خلاصه مطالب در مورد کاشت مو :

» زمان مناسب کاشت مو

» سن مناسب برای کاشت موی طبیعی

» عمل کاشت مو چگونه انجام می شود؟

» فاکتورهای مهم برای انجام کاشت مو

» مراحل کاشت مو

» روش های مختلف کاشت موی سر

» تفاوت های روش کاشت مو FUT (میکروسرجری) با روش FIT (غیر جراحی) 

» کدام روش کاشت مو بهتر است؟

» کاشت مو به روش fut (میکروسرجری)

» کاشت مو به روش fit (غیر جراحی)

» کاشت مو به روش ترکیبی

» مدت زمان عمل کاشت مو چقدر است؟

» مراقبت ‏های بعد از عمل کاشت مو

» مزایای کاشت مو

» عوارض کاشت مو

کاشت مو

داشتن ظاهری جوان و سلامت برای همه بسیار مهم است. کاشت مو عامل مهمی در این زمینه است که اعتماد به نفس را به افراد بازمی گرداند. باید قبل از عمل کاشت مو با پزشک خود درباره انتظاراتی که دارید صحبت کنید. کاشت مو روشی است که در آن از موهای موجود بر روی سر برداشت می‏ کنند و به نواحی بی مو انتقال می ‏دهند.

» زمان مناسب کاشت مو

چه زمانی بهتر است که پیوند موی طبیعی انجام شود؟ آیا باید منتظر بمانیم تا کاملاً طاس شویم؟

پیوند مو در اشخاصی قابل انجام است که در پشـت سر دارای موهای با کیفیت و تراکم کافی هستند و از طرف دیگر طاسی آن‏ها به صورتی باشد که به عمل کاشت مو پاسخ خوبی بدهد.

اگر کم پشتی موهای سر شما به حدی رسیده است کـه در زیـر نـور معمولی، سفیدی پوست سر از لابه‏ لای موها به میزان زیادی دیده می‏ شود، شما کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید.

» سن مناسب برای کاشت موی طبیعی

اکثـراً این عمل را زمانی انجام می ‏دهند که به اندازه کافی از موها ریخته شده ولـی هنوز کاملاً طاس نشده ‏اند. در کل بهتر است فرد زمانی این کـار را انجام دهد که نسبتاً جوان (45- 25 سال) و از نظر اجتماعی فعال است و می‏ خواهد در کار و زندگی پیشرفت کند.

البتـه کاشت مـو حتی در دهه ‏های 6 و 7 زندگی نیز به شرط اینکه فرد از نظر وضعیت کلی سلامتی مشکلی نداشته باشد، نتایج خوبی خواهد داشت.

» عمل کاشت مو چگونه انجام می شود؟

 کاشت مو یک عمل جراحی سرپایی، بسیار راحت و بی‌خطر محسوب شده و نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان ندارد. در کاشت موی طبیعی برداشت (انتقال) مو از بانک مو (پشت و کناره‌های سر) صورت گرفته و سپس در بخش‌های طاس کاشته می‌شود.

› مراحل پس از برداشت در روش های  FIT وFUT مشابه یکدیگر هستند. جراح منطقه کاشت را مشخص می‏ کند و بعد از پاک‏سازی و جدا کردن گرافت‏ های مو، شکاف‏ هایی برای کاشت موها ایجاد می‏ کند. فقط فولیکول‏ هایی که بالاترین شانس زنده ماندن را دارند برای کاشت مو انتخاب می ‏شوند. این انتخاب در نتیجه ‏گیری نهایی بسیار تاثیرگذار است. تکنسین‏ های ماهر تیم کاشت با یک میکروسکوپ استریو با قدرت بالا گرافت ‏های فولیکولی را آماده می ‏کنند تا مطمئن باشند که موها تا زمان پیوند در شرایط مطلوب باقی می ‏مانند.

» فاکتورهای مهم برای انجام کاشت مو

› سن یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار است و عامل مهمی در به عقب انداختن زمان کاشت موی طبیعی است.
› سابـقه‌ی خانـوادگی طاسـی در شخص
 وضعیت فعلی طاسی فرد و خصوصیات پوست و مو در منطقه‌ی پشت سر
› توجه به روان‌شناسی بیمار و وضعیت بلوغ فکری و روانی وی
› انتظارات و توقعات بیمار از کاشت مو، در صورتی که تصور فرد از نتیجه کاشت مو فانتزی و واهی بوده و تناسبی با وضعیت طاسی و بانک موی خود نداشته باشد، به هیچ عنوان نباید اقدام به پیوند مو در فرد کرد.
› وضعیت کلی سلامتی فرد، مصرف داروهای دیگر، حساسیت‏ های دارویی و وجود بیماری‏ های پوستی از عواملی است که موجب تخریب ناحیه پیوند می‏ شود.

» مراحل کاشت مو

• کاشت مو یک عمل جراحی سرپایی، بسیار راحت و بی ‏خطر محسوب شده و نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان ندارد. این کار در اطاق عمل استاندارد پوست و مو (با تجهیزات کامل جراحی) و با ابزارهای عمدتاً یک بار مصرف انجام شده و به دلیل ماهیت سرپایی آن و با رعایت احتیاط ‏های لازم احتمال بروز عفونت در آن تقریباً صفر است.

› حین عمل کاشت موی سر

• کاشت موی طبیعی به دلیل ظرافت زیاد عمل و به جهت بالا بردن سرعت کار توسط یک تیم متخصص چند نفره انجام شده و 4-6 ساعت به طول می ‏انجامد. بیمار در طول عمل می ‏تواند از سیستم مولتی مدیا (فیلم و موسیقی) استفاده کرده، مکالمه تلفنی داشته باشد و یا مطالعه نماید. خوردن و آشامیدن و صرف غذا در طول عمل ممنوعیتی ندارد.

› بعد از عمل کاشت مو

• بعد از عمل دلمه ‏هایی اطراف گرافت‏ ها تشکیل می ‏شود که چند روز بعد با شستشوی مرتب روزانه از بین می‏ روند. موهای کاشته شده یک ماه بعد از پیوند رشدکرده و سپس ریشه‏ ی موها وارد فاز استراحت شده و ساقه ‏های آن‏ها می ‏افتد. موها پس از 3-4 ماه از حالت استراحت خارج شده و شروع به رشد می‏ کند و ساقه‏ های جدید مو از پوست بیرون می‏ آیند. به طور کلی قسمت طاس 9-12 ماه پس از پیوند کاملاً حالت عادی خود را به دست آورده و نمای محل کاشت به گونه ‏ای است که هیچ کس متوجه کاشت مو در این محل نخواهد شد و این محل کاملاً طبیعی به نظر می ‏رسد.

» روش های مختلف کاشت موی سر :

› این روش درمانی به روش‏های مختلف و مدرنی انجام می ‏شود:
1. میکروسرجری (FUT) .
2. غیر جراحی (FIT).

کاشت مو

» تفاوت های روش کاشت مو FUT (میکروسرجری) با روش FIT (غیر جراحی) :

طریقه‌ی کاشت موهای برداشته‌شده در هر دو روش، یکسان بوده و موها به صورت میکروگرافت کاشته می‌شوند در نتیجه اختلاف این دو روش فقط در طریقه‌ی برداشت موها است.

» کدام روش کاشت مو بهتر است؟

روش FIT برای طاسی کم (به شرط این که سن فرد پایین نباشد)، روش FUT برای طاسی متوسط و روش ترکیبی (هر دو روش) برای طاسی شدید مناسب است. به طور کلی بهتر است انتخاب روش مناسب را بر عهده پزشک متخصص خود گذاشته تا بهترین گزینه را برای شما انتخاب کند.

» کاشت مو به روش fut (میکروسرجری)

 با استفاده از روش fut (میکروسرجری) یک نوار به اندازه 15 تا 25 سانتی متر با روش بی‏ حسی موضعی و بدون احساس درد  از پشت سر فرد برداشته می‏ شود.محل برداشت پس از ترمیم  که به صورت یک خط نازک درآمده، بلافاصله بعد از بخیه توسط موهای اطراف آن پنهان می‏ شود و معمولاً در زیر خواب موهای پشت سر مخفی شده و از نظر زیبایی مشخص نیست. سپس تیم کاشت، نوار پوستی را به 500 تا 2000 گرافت موی کوچک تقسیم می‏ کنند. میزان گرفت‏ ها بستگی به جنس مو، کیفیت، رنگ و اندازه منطقه دارد.

قطعات طوری در نظر گرفته می ‏شود که در هر قطعه 3-1 فولیکول مو وجود داشته باشد (به هر قطعه یک گرافت گفته می ‏شود). با روش بی ‏حسی کامل شکاف ‏های متعدد و خیلی کوچکی در منطقه‏ ی طاس سر ایجاد می ‏شود و با وسایل ظریف در این شکاف‏ ها زمینه زنده موها قرار می‏ گیرد.

› بهترین نتیجه در روش fut چگونه به دست می آید؟

برای به دست آوردن بهترین نتیجه، گرافت‏ های تک فولیکولی (تک مویی)  نوار برداشته شده به قطعات بسیار کوچک تقسیم می ‏شود در خط رویش مو در جلوی سر کاشته می‏ شود، زیرا این بخش از سر به طور طبیعی دارای موهای تکی است. گرافت ‏های 2 تایی در عقب خط رویش مو و گرافت‏ های 3 تایی در بالای سر کاشته می ‏شود تا حداکثر تراکم به وجود آید.

» کاشت مو به روش fit (غیر جراحی)

در روش fit (غیر جراحی) تیم کاشت، موهای ناحیه پشت سر را می‏ تراشند و فولیکول‏ های مو را دانه دانه یکی پس از دیگری خارج می ‏کنند.کاشت موهای برداشته شده در روش FIT به صورت تک به تک (مانند روش FUT) انجام می‏ شود.

کاشت مو

» کاشت مو به روش ترکیبی:

• با ترکیب دو روش FUT و FIT در طاسی ‏های شدید، تعداد گرافت‏ های برداشته شده از بانک مو را می ‏توان افزایش داد و نتیجه بهتری را به وجود آورد. این کار در دو روز متوالی انجام شده و تراکم قابل ملاحظه ‏ای در منطقه طاس ایجاد می ‏کند.

» مدت زمان عمل کاشت مو چقدر است؟

 با توجه به مساحت منطقه کاشت، زمان عمل 4 تا 6 ساعت طول می‏ کشد.

» مراقبت ‏های بعد از عمل کاشت مو

•  بعد از جراحی پوست سر حساس و ملتهب می‏ شود. برای چند روز باید قرص‏ های ضد التهابی، مسکن و آنتی بیوتیک مصرف کنید. همچنین دو الی سه روز باند و پانسمان بر روی سر قرار می‏ گیرد. بعد از گذشت یک هفته می‏ توانید به فعالیت روزانه خود ادامه دهید.

•  تا دو هفته از انجـام کارهـای سنگیـن بپرهیزیـد. در این مدت از خم شدن زیاد در حالت ایستاده خودداری کنید.

•  تا سه هفته بعد از جراحی موهای کاشته شده شروع به ریزش می‏ کنند و در این مرحله مراقبت‏ ها و توصیه‏ های پزشک و تیم متخصص را باید به دقت رعایت کرد تا موها وارد فاز رشد مجدد شوند. بیشتر افراد پس از 6 تا 9 ماه رشد مو را مشاهده می‏ کنند.

شستن سر بعد از کاشت مو

محل کاشت مو باید روزانه تا 2 هفته با شامپوی مخصوص به صورت ملایم شسته شود. فشار آب دوش نباید زیاد باشد. پس از دو هفته نحوه ‏ی شستشوی سر به حالت عادی بازگشته و مراعات خاصی لازم ندارد. .

› چند روز بعد از کاشت مو می توان سرکار رفت؟

• فرد می ‏تواند 1 الی 2 روز پس از کاشت مو به سر کار خود بازگردد.

› انجام ورزش بعد از کاشت مو

•  تا یک هفته هرگونه فعالیت ورزشی ممنوع است.

• بعد از گذشت دو هفته می‏ توانید فعالیت ‏های ورزشی سبک (به جز شنا) را شروع کرده و از هفته سوم به بعد هرگونه ورزش آزاد است.

› داروهای تقویتی بعد از کاشت مو

• معمولاً به دنبال انجام کاشت مو یکسری داروهای تقویتی تجویز می ‏شود. این داروها در جهت حفظ و نگهداری موهای قبلی فرد است و ارتباطی به موهای کاشته شده ندارد.

کاشت مو

» مزایای کاشت مو

› به طور مادام‌العمر و به صورت طبیعی رشد خواهند کرد.
 قابل شستشو، اصلاح، آرایش و رنگ کردن است.
 نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی ندارند.

» عوارض کاشت مو

› همانند هر نوع جراحی، اگر کاشت مو تحت نظر متخصص انجام نشود منجر به بروز خطراتی از جمله خونریزی و عفونت و رشد موهای جدید غیر طبیعی وجود دارد.

, , , ,
Share:

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *