پوست و زیبایی

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی پوست

5
(2)

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی پوست تا چه حد است؟ طبق مطالعات انجام شده امسال یعنی سال 2023 گرم ترین سال تاریخ نامیده شده است. تغییرات آب و هوایی اکنون به بخشی از زندگی روزمره مان تبدیل شده است. از امواج گرما تا بارش‌های برف غیرمنتظره، خودش را نشان داده است. با وجود اینکه مهم است نقش خود را برای مراقبت از محیط با توجه به گرمای بی سابقه هوا انجام بدهیم، ولی از آن مهم‌تر مراقبت از خودمان است. در هر صورت، انسان از طبیعت جدا نیست.

با تغییر فصل‌ها و آب و هوا که به آن عادت کرده‌ایم، تغییر آب و هوا به این معناست که ممکن است برای مراقبت از خود نیاز داشته باشیم تغییراتی بوجود بیاوریم. این به خصوص در مورد پوست شما صدق می‌کند.

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی پوست

تاثیر تغییر آب و هوا روی پوست شما

پوست مهم‌ترین عضو بدن و بخشی از بدن به شمار می‌آید که بیشترین تعامل را با محیطی که در آن است، دارد. با این وجود، مراقبت از پوست را نباید پشت گوش بیاندازیم.

وقتی تغییرات آب و هوایی را در نظر می‌گیریم. ابتدا به فکر محافظت پوست از آفتاب و تهدید سرطان پوست میافتیم.

آلیسون لیر، متخصص پوست و یکی از بنیان‌گذاران Unity Skincare می‌گوید: شرایط شدید آب و هوایی می‌تواند به انواع مشکلات منجر شود، از کم آبی گرفته تا آفتاب سوختگی. آلودگی هوا و دیگر عوامل محیطی نیز می‌تواند تأثیر خود را بگذارد.

تاثیرات تغییرات آب و هوایی که می‌تواند بر سلامت پوستتان تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • شرایط آب و هوایی شدید
 • آلودگی
 • تخریب لایه اوزون
 • جاری شدن سیل
 • افزایش دما و رطوبت

این عوامل موجب یکسری از مشکلات پوستی می‌شود. از جمله:

 • سرطان پوست
 • آکنه
 • علائم پیری زودرس
 • بیماری‌های پوستی همچون راش، کهیر، اگزما و پسوریازیس
 • بیماری‌های عفونی و عوارض جانبی مرتبط با پوست

نتایج تحقیقات اقلیمی

مدل‌های اقلیمی این را نشان می‌دهند که بعد از گذشت 3 سال از الگوی آب و هوایی “لا نینا” در اقیانوس آرام، بصورت کلی دمای کره زمین تا حدی کاهش می‌دهد. اما در اواخر امسال به الگوی آب و هوایی “ال نینو” برمی‌گردد که باعث می‌شود دمای هوا بالاتر برود.    

به گزارش ایسنا و به نقل از یورو نیوز، اِل‌نینو (El Niño)، معکوس لا نینا است، در واقع نوعی رخداد اقلیمی وسیع و چرخه آب و هوایی است که هر 4 یا 5 سال یکبار تکرار می‌شود. بر اثر این پدیده و با کاهش سرعت بادهایی که به سمت غرب در امتداد استوا می‌وزند. آب گرم به سمت شرق رانده می شود. بعلاوه دمای اقیانوس‌ها را بالا می رود. افزایش دمای اقیانوسی موجب شدید شدن خشکسالی‌ها، ریزش باران‌های سیل‌آسا و بروز تغییراتی بزرگ در آب و هوای کره زمین می شود.

با وجود اینکه، گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ جهان، سال ۲۰۱۶ و همزمان با وقوع یک ال نینوی قوی بوده است. اما تغییرات آب و هوایی حتی در سال‌های بدون ال نینو هم باعث افزایش دمای شدید می‌شود. کارشناسان می‌گویند هشت سال گذشته جزو گرم‌ترین سال‌های ثبت شده در جهان بوده است. امری که روند گرمایش طولانی‌مدت ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای را به خوبی مشخص می‌کند.

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی پوست

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی چشم

گرمی زیاد هوا موجب خشکی چشم‌ها و عفونت‌های چشمی از طریق ترشحات چشمی می شود. که باعث سوزش، قرمزی چشم و ورم پلک‌ها شده به طوری که بشدت متورم می‌شود و ترشحاتی از چشم خارج می‌شوند.

در خیلی از بیماران ترشحات خونی در بخش سفیدی چشم اتفاق می‌افتد که رعایت بهداشت فردی به جلوگیری از شیوع آن در افراد مختلف کمک می‌کند. این عفونت‌ها بسیار واگیردار هستند و از شخصی به شخص دیگر قابل انتقال هستند و درمان با توجه به نوع این ترشحات از 3 الی 9 ماه هم در صورت وخیم بودن آن طول می‌کشد.
با توجه به اینکه عفونت های ویروسی در ناحیه چشم و احتمال نابینایی و بروز لکه‌های دایره ای شکل روی سطح قرنیه را بالا می‌برند. مراجعه به پزشک الزامی است. برای درمان اولیه پزشک به شما مصرف قطره ها ضد ویروس و ضد التهاب را تجویز خواهد کرد. همچنین پمادهای موضعی چشمی و قطره‌های اشک مصنوعی. 

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی زیبایی

یکسری از مشکلات که ممکن است در گرما برای زیبایی شما به وجود بیاید:

تاثیر گرمای شدید روی زیبایی و پوست شما می تواند مخرب باشد. ازجمله:

 • چرب‌تر شدن پوست‌هایی که چرب هستند.
 • خشک‌تر شدن پوست‌هایی که خشک هستند و پوسته پوسته می‌شوند.
 • آفتاب سوختگی
 • جوش، التهاب و قرمزی

استفاده از محصولات مناسب گرما

در فصل گرم سال بهتر است از کرم‌های با غلظت و چرب استفاده کنیم.  چون تاثیر گرمای شدید بر پوست خیلی با اهمیت است، باید از محصولاتی استفاده کنیم که به پوست اجازه می دهند به راحتی تنفسی طبیعی داشته باشد. سعی کنید سر‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌های سبک‌تری را انتخاب کنید. به ویژه محصولاتی که موجب بسته شدن منافذ پوستی نمی‌شوند. دقت کنید که برای پوست های چرب بهتر است از ژل استفاده کنید، برای پوست‌های معمولی از کرم آبرسان و برای پوست‌های خیلی چرب هم از اسپری حاوی مواد معدنی  استفاده کنید.

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی پوست

اهمیت کرم های و لوسیون های ضد آفتاب

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در فصل گرم سال از اهمیت بالایی برخوردار است. پرتوهای فرابنفش خورشید می‌توانند آسیب‌های جدی به پوست بزنند. در نتیجه استفاده از ضد آفتاب هم به کم شدن لکه‌های پوستی در هنگام تابش نور خورشید کمک می‌کند هم می‌تواند چین و چروک های ریز صورت را تا حدی از بین ببرد. اغلب پزشکان پوست توصیه می کنند که هر چند ماه یکبار برند ضد آفتاب خود را تغییر دهید و بعلاوه اگر پوستی چرب دارید حتما از ژل ضد‌آفتاب استفاده کنید.

توجه به چشم ها در آفتاب

تاثیر گرمای شدید روی پوست و همچنین چشم‌هاست. پوست اطراف چشم‌ها خیلی ظریف‌تر و حساس‌تر از سایر بخش‌های پوست صورت است. به مراقبت بیشتری هم احتیاج دارد. بعلاوه زمانی که در معرض نور آفتاب هستید حتما از عینک آفتابی استاندارد استفاده کنید.

رعایت بهداشت

رعایت بهداشت فردی می‌تواند تاثیری چشم گیر برای مقابله با گرما داشته و علاوه‌بر‌این، دو بار دوش گرفتن در روز نه تنها موجب شادابی پوست می‌شود. بلکه برای مبارزه با بی حالی تابستان هم موثر است. استحمام مرتب برای کسانی که مستعد عرق سوز شدن بدن هستند هم مفید است و از بوی بد بدن هم جلوگیری می‌کند. برای از بین بردن تاثیر منفی تابستان روی پوست از آب کلر‌دار استفاده کنید.

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی پوست

تاثیر گرم ترین سال تاریخ بر روی مو

مطالعات نشان می‌دهند که اشعه فرابنفش خورشید تاثیر مخربی روی فولیکول‌های مو می‌گذارد. در اثر گرما مو رطوبت طبیعی‌اش را از دست می‌دهد و همین موجب ریزش مو می‌شود.

اثر گرما بر فولیکول های مو

فولیکول‌های مو وظیفه شان تولید موهای جدید است و این توانایی در گرمای شدید امسال تابستان کمتر می‌شود. در نتیجه تاثیر گرمای شدید روی موها در تابستان مانع از رشد موهای جدید می‌شود.  

فعال شدن هورمونی بر اثر گرما

هورمون تستسترون از جمله عوامل ریزش مو در مردان به شمار می‌رود. این هورمون به ویژه در فصل تابستان بیشتر از دیگر فصل‌ها ترشح می‌شود. در نتیجه با افزایش ترشح این هورمون ریزش موها هم بیشتر می‌شود.   

گرم ترین نقطه جهان

با توجه به آخرین گزارشاتی که توسط ناسا ارائه شده است. کارشناسان کویر لوت را گرم ترین نقطه از جهان معرفی کرده‌اند. همان طور که می‌دانید این کویر در جنوب شرقی کشورمان ایران واقع است.  

نتیجه گیری

همان طور که شما هم می‌دانید، بجز تغییر رنگ، آفتاب پوستتان را هم پیر می‌کند و جوانی را از شما می‌گیرد. بهتر است برای امسال و این فصل از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا