پوست و زیبایی

با روتین پوستی روزانه کامل برای مراقبت از پوست آشنا شوید

4.6
(25)

در این مقاله با شما از مراحل روتین پوستی روزانه کامل برای مراقبت از پوست به شیوه صحیح و اصولی صحبت خواهیم کرد. با ما تا انتهای این مطلب در کلینیک تخصصی پوست و مو آتریسا همراه باشید.

روتین پوستی

چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟

داشتن محصولات باکیفیت مراقبت از پوست خوب است، اما باید بدانید که کافی نیست! برای اینکه محصولات پوستی شما، بهترین و بیشترین تاثیر را پوستتان داشته باشند، باید آن‌ها را به صورت درست و صحیح استفاده کنید.

روتین پوستی روزانه کمک می‌کند تا علاوه‌بر اثربخشی بیشتر و بهتر محصولات مراقبت از پوست، از پوستتان به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید تا کمترین آسیب را ببیند.

دانستن ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی کمک می‌کند تا تمام مشکلات پوست که ممکن است به صورت روزمره مواجه شوید را برطرف کنید و علاوه‌برآن، به طور کامل آلودگی‌ها را از سطح پوستتان بزدایید.

مراحل روتین پوستی روزانه

قانون کلی در رعایت روتین پوستی این است که از محصولات مراقبت پوستی به ترتیب بافت‌شان استفاده کنید. درواقع شما باید از نازک‌ترین بافت به ضخیم‌ترین بافت برسید، چون محصولات مراقبت از پوست با بافت سبک قادر به نفوذ به محصولات مراقبتی ضخیم نیستند.

برای داشتن روتین پوستی روزانه کامل، مراحل زیر را دنبال کنید:

شستشوی صورت

صورتتان را به خوبی بشویید. بهتر است این کار را یک بار صبح و یک بار شب قبل از خواب انجام دهید. برای شستشوی صورتتان، مقدار کمی از پاک کننده را بین کف دستتان بگذارید و با دست به آرامی پوستتان را ماساژ دهید.

شستن صورت با فشار ملایم به تمیز شدن آن کمک می‌کند. بعد از یک یا دو دقیقه صورتتان را آب بکشید و با حوله‌ای نرم خشک کنید. اگر آرایش می‌کنید، این کار را در دو مرحله انجام دهید. قبل از شستشو، صورتتان را با روغن پاک کننده، شیر پاک کن یا میسلار واتر پاک کنید و سپس با ژل یا فوم شستشو، آن را بشویید.

برای پاک کردن چشم هم به جای مالیدن آن، اجازه دهید که محلول چند دقیقه در ناحیه باقی بماند تا راحت‌تر پاک شود.

روتین پوستی

برای روتین پوستی تونر بزنید

اگر از تونر استفاده می‌کنید، باید بعد از شستن صورت آن را به پوستتان بزنید. الزامی در استفاده از تونر در روتین پوستی روزانه وجود ندارد، با این حال اگر دوست دارید که تونر را در مراحل مراقبت از صورتتان جا بدهید، حتما باید قبل از هر کاری از آن استفاده کنید.

چند قطره از تونر را در پد بریزید و به آرامی به صورتتان بکشید. اگر تونرتان لایه‌بردار است و یا از اسیدها در ترکیب آن استفاده شده است، حتما استفاده از آن را به شب محدود کنید. اما می‌توانید تونرهای آبرسان را در روز هم مورد استفاده قرار دهید.

نکته بعدی اینکه هیچ‌وقت تونرهای لایه‌بردار را همزمان با سایر لایه‌بردارها استفاده نکنید. اگر از لایه‌بردار استفاده می‌کنید، دقت کنید که در ترکیبات سایر محصولات مراقبتی‌تان، از رتینوئید استفاده نشده باشد.

از سرم استفاده کنید

صبح زمان بسیار مناسبی برای استفاده از سرم آنتی اکسیدان است. سرم‌های ویتامین سی و سایر آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از پوست شما دربرابر رادیکال‌های آزادی که روزانه در معرض آن‌ها قرار می‌گیرید، محافظت کنند.

شب‌ها از سرم‌های مرطوب کننده یا سرم‌های حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید تا از خشک شدن پوستتان در شب جلوگیری کند. این مسئله مخصوصا زمانی که از محصولات ضدپیری و یا محصولات درمان آکنه استفاده می‌کنید، اهمیت زیادی دارد. این محصولات می توانند باعث خشکی پوست شوند و آبرسانی به پوست در این شرایط اهمیت زیادی دارد. سرم‌ها همچنین می‌توانند حاوی ترکیبات لایه‌بردار مانند آلفا هیدروکسی اسید یا اسید لاکتیک باشد.

قاعده‌ای کلی که در استفاده از سرم‌ها باید مدنظر قرار دهید این است: از هر سرمی که استفاده می‌کنید، به خاطر داشته باشید که سرم‌های برپایه آب باید زیر مرطوب کننده استفاده شوند و سرم‌های روغنی، بعد از مرطوب کننده استفاده می‌شوند.

روتین پوستی

استفاده از کرم دور چشم برای روتین پوستی

شما می‌توانید استفاده از کرم دور چشم را از روتین پوستی روزانه خود حذف کنید و به جای آن به مرطوب کننده اکتفا کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که کرم‌های دور چشم سبک‌تر از مرطوب‌کننده‌ها هستند و به همین دلیل اگر قصد دارید از کرم دور چشم استفاده کنید، حتما استفاده از آن را قبل از مرطوب کننده و در اولویت قرار دهید.

نکته بعدی درباره کرم دور چشم اینکه بهتر است از کرم‌هایی استفاده کنید که سر آن‌ها اپلیکاتور گوی شکل فلزی دارد. برای کسب نتیجه بهتر، کرم را در یخچال نگهداری کنید تا سرمای اپلیکاتور، پف زیر چشم را کاهش دهد.

نوبت به درمان جوش‌ها رسیده است!

اگر پوستتان آکنه دارد، در این مرحله باید از محصولات ضد جوش استفاده کنید. شب‌ها بهترین زمان برای استفاده از محصولات ضد جوش هستند، چون پوست در این زمان در حال ترمیم است.

درنظر داشته باشید که محصولات ضدجوش حاوی بنزوئیل پراکسید یا سالیسیلیک اسید را همزمان با رتینول استفاده نکنید؛ ترکیب این دو ماده می‌تواند باعث تحریک پوستتان شود.

برای روتین پوستی مرطوب‌کننده بزنید

در این مرحله از روتین پوستی روزانه باید از مرطوب‌کننده استفاده کنید. مرطوب‌کننده‌ها هم باعث آبرسانی پوست می‌شوند و هم به خاطر بافت سنگین‌شان، سایر محصولات پوستی روی پوستتان را قفل می‌کنند.

می‌توانید در صبح‌ها از مرطوب‌کننده‌هایی که SPF دارند استفاده کنید تا از پوستتان دربرابر نور خورشید محافظت کند. مرطوب‌کننده‌های شب هم می‌توانند غلیظ‌تر و مغذی‌تری باشند تا پوستتان را آبرسانی و تغذیه کنند.

رتینوئید بزنید

رتینول از مشتقات ویتامین A است و در سرم‌های جوانسازی یا روشن‌سازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید استفاده از رتینول را در روتین پوستی روزانه خود جا بدهید.

استفاده از رتینول چرخش سلولی پوست را افزایش می‌دهد و با کاهش لکه‌ها تیره و جوش‌ها، نمای پوست را بهبود می‌دهد. این ماده در ترکیبات اولیه محصولات ضدپیری و ضد چروک هم پیدا می‌شود.

از آنجایی که رتینول دربرابر خورشید تجزیه می‌شود و پوست را دربرابر آفتاب حساس و آسیب‌پذیر می‌کند، باید استفاده از این محصول را به شب محدود کنید.

از محصولات روغنی بهره بگیرید

اگر پوست خشکی دارید و از روغن‌های مخصوص پوست صورت استفاده می‌کنید، باید آن را در انتها به صورتتان بمالید. تقریبا هیچ محصول مراقبت پوستی توان نفوذ در روغن ندارد و به همین دلیل اگر چیزی را بعد از روغن به پوستتان بزنید، به پوستتان نفوذ نخواهد کرد.

روتین پوستی

ضدآفتاب بزنید

استفاده از کرم ضد آفتاب آخرین مرحله از روتین پوستی روزانه محسوب می‌شود. البته درنظر داشته باشید که این مرحله، مهم‌ترین بخش از روتین پوستی روزانه شما خواهد بود.

باید به خوبی از پوستتان در برابر خورشید محافظت کنید تا علاوه‌بر به تعویق انداختن پیری پوست، از سرطان پوست هم جلوگیری کنید.

حدود 20 دقیقه قبل از خروج از منزل ضد آفتاب بزنید تا به خوبی اثر کند.

مشاوره روتین پوستی روزانه کامل برای مراقبت از پوست

در این مقاله تلاش کردیم تا از مراحل روتین پوستی روزانه کامل برای مراقبت از پوست صحبت کنیم. شما می‌توانید برای رسیدگی منظم به پوست و پاکسازی آن از کارشناسان ما در کلینیک تخصصی پوست و مو آتریسا کمک بگیرید. کارشناسان زبده و ماهر ما در آتریسا به شما کمک می‌کنند تا بهترین نسخه از پوستتان را داشته باشید و بدرخشید. برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت با ما درتماس باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.6 / 5. تعداد رای: 25

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا