پوست و زیبایی

ترمیم و آبرسانی پوست تنها در 3 روز + عکس

4.3
(4)

ترمیم و آبرسانی پوست، یکی از دغدغه‌های اکثر خانم‌ها است. آیا پوستی، خشک، پوسته پوسته و قرمز دارید؟ پوست شما از یک سد رطوبتی شامل اسیدهای چرب، کلسترول و سرامیدها ساخته شده است. مسئول حفاظت از رطوبت و سلامت شما پوست شماست. زمانی که پوست در معرض خطر قرار می‌گیرد، نمی‌تواند رطوبت پوستتان را حفظ کند و ممکن است موجب مشکلات جدی هیدراتاسیون پوست شود.

خشک شدن پوست و آبرسانی به آن

پوست خودتان را مانند یک پیاده رو سیمانی تصور کنید. جانت پریستوفسکی، متخصص پوست در نیویورک، می‌گوید زمانی که سد رطوبتی پوست شما شکسته شود، مانند پیاده رویی خواهد بود که ترک های عمیقی در آن رو به بالا و پایین بوجود آمده است. این ترک ها لایه های حساس از پوست ما را در معرض هوای خشک قرار می دهند و باعث کم آبی می‌شوند.

خوشبختانه، این آسیب سد رطوبتی پوست دائمی نیست. با ایجاد تغییرات مناسب در سبک زندگی خود می توانید این آسیب ها را معکوس کنید و آبرسانی را به پوستتان بازگردانید.

با وجود اینکه بوجود آوردن تغییر طولانی مدت روی پوست زمانبر است. اما می‌توانید پوستتان را ترمیم و آبرسانی پوست کنید و در مدت زمان چند روز شاهد افزایش چشم گیر رطوبت پوستتتان شوید. در حقیقت، شما قادر هستید سطح هیدراتاسیون پوستتان را تنها در مدت 24 ساعت تغییر دهید.

چگونه سطح آبرسانی پوست خود را بدانیم؟

پیش از شیرجه زدن در آب، فکر خوبی است که سطح هیدراتاسیون فعلی پوست خود را تست کنید. یک تست ساده برای کمک به شما برای انجام آن وجود دارد. به کمک انگشت اشاره و شست دستتان، قسمتی از گوشت پوست خود را در جایی که ناحیه زیر چشم و گونه به هم می رسند، نیشگون بگیرید.

زمانی که این کار را می کنید. پوستتان برای یک لحظه به نیشگون شما گیر می کند. سطح هیدراتاسیون شما با سرعت برگشت پوست به جای خودش تعیین می شود.

هر اندازه سریعتر به عقب برگردد، سطح هیدراتاسیون بالاتری هم دارد. در واقع پوستی که به آرامی به موقعیت معمول‌اش برمی‌گردد اغلب نشانه‌ای از کم آبی بدن است.

راهنمای 3 روزه پوست هیدراته

اگر می‌خواهید پوستتان را در مدت زمان 3 روز آبرسانی کنید، در اینجا نحوه انجام آن را به شما توضیح می‌دهیم:

روز اول: شنبه

چه زمانی بیدار شویم

زود بیدار شدن فکر خیلی خوبی است. ولی اگر می خواهید به سرعت به درمان پوستتان بپردازید، این ضروری است که به خوابتان ادامه بدهید. یعنی بین 8 تا 9 ساعت خواب باکیفیت.

ساعاتی که در خواب هستید هنگامی است که پوستتان خود را ترمیم می‌کند و رطوبت دوباره را به پوست برمی‌گرداند. خواب بیشتر و با کیفیت بهتر کمک شایانی به پوستتان برای ترمیم سد رطوبتی پوست می‌کند.

در مطالعه‌ای معتبر و علمی مشخص شد، افرادی که خواب با کیفیت بالایی دارند، 30 درصد بیشتر از افرادی که خواب ضعیفی دارند، در مدت 72 ساعت بازیابی سد رطوبتی بیشتری دارند. سعی کنید حداقل 8 الی 9 ساعت بخوابید تا روند بهبودی پوست را اینگونه تسریع و تشویق کنید.

ترمیم و آبرسانی پوست

امروز چه بنوشیم

در نتیجه، اگر می‌خواهید سد رطوبتی خود را ترمیم و آبرسانی پوست کنید باید آنچه را برای هیدراته ماندن به آن نیاز دارد به بدن خود بدهید. به بیانی دیگر، مقدار زیادی آب بنوشید.

30 درصد از پوستتان را آب تشکیل می دهد. تمرکز آن بر هیدراته ماندن پوست است. به خصوص اگر زیاد آب می نوشید. این می‌تواند به جبران از دست دادن آب و افزایش هیدراتاسیون در پوست کمک کند. بله به همین سادگی است. هر چه رطوبت بیشتری از داخل به بدن خود بدهیم، سد محافظ ما بهتر عمل می‌کند.

علاوه بر نوشیدن مقدار زیادی آب، باید مصرف قهوه یا الکل را هم محدود کنید. هر دو این ها ادرارآور هستند و به طور بالقوه می‌توانند منجر به کم آبی بدن شوند.

یک قانون خوب وجود دارد که به ازای هر نوشیدنی الکلی یا کافئین دار که می خورید یک فنجان آب بنوشید.

امروز چه باید کرد

روبالشی خود را عوض کنید

برای محافظت از پوستتان، روبالشی‌های نخی تان را با پارچه‌‌های نرم‌تر و کمتر جاذب عوض کنید. تلاش کنید از پارچه‌های:

 • ابریشم
 • بامبو
 • ساتن

استفاده کنید. پارچه ابریشمی رطوبت کمتری نسبت به پنبه جذب می‌کند، اگرچه هنوز هیچ دلیل علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

استفاده از پارچه‌های غیر ساینده همچون روبالشی‌های ابریشمی، به جلوگیری از آسیب بیشتر به سد ضعیف‌شده کمک می‌کند.

مهم است که صورتتان را هر روز بشویید. اما اگر از شوینده نامناسبی استفاده می‌کنید، ممکن است این کار روغن‌های محافظ پوست را از بین ببرد و به سد رطوبتی شما آسیب بیشتری برساند. اولین قدم برای ترمیم و آبرسانی پوست و سد رطوبتی این است که از تخریب آن با پاک کننده‌های تهاجمی خودداری کنید.

از مواد زیر استفاده نکنید:

 • ژل یا فوم
 • پاک کننده‌های آنتی باکتریال
 • لایه بردار
 • محصولات معطر

از یک پاک کننده مبتنی بر روغن و یا یک اکسیر گیاهی استفاده کنید که متناسب با وضعیت پوست شما باشد. پاک کننده‌های ملایمی را انتخاب کنید که فاقد مواد عطر و گیاه هستند.

کی بخوابیم

شاید وسوسه شوید که شب را تا دیر وقت بیدار بمانید. اما نه سعی کنید هرچه زودتر به رختخواب بروید. وقتی زودتر می خوابید پوست شما زمان بیشتری را برای ترمیم و آبرسانی پوست در طول شب دارد.  

روز دوم: یکشنبه

چه زمانی بیدار شویم

در روز دوم ساعت 8 بیدار شوید. به اندازه کافی بخوابید به اندازه 8 الی 9 ساعت تا پوست شما به خوبی ترمیم شود.

امروز چه غذایی بخوریم

از سوشی یکشنبه لذت ببرید…

از سوشی مورد علاقه تان استفاده کنید و مقداری ساشیمی ماهی تن و سالمون تهیه کنید. هر دو نوع ماهی سرشار از اسیدهای چرب ضروری هستند  و می‌توانند به تقویت سد رطوبتی پوست کمک کند.

یا مقداری آجیل میل کنید

اگر گیاهخوار هم هستید مشکلی نیست! شما هم هنوز می‌توانید اسیدهای چرب ضروری خود را از منابع گیاهی، مانند دانه کتان که سرشار از امگا 3 است و یا دانه کدو تنبل که سرشار از امگا 6 است، دریافت کنید.

مواد مغذی خود را افزایش دهید

اگر می‌خواهید مزایای ترمیم کننده رطوبت پوستی خود را افزایش دهید، مصرف روی را در برنامه غذایی تان افزایش دهید. روی می تواند باعث کلاژن‌سازی پوست شود و روند ترمیم و آبرسانی پوست را سریعتر کنید.

غذاهای سرشار از روی عبارتند از:

 • صدف
 • لوبیا
 • گوشت‌ها
 • آجیل
 • دانه‌‌های روغنی
 • غلات کامل

بعلاوه مصرف روزانه کلاژن برای پوست و مفاصل مفید است. با اینکه هنوز شواهد بالینی لازم برای تأیید آن وجود ندارد.

امروز چه باید کرد

محصولات مناسب استفاده کنید

از پاک کننده‌های پوستی‌ای که رطوبت پوست را از بین می‌برند حذف کردید. امروز هم زمان آن رسیده است تا از محصولات مراقبت پوستی استفاده کنید و رطوبت از دست رفته پوستتان را به آن بازگردانید.

مهمترین موادی که باید به دنبالشان باشید عبارتند از:

سرامیدها برای کمک رساندن به ترمیم و آبرسانی پوست و جلوگیری از دست دادن آب از طریق پوست کمک می‌کند.

اسید هیالورونیک (HA)، یک نوع مرطوب‌کننده است، که ماده ای است که به کاهش سرعت تبخیر آب از پوست کمک می‌کند.

لیپیدها و اسیدهای چرب برای تشکیل سد رطوبت و حفظ رطوبت به پوست کمک می کند و اگر می‌خواهید آن را ترمیم کنید باید دوباره رطوبت را به پوست بازگردانید.

پوست خود را چرب کنید

آیا محصولات مناسب در دست ندارید؟ نگران نباشید.

اسیدهای چرب ضروری و ویتامین E موجود در روغن‌های گیاهی هم می‌توانند از طریق پوست جذب شوند که برای تمام غشای سلولی شما مفیدند. روغن‌هایی مانند روغن آفتابگردان، روغن زیتون، و حتی روغن ذرت برای ترمیم سد رطوبتی متوسط ​​موثرند.

یک شبه پوستتان را هیدراته کنید

اگر می‌خواهید روند ترمیم سد رطوبتی را تسریع کنید. شبانه روز هیدراته کنید و بهترین شیوه برای انجام‌اش ماسک شب مرطوب کننده است.

چند قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را با نصف یک خیار داخل مخلوط کن مخلوط کنید. تا زمانی که یکدست شود. سپس یک لایه نازک از آن را روی صورتتان بمالید. همانطور که می دانید آلوئه ورا خاصیت آبرسانی بالایی دارد. در حالی که خیار خشکی و التهاب پوستی را تسکین می‌دهد.

روز سوم: دوشنبه

چه زمانی بیدار شویم

شاید نتوانید زمانی را که اغلب در طول هفته از خواب بیدار می‌شوید را تغییر بدهید ولی به یقین زمان به رختخواب رفتن خود را می‌توانید تغییر دهید. پوستتان به خوبی خود را در طول شب ترمیم می‌کند.

امروز چه غذایی بخوریم

برای ناهار خود یک شام لذیذ بپزید. یک سیب زمینی را تکه تکه کنید و آن را در روغن زیتون بریزید و سپس در فر کباب کنید.

سیب زمینی مملوء از ویتامین C است که کلاژن‌سازی  را افزایش می دهد، با وجود اینکه روغن زیتون مملو از اسیدهای چرب ضروری برای تقویت سد رطوبتی پوستتان است.بعلاوه می‌توانید برای اینکه سیر بشوید نان تست را به همراه سیب زمینی بخورید.

امروز چه باید کرد

در صورتی که احساس می کنید پوستتان هنوز هم رطوبش را حفظ نمی کند. وقت آن رسیده است تا از ژل نفتی استفاده کنید. اگر پوست شما بسیار آسیب دیده است، ژل نفتی از جمله موثرترین درمان هایی که برای آبرسانی پوست می توانید استفاده کنید.

ژل نفتی همانند وازلین یک ماده انسدادی است که روی پوست شما سد ایجاد می‌کند و رطوبت را حفظ می‌کند. بعلاوه از هدررفتن آب از طریق اپیدرمی و  تا 98% جلوگیری می‌کند.

یک نفس عمیق بکشید

شاید دوشنبه ها استرس زا باشد و همین استرس موجب اختلال در عملکرد آبرسانی و حفظ رطوبت پوست می‌شود. همچنین روند ترمیم و آبرسانی پوست را به تاخیر می‌اندازد. سعی کنید استرستان را به کمترین مقدار آن برسانید.

آبرسانی پوست در روزهای باقیمانده هفته

آیا آماده هستید تا انتهای هفته چهره متفاوتی داشته باشید؟ این راهکار 3 روزه را انجام دهید و پوستی سالم و هیدراته را که شایسته داشتنش هستید بدست بیاورید.

بهترین راه ها برای آبرسانی به پوست چیست؟

این نکات سریع موجب می شوند که پوست شما هیدراته بماند.

 • 8 تا 9 ساعت خواب
 • با آب ولرم دوش بگیرید.
 • آب کافی بنوشید.
 • نوشیدن قهوه و الکل را محدود کنید.
 • مصرف دخانیات را محدود و یا اجتناب کنید.
 • از یک پاک کننده استفاده کنید.
 • رژیم غذایی مملوء از اسیدهای چرب
 • استفاده از محصولات حاوی سرامیدها، اسید هیالورونیک، لیپیدها
 • ماسک خواب مرطوب کننده
 • از پوست خود در برابر نور آفتاب، باد و سرما محافظت کنید.
 • به کمک ژله نفتی یک سد رطوبتی بوجود بیاورید.
 • استرس‌تان را کاهش دهید.
ترمیم و آبرسانی پوست

آبرسانی پوست در طب سنتی

آبرسانی پوست به کمک طب سنتی یکی از پرطرفدارترین موضوعات است. کم آبی پوست مشکلی جدی نیست ولی عواقب آن آزاردهنده است. برای بدست آوردن اطلاعات تکمیلی در این زمینه با ما در کلینیک آتریسا همراه باشید. درمان‌های زیادی برای آبرسانی پوست در طب سنتی وجود دارد و ما به چند مورد آن در اینجا اشاره می‌کنیم:

 • روغن بادام شیرین
 • کره کاکائو 
 • روغن زیتون
 • روغن هسته انگور
 • روغن آفتابگردان
 • روغن نارگیل
 • کره کوکوم
 • کره انبه
ترمیم و آبرسانی پوست

فواید آبرسانی پوست

آبرسانی پوست فوائد زیادی دارد. به ویژه کرم های آبرسان که به عنوان یک لایه محافظتی مورد استفاده‌اند و شناخته می‌شوند. از جمله فوائد این کرم‌ها موارد زیرند:

 • نگهداری از آب لایه اپیدرم پوست
 • تغذیه پوست به کمک  لایه محافظت کننده
 • افزایش یافتن آب  در لایه اپیدرم پوست
 • کاهش چین و چروک های پوستی
 • جوان کننده پوست
 • کاهش یافتن خطوط ریز و لکه‌ها

بهترین آبرسان طبیعی پوست

ترکیب آلوئه‌ورا و خیار را می توان به عنوان بهترین آبرسان طبیعی پوست معرفی کرد. زیرا آبرسانی آن برای پوست فوق العاده زیاد است. بعلاوه برای پوست‌های حساس هم بسیار مفید است. این ماسک حساسیت زا نیست ولی اگر دچار خارش شدید صورتتان را با آب سرد شستشو بدهید.

چه روغنی برای آبرسانی پوست خوبه

روغن های طبیعی از جمله بهترین آبرسان های پوست هستند. برای مثال روغن بنفشه، آرگان، نارگیل، بادام شیرین و … همگی روغن هایی هستند که خاصیت درمانی هم دارند.

نتیجه گیری

در این مقاله از کلینیک آتریسا فهمیدیم برای آبرسانی پوست راه‌های زیادی وجود دارد ولی بهتر است از بین بهترین و موثرترین انواع آن یک آبرسان مناسب انتخاب کنید آبرسانی که علاوه بر افزایش رطوبت پوست بتواند طراوت و شادابی آن را هم حفظ کند.

منبع

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.3 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا