پوست و زیبایی

انواع پوست و ویژگی های آن

4.2
(12)

خلاصه مطالب در زمینه انواع پوست و ویژگی های آن

» ساختمان پوست

» انواع تایپ پوستی و مراقبت از آن

» تشخیص نوع پوست

» چگونه پوستی سالم و شاداب داشته باشیم؟

انواع پوست

ساختمان پوست


پوست از سه لایه تشکیل شده است:

اپیدرم، درم و هیپودرم. اپیدرم عبارت از یک بافت سنگفرشی مطبق شاخی شده است که پوشش رطوبت ناپذیری برای بدن ایجاد می کند. درم عبارت از بافت همبندی است که بلافاصله در زیر غشای پایه ی اپیدرم قرار گرفته است. هیپودرم بافت همبندی چربی است که رگ ها از آن گذشته و به درم وارد می شوند. بافت چربی در این لایه زیاد است، بدین جهت پوست به راحتی می تواند بر روی لایه زیرین خود لغزش داشته باشد.

اثر تحریکات روحی


عروق خونی لایه ی درم نسبت به تحریکات روحی واکنش نشان می دهند. خجالت و شرم باعث پر خونی این عروق و در نتیجه موجب برافروختگی و سرخی آن می شود و یا برعکس حالت ترس باعث سفیدی یا به اصطلاح رنگ پریدگی پوست می گردد.


انواع تایپ پوستی و مراقبت از آن


تایپ پوستی افراد مختلف، بر اساس مقدار چربی و ترشحات آن به چهار نوع تقسیم می شود: معمولی، چرب، خشک و مختلط. البته به طور کلی می توان آن را به پنج نوع تقسیم کرد و تایپ پوستی پیرنما نیز در این دسته بندی قرار دارد.


معمولی:

پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد. پوستی ایده آل است و در هنگام لمس با طراوت و تازه می باشد. این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد، در نتیجه برای خوب ماندن مانند سایر تایپ پوستی نیاز به مراقبت دارد.


 چرب:

چربی پوست ناشی از ترشح بیش از حد چربی توسط غدد چربی است که باعث می شود پوست فرد همیشه چرب باشد. حداکثر ترشح چربی پوست در سنین 16 تا 50 سالگی است. منافذ پوست های چرب،  بزرگ و دارای جوش های سرسیاه می باشند. معمولا پوست های تیره از نوع تایپ پوستی چرب هستند ولی ممکن است پوست های روشن هم چرب باشند.

میزان چربی پوست با شرایط آب و هوا، درجه حرارت و حتی هیجانات شخص تغییر می کند. آب و صابون به صرفه ترین پاک کننده برای این نوع تایپ پوستی هستند.

 خشک:

این نوع تایپ پوستی به علت کمبود ترشح چربی، خشک و زبر است و نرمی و لطافت لازم را ندارد. تایپ پوستی خشک ساختمان نازک و لطیفی دارند و به آسانی پوسته پوسته می شوند. پوست خشک می تواند در اثر این موارد ایجاد شود: تابش آفتاب، بادهای شدید و خشک و هوای گرم، به کار بردن لوازم آرایش غیر بهداشتی، استفاده از صابون هایی که دارای اسانس زیادی هستند و افرادی که به طور ژنتیکی دارای پوستی خشک می باشند.

اساس مراقبت از آن، نگهداری رطوبت آن است که باعث لطافت و نرمی پوست می شود. صبح ها صورت را با آب ولرم بشویید و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید.


مختلط:

این نوع تایپ پوستی بسیار شایع است. به این صورت که برخی از نواحی مانند دست، گونه ها و اطراف چشم خشک و برعکس پیشانی، بینی و پشت کمر چرب تر هستند. در این نوع تایپ پوستی، قسمت های چرب و خشک باید به طور جداگانه مورد مراقبت قرار گیرند.


پیرنما:

این نوع تایپ پوستی ظاهری پیرنما و فرسوده دارد که در اشخاص میانسال دیده می شود. معمولا نازک، دارای منافذ باز و حساس است و حالتی افتاده دارد. این نوع تایپ پوستی بسیار حساس است و نیاز به مراقبت ویژه دارد. استفاده از روغن ماهی به همراه عسل حالت های ناخوشایند آن را کاهش می دهد. به طور کلی مصرف روغن ماهی و گیاهان خام برای مراقبت از این نوع تایپ پوستی بسیار موثر است.


تشخیص نوع پوست


برای تشخیص نوع تایپ پوستی، هنگامی که کاملا تمیز است یک تکه کاغذ را برداشته و بر روی پیشانی، بینی، چانه و گونه ها بکشید و سپس آن را مشاهده نمایید.

اگر بر روی کاغذ فقط اثر مختصری از چربی ایجاد شد، شما دارای پوستی معمولی هستید. اگر بر روی کاغذ لکه های روغنی کم و بیش وسیعی به وجود آمد، شما داری پوستی چرب هستید.

اگر کاغذ با اصطکاک بر روی صورت حرکت کند و هیچگونه اثری از چربی بر روی آن نباشد، شما دارای پوستی خشک هستید.

اگر فقط کاغذی که بر روی پیشانی، بینی و چانه کشیده اید چرب شد، شما دارای پوستی مختلط هستید.


رنگ پوست به میزان وجود رنگدانه در آن بستگی دارد. هیچگونه تفاوتی بین ساختمان پوست در رنگ های مختلف وجود ندارد. معمولا پوست های تیره چرب هستند و هرچه  تیره تر باشند، جریان پیری در آن آهسته تر است و علت آن نیز وراثت است.


چگونه پوستی سالم و شاداب داشته باشیم؟


گردش غیرطبیعی خون در پوست و کندی حرکت آن باعث می شود که آن به بیماری دچار شود. یکی از این بیماری ها پیدایش لکه های سرخ بر روی آن است. این بیماری بیشتر مختص افراد بی تحرک و با فعالیت کم است.

بسیاری از ناراحتی های پوستی به بیماری های درونی ارتباط دارند که تنها پزشک متخصص می تواند آن را درمان کند. به طور کلی آلودگی، رژیم غذایی، کم خوابی و استرس دشمنان آن محسوب می شوند. برای اینکه پوستی سالم داشته باشیم باید همیشه آن را تمیز نگه داشت و با مصرف غذاهای مناسب پروتئین، ویتامین و رطوبت آن را متعادل نگه داریم. روش پاک کردن هر نوع تایپ پوستی به نوع آن ونوع پاک کننده بستگی دارد. از اقدامات ضروری برای مراقبت از آن شامل بخور، ماسک، ماساژ و ورزش صورت است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.2 / 5. تعداد رای: 12

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

2 پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا