مو

درمان فوری شپش در یک شب + عکس

4.4
(25)

درمان فوری شپش در یک شب چگونه است؟ طبق مطالعات، استاندارد تایید شده برای تشخیص شپش سر، شناسایی شپش بالغ است. این دستورالعمل‌ها توصیه دارند که موها را ابتدا با یک نرم کننده مو یا محصولی دیگر نرم کرده، سپس موها را بررسی کنید. پزشک اطفال یا یک شانه نوک تیز باید موهای فرزند شما را با دقت از پوست سر او تا انتهای موها را شانه بزند و بررسی کند. اگر شپش زنده پیدا نشد، پزشک اطفال بار دیگر در جلسه بعدی این تست را مجدد انجام می‌دهد. در این مقاله از کلینیک آتریسا با ما همراه باشید تا در مورد درمان شپش سر، به طور کامل آشنایی پیدا کنید.

درمان فوری شپش در یک شب

شناسایی تخم شپش

پزشک شما به دنبال تخم شپش در موهای فرزندتان خواهد بود. برای یافتن تخم شپش ممکن است پزشک اطفال از یک نور تخصصی با نام Wood’s light استفاده کند. اما شناسایی شپش دلیلی حتمی برای تشخیص شپش زنده نیست.

یک تخم زنده برای زنده ماندن‌اش باید در نزدیکی پوست سر باشد. موارد مشکوک را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند تا مشخص شود که زنده هستند یا نه.

اگر پزشک نتواند هیچ گونه تخم زنده‌ای را بیابد، به احتمال زیاد از موارد قبلی شپش سر باقی مانده‌اند و نیاز به درمان ندارند.

درمان فوری شپش در یک شب

راه های درمان شپش

برای درمان فوری شپش در یک شب پزشک شما به احتمال زیاد داروهای بدون نسخه را تجویز می‌کند. این داروها شپش سر را از بین می‌برد. البته ممکن است این داروها نتوانند تخم‌های تازه را از بین ببرند. در نتیجه، اغلب برای کشتن شپش‌هایی که تازه از تخم خارج شده‌اند، قبل از تبدیل به شپش بالغ یک درمان دوم و در زمان مناسب لازم است.

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که درمان مجدد یک هفته تا 9 روز بعد از اولین درمان، زمان مناسب برای درمان دوم است. از پزشک خود بخواهید تا دستورالعمل‌های کتبی برای برنامه درمان شما ارائه دهد.

داروهای بدون نسخه  برای درمان شپش

داروهایی که بدون نسخه در دسترس همگان هستند عبارتند از:

پرمترین (نیکس)

پرمترین در واقع از قدیمی‌ترین ترکیبات شیمیایی ضد شپش است که از گل داوودی استخراج می‌شود. این ماده برای شپش سمی است.

پیش از استفاده از پرمترین، موهای کودکتان را با شامپو شستشو دهید اما نه با نرم کننده.

شستشوی موها با سرکه سفید پیش از شامپو زدن موها می تواند به از بین رفتن سریعتر شپش ها کمک کند. پرمترین را در مدت زمانی که دستور آن روی بسته آمده است روی موهای کودکتان قرار دهید. بعد موهای او را با آب گرم بشویید. 

پرمترین تخم شپش ها را از بین نمی برد و این درمان باید 9 الی 10 روز بعد از اولین مصرف برای کودکتان تکرار شود. عوارض جانبی این دارو ممکن است شامل خارش و قرمزی پوست سر باشد.

ایورمکتین (اسکلایس)

ایورمکتین برای شپش سر ماده‌ای سمی است. این نوع لوسیون برای استفاده بزرگسالان و کودکان 6ماه به بالا تایید شده است. آن را تنها یکبار روی موهای خشک خود بمالید و پس از 10 دقیقه با آب شستشو نمایید. 

داروهای با نسخه تجویزی پزشک

درمان هایی که بدون نسخه هستند ممکن است بخاطر استفاده ناصحیح، در عمل موفق نباشند.

اگر بکارگیری صحیح یک درمان بدون نسخه و درمان فوری شپش در یک شب به نتیجه نرسد، پزشکتان ممکن است درمانی دیگر و با نسخه را تجویز کند. این شامل:

اسپینوساد (ناتروبا)

این دارو برای کودکان 6ماه به بالا و بزرگسالان مورد تایید قرار گرفته است. می توانید

آن را روی موهای خشک خود بمالید و پس از 10 دقیقه با آب گرم آبکشی کنید. این درمان تخم شپش و شپش را از بین خواهد برد. اغلب نیازی هم به درمان مکرر ندارد.

مالاتیون

این دارو برای کودکان بالای 2 سال و بزگسالان تجویز می‌شود. این لوسیون زمانی که روی مو اعمال می شود بصورت طبیعی خشک می‌شود. بعد از 8 الی 12 ساعت باید شستشو شود. این دارو دارای میزان الکل بالایی است، در نتیجه نمی‌توان آن را نزدیک شعله باز و یا سشوار استفاده کرد. اگر لازم باشد مالاتیون را 7 الی 9 روز بعد از اولین درمان مجدد می‌توانید استفاده کنید.

درمان فوری شپش در یک شب

ایورمکتین (استرومکتول)

علاوه بر این، ایورمکتین که با نسخه تجویز می‌شود به شکل قرص خوراکی در دسترس است.  

شیوه زندگی و درمان های خانگی

اگر نمی‌خواهید از دارو برای درمان شپش استفاده کنید، شاید یک درمان خانگی گزینه مناسبی باشد. با این وجود، شواهد کمی در این زمینه وجود دارد که تایید کند درمان‌های خانگی تاثیرگذارند.

خیس شانه زدن

شانه کردن موها زمانی که خیس هستند با شانه دندانه ریز ممکن است بعضی از شپش‌ها را از بین ببرد. مطالعات نشان می‌دهد که نتایج این روش شانه کردن تا حدی موثر است. موهایتان را خیس کنید و با روغن زیتون و یا نرم کننده مو موها را چرب کنید.  موهایتان را حداقل دو دفعه بصورت کامل از پوست سر تا انتهای موها شانه کنید.  این کار را اغلب باید هر 3 الی 4 روز برای مدت زمان چند هفته تکرار کنید. دست کم دو هفته بعد از اینکه دیگر شپش نبینید.

روغن های طبیعی

تحقیقات نشان داده‌اند که بعضی از روغن های طبیعی امکان دارد بتوانند شپش‌ها را با محبوس کردن هوا از بین ببرند. ولی اثربخشی شان نامشخص است. این روغن‌ها شامل موارد زیرند:  

  • روغن درخت چای
  • روغن انیسون
  • روغن یلانگ یلانگ

دقت کنید که روغن‌های طبیعی گاهی ممکن است موجب واکنش‌های آلرژیک پوستی شوند.

عوامل خفه کننده شپش

بعضی از محصولات خانگی هستند که به منظور درمان شپش سر به کار می‌روند. روال آن به این صورت است که این محصولات روی موها قرار می‌گیرند و سپس با یک کلاه پوشانده می‌شوند و در تمام طول شب روی موها می‌مانند و شپش‌ها را از هوا محروم می‌کنند. محصولات مورد استفاده برای این کار شامل موارد زیرند:

  • سس مایونز
  • روغن زیتون
  • مارگارین یا کره
  • ژله نفتی

با این وجود، هنوز مشخص نیست که آیا درمان‌ها موثرند یا نه.

محصولات خطرناکی که باید از آن ها اجتناب کنید

محصولات قابل اشتعال، همچون بنزین یا نفت سفید، هیچوقت نباید برای از بین بردن تخم شپش و یا خود شپش استفاده شوند.  

نظافت منزل

شپش اغلب یک روز بدون تغذیه از پوست سر شما زنده نخواهد ماند. همچنین تخم‌ها بدون دمایی که نزدیک دمای پوست سر باشد زنده نخواهند ماند. در نتیجه، امکان زنده ماندن شپش در وسائل خانه خیلی کم است.  

برای احتیاط، بهتر است وسائل شخصی که مبتلاست و در دو روز قبل از آن‌ها استفاده کرده است را تمیز کنید. توصیه‌های لازم برای تمیز کردن وسائل شامل موارد زیرند:

وسائل فرد مبتلا را در آب داغ بشویید. ملافه، لباس و غیره. را با آب گرم و صابون در دمای 130 درجه فارنهایت شستشو دهید و در حرارت بالا خشک کنید.

وسائلی مانند شانه، برس و دیگر لوازم جانبی موی سر را با خیساندن در آب داغ  و صابون برای 5 الی 10 دقیقه شستشو دهید. کف اتاق و مبلمان را که روکش شده اند را به خوبی با جاروبرقی تمیز کنید.

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

اگر به این مشکوک هستید که فرزند شما شپش سر دارد، باید به پزشک عمومی و یا متخصص اطفال مراجعه کنید. پزشک مو و پوست سر فرزند شما را بررسی خواهد کرد و به دنبال تخم شپش و یا شپش بالغ خواهد بود تا تشخیص بدهد آیا فرزندتان شپش دارد یا نه.  اگر لازم باشد پزشک می‌تواند موارد مشکوک را پیش از تایید وجود شپش زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار دهد.  

نتیجه گیری

برای تشخیص وجود شپش در بزرگسالان و یا اطفال بهترین راه این است که به پزشک مراجعه کنید. با توجه به اینکه ممکن است با ابتلای یک فرد در خانواده بقیه هم به آن مبتلا شوند. بهترین کار این است که به دنبال درمان فوری شپش در یک شب باشید.

منبع

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.4 / 5. تعداد رای: 25

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا