش شیرین ترکیب کنید و به آرامی دندان هایتان را با این مخلوط مسواک بزنید.

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم

میوه و سبزیجات بخورید

رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند هم برای بدن و هم برای دندان شما مفید باشد.

در حالی که این‌ها جایگزینی مناسب برای مسواک زدن دندان ها نیستند. ولی میوه‌ها و سبزیجات ترد و خام می‌توانند به پاک کردن پلاک در حین جویدن کمک کنند.

توت فرنگی و آناناس دو میوه‌ای هستند که ادعا می‌شود به سفید شدن دندان‌هایتان کمک می‌کنند.

توت فرنگی

سفید کردن دندان ها به کمک مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین درمانی طبیعی است که افراد مشهور آن را رواج داده‌اند. جوش شیرین می‌تواند لکه‌ها را از بین ببرد. اما، این درمان به طور کامل و از نظرعلمی تایید نشده است.

اگر تصمیم دارید این شیوه را امتحان کنید، استفاده از آن را به چند بار در هفته محدود کنید.

آناناس

برخی ادعا دارند که آناناس دندان‌ها را سفید می‌کند. اما شواهدی هم وجود ندارد که مصرف آناناس این اثر را ایجاد کند.

از ایجاد لکه‌های دندانی پیش از ایجاد آن‌ها جلوگیری کنید

با وجود اینکه با افزایش سن، دندان‌های شما به طور طبیعی زرد می‌شوند، برخی موارد می‌توانند به جلوگیری از ایجاد لکه روی دندان‌های شما کمک کنند.

لکه‌دار شدن دندان ها: غذاها و نوشیدنی‌ها را محدود کنید

قهوه، نوشابه، شراب قرمز و توت‌های تیره در لکه‌کردن دندان‌ها بسیار موثرند.این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل از آنها اجتناب کنید، اما باید مدت زمان تماس این مواد با دندان‌های خود را محدود کنید. بعلاوه، تقریباً 60 دقیقه پس از مصرف یکی از این غذاها یا نوشیدنی‌ها، دندان های خود را مسواک بزنید تا تأثیر آن ها بر رنگ دندان هایتان محدود شود.

علاوه بر این، از سیگار کشیدن و جویدن تنباکو خودداری کنید. زیرا هر دو باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. بعد دچار این دردسر می‌شوید که چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم

مصرف قند خود را محدود کنید

مصرف مواد قندی را کمتر کنید و پس از مصرف یک غذای شیرین، دندان‌های خود را به سرعت مسواک بزنید.

کلسیم زیاد در رژیم غذایی

غذاهایی که غنی از کلسیم هستند، مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی می‌توانند به محافظت از دندان در برابر فرسایش مینای دندان کمک کنند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

نخ دندان کشیدن و مسواک زدن منظم می‌تواند با کاهش باکتری‌ها دهان و جلوگیری از تجمع پلاک به دندان‌های شما کمک کند سفید بمانند.

خمیر دندان به آرامی لکه‌های روی دندان‌هایتان را برمی‌دارد و نخ دندان باکتری‌هایی که منجر به ایجاد پلاک می‌شوند را از بین می‌برد. تمیز کردن منظم دندان‌ها همچنین به تمیز و سفید ماندن دندان‌های شما کمک می‌کند.

منبع

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 3.8 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا