روشهای درمانی

تکنولوژی IPL ( آی ‏پی ‏ال ) چیست؟

3.7
(3)

خلاصه مطالب در زمینه تکنولوژی IPL ( آی ‏پی ‏ال ):

» تکنولوژی IPL ( آی ‏پی ‏ال ) چیست؟

» دستگاه IPL ( آی ‏پی ‏ال ) خانگی

» عملکرد IPL چگونه است؟

» تفاوت لیزر و IPL

» حذف لیزر موهای زائد به روش IPL

تکنولوژی IPL ( آی ‏پی ‏ال ) چیست؟» تکنولوژی IPL ( آی ‏پی ‏ال ) چیست؟

آی ‏پی ‏ال مخفف عبارت پالس نوری شدید است. این روش با استفاده از اشعه ‏های نوری قوی انواع مشکلات پوستی و موهای زائد را برطرف می‏ کند. در اصل کارکرد IPL ( آی ‏پی ‏ال ) بیشتر برای درمان پوست گسترش یافته بود تا اینکه پزشکان متوجه شدند در کاهش موها نیز بسیار تاثیرگذار است. پس از آن ارزیابی میزان اثرگذاری این سیستم برای حذف موهای زائد اولین بار در امریکا (سال 1990) انجام گرفت. طی چندین سال این تکنولوژی پیشرفت فراوانی داشته است.

» دستگاه IPL ( آی ‏پی ‏ال ) خانگی

در صورتی که مایل به انجام IPL ( آی ‏پی ‏ال ) هستید نمونه خانگی آن نیز طراحی شده است. البته قابل ذکر است که نتیجه‏ گیری از این وسیله خانگی بسیار کمتر از دستگاه ‏های پیشرفته و تحت نظر مشاور می ‏باشد. این لیزر خانگی تنها برای موهایی مناسب است که کنتراست بالایی با پوست داشته باشند (یعنی موهای تیره بر روی پوست روشن). در صورتی که پوست شما تیره است احتمال اینکه نور جذب شده باعث سوختن پوست شود افزایش می یابد.

برای اطلاعات بیشتر در راستای درک طبقه‏ بندی رنگ پوست خود به جدول فیتزپاتریک مراجعه کنید.طبق این دسته ‏بندی اگر رنگ پوست شما در محدوده بین 1 تا 4 قرار بگیرد، IPL برای شما ایمن است.

» عملکرد IPL چگونه است؟

آی ‏پی ‏ال از طیف کامل نور و اشعه مادون قرمز با طول موج کوتاه استفاده می ‏کند تا ملانین ‏های موجود در پوست و مو را شناسایی کند. طول موج با واحدی به نام نانومتر اندازه گیری می ‏شود. هر نانومتر برابر با یک بیلیونیم متر است. در IPL فیلترهایی قرار دارد که طول موج ‏های مضر و خطرناک را مسدود می‏ کند. بنابراین گستره طول موج آن بین 500 تا 1200 نانومتر می‏ باشد. هنگامی که انرژی نور توسط ملانین‏ های اطراف ریشه مو جذب می گردد گرما تولید می ‏شود و حرارت آن فولیکول موها را نابود می‏ کند. در نهایت موها 1 تا 2 هفته بعد ریزش خواهند داشت.

» تفاوت لیزر و IPL 

به طور کلی هرچند که آی ‏پی ‏ال و لیزر هر دو از اشعه ‏های نور برای هدف ‏گیری ملانین استفاده می‏ کنند اما در حقیقت کارکردشان با یکدیگر متفاوت است. هنگامی که IPL از تمامی طیف ‏های پرتوی نور استفاده می‏ کند؛ لیزر تنها با یک طول موج مشخص بسیار هدفمندتر عمل می‏ کند. از نظر اثرگذاری آی ‏پی ‏ال خانگی با لیزر پزشکی قابل مقایسه نیست. زیرا تحقیقات بالینی در زمینه ماندگاری آن در دسترس نیست. اما مانند لیزر چندین جلسه (6 تا 8 جلسه) برای این کار لازم است.

» حذف لیزر موهای زائد به روش IPL

طبق تعریف سازمان غذا و داروی امریکا حذف دائم موهای زائد به معنای کاهش تراکم موها و دیرتر رشد کردن آن‏ها می ‏باشد. برای اینکه درک درستی از دیرتر رشد کردن موها داشته باشیم لازم است مراحل رشد و ریزش موها را مرور کنیم:

آناژن مرحله رشد فعال است. در این دوره موهای جدید تولید می‏ شوند و به رشد حداکثر خود می ‏رسند. کاتاژن مرحله گذار زمانی است. در این دوره مو از فولیکول و منبع خونی خود جدا می‏ گردد. در مرحله تلوژن فولیکول داخل پوست باقی می‏ ماند تا هنگامی که مو ریزش پیدا کند و مرحله آناژن دستور تولید و رشد مو را بدهد.

سیستم IPL زمانی اثرگذار است که مو در مرحله رشد (آناژن) قرار داشته باشد. هربار که قصد انجام آی ‏پی ‏ال را دارید تنها بخشی از موها در فاز رشد قرار دارند.

» جدول زیر راهنمای دوره زندگی موهای نواحی مختلف بدن را نمایش می‏ دهد:

جدول راهنمای دوره زندگی موهای نواحی مختلف بدن 
ناحیه بدن تلوژن کاتاژن دوره رشد
ابرو 3 ماه 2-1 هفته 10 ماه
گوش 3 ماه 2-1 هفته 10 ماه
چانه 10 هفته 3-2 هفته 14 ماه
پشت لب 6 هفته 3-2 هفته 5 ماه
زیر بغل 3 هفته 3-2 هفته 5 ماه
ران 3 ماه 3-2 هفته 8 ماه
ساق پا 16 هفته 3-2 هفته 10 ماه
بازو 24 هفته 6-3 هفته 12-11 ماه

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 3.7 / 5. تعداد رای: 3

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا