زیبایی دندان

لمینت دندان و هر آنچه باید بدانید!

0
(0)

لمینت دندان که ونیر هم نامیده می شود، روکشی است نازک که همرنگ با دندان شماست. برای بهبود زیبایی دندان ها، لبخند شما و ظاهر کلی شما طراحی شده است. زمانی که تکه های کوچک لمینت روی دندان شما قرار می گیرند. موجب تغییر رنگ، اندازه، فرم و طول دندان های شما به وضعیت دلخواهتان می شود. لمینت دندان به غیر از مزایای زیبایی شناختی ای که دارد، دیگر مزایایی هم دارد از جمله اینکه مقاومت و قدرت دندان ها را بیشتر می کند. با پوشاندن ناهمواری ها و دیگر نقایص دندان، آن ها را بصورت یکنواخت و مرتب نمایش می دهد.

لمینت دندان را می توان از جنس مواد کامپوزیت  و یا پرسلن (چینی) تهیه کرد. البته لمینت های دندان چینی نسبت به کامپوزیت رزین در مواجه با لکه ها بیشتر و بهتر مقاوت می کنند. برای انتخاب بهترین مواد روکش برای دندان هایتان باید با دندانپزشک خود صحبت کنید. 

لمینت دندان

موارد کاربرد لمینت دندان

لمینت دندان به طور معمول برای اصلاح موارد زیر به کار می رود:

 • دندان هایی که علت انجام عصب‌کشی، استفاده از تتراسایکلین یا دیگر داروها، دریافت بیش از اندازه فلوراید، اثر نامطلوب رزین های پرکننده و غیره تغییر رنگ یافته اند.
 • دندان هایی که دچار ساییدگی شده
 • دندان های شکسته و یا ترک‌خورده
 • دندان های نامرتب یا نامنظم
 • دندان های فاصله دار

موارد منع لمینت دندان

استفاده از لمینت دندان برای افراد زیر نامناسب است:

 • کسانی که دندان های پوسیده دارند و یا به بیماری لثه فعال دچارند.
 • کسانی که دندان های پوسیده، به همراه شکستگی یا دندان پر شده دارند.
 • کسانی که روی سطح دندان هایشان مینای کافی وجود  ندارد.
 • کسانی که دندان قروچه دارند و دندان هایشان را بهم می سایند.

چون اینگونه عادت ها باعث ترک خوردگی روکش ها می شود.

لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

اصلاح طرح لبخند: لمینت دندان با پوشاندن سطح دندان ها، ظاهر دندان هایی که زرد شده و  لبخندتان را زیباتر می کند. همچنین اعتماد به نفس شما را بالا می برد. 

 • کم تهاجمی بودن لمینت: اغلب به منظور نصب لمینت ها روی دندان باید تا حدی از تاج دندان تراشیده شود. ولی میزان این تراش در مقایسه با دیگر روش ها کمتر است و آسیب زیادی به دندان وارد نمی کند.  
 • مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ: از مزایای لمینت دندان مقاومت بالای آن در برابر تغییر رنگ و زرد شدن است. اگر بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت کنید و رژیم غذایی مطلوبی داشته باشید برای مدت زمان زیادی می توانید از درخشندگی لمینت دندانتان برخوردار شوید.
 • طبیعی بودن ظاهر لمینت: لمینت های دندان در رنگ های مختلف موجود هستند و شما می توانید بهترین و نزدیکترین رنگ لمینت دندان را که به رنگ طبیعی دندان هایتان شبیه است را انتخاب نمایید.
 • ماندگاری بالا
 • کوتاه بودن طول درمان

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

از جمله انواع لمینت می توان به لمینت دندان خرگوشی اشاره کرد. در حقیقت این نوع از لمینت دندان به منظور درمان دندان های خرگوشی به کار می رود. هنگامی به دندان ها خرگوشی می گوییم که فک بالایی جلوتر از موقعیت اش قرار بگیرد و بعلاوه دندان های جلویی در فک بالا بزرگتر از حالت نرمال خود باشند. این مسئله موجب می شود دندان هایتان زیبایی خود را از دست بدهند و اعتماد به نفس شما را پایین بیاورند. به همین علت شما می توانید برای درمان این مشکل از لمینت ها استفاده کنید.

به منظور درمان دندان خرگوشی از دو شیوه لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی استفاده می شود. تشخیص اینکه کدام یک برای دندان های شما مناسب تر است بر عهده دندانپزشک است.  

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

اگر از لمینت دندان خود به خوبی مراقبت کنید، بین 7 الی 15 سال ماندگاری خواهد داشت. البته دندان هایی که لمینت می شوند نیاز به اقدام به خصوصی نیستند. رعایت موارد زیر کافی است:   

 • روزی دو بار مسواک بزنید
 • هر روز نخ دندان بکشید
 • از دهان شویه استفاده کنید

لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک دندان یا اسنپ آن اسمایل روکشی نازک است که روی دندان قرار می گیرد. به عنوان یک پوشش می تواند تا اندازه ای تیرگی ها و نقایص دندان را پنهان کند. همچنین ظاهری بهتر به دندان هایتان خواهد داد.

این نوع لمینت در واقع پلاکی متحرک است. از نوعی پلیمر که سمی نیست. با تکنولوژی خاصی متناسب با فرم و قالب دندان ها تهیه می شود. ولی اخیرا یکسری لمینت متحرک در بازار موجود است. این نوع لمینت دندان به شکل آماده و با قیمت بسیار کم عرضه می شود.

لمینت دندان

بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

به صورت کلی جنس لمینت ها می تواند از مواد مختلف و متفاوتی باشد. در میان انواع لمینت ها می توان گفت جنس زیرکونیوم آن بهترین نوع برای لمینت دندان است.  

زیرکونیوم:  این جنس از لمینت کیفیت و ماندگاری خیلی بالایی دارد. در عین حال جلوه و زیبایی خیلی خاصی هم دارد. این نوع از لمینت دندان کاربرد زیادی در برطرف کردن نواقص دندان ها از جمله اصلاح بد فرمی دندان و پر کردن حفره ها دارد. از مهم ترین مزایای این نوع از لمینت دندان سازگار بودن بالای آن با بدن است. به همین علت موجب ایجاد بوی بد در دهان نمی شود.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان

 • هزینه کمتر روکش کامپوزیت
 • مراحل انجام و مدت زمان آن
 • نداشتن برگشت پذیری لمینت دندان(چون در درمان لمینت دندان، دندان ها تراشیده می شوند. نمی توان از دندان های طبیعی مجددا استفاده کرد.)

طول عمر لمینت و کامپوزیت

با وجود اینکه کامپوزیت دندان دارای مزایای بسیاری است، ولی ماندگاری کمتری در مقایسه با لمینت دندان دارد. ماده به کار رفته در شیوه لمینت دندان، خیلی مقاوم تر از رزین کامپوزیت است.

لمینت دندان بصورت میانگین بین 10 تا 15 سال مقاومت و ماندگاری دارد. البته با رعایت بهداشت دهان و دندان، همچنین انجام دستورالعمل های پزشک حتی برای مدت زمان بیشتری هم می توان از لمینت دندان استفاده کرد. روکش کامپوزیت دندان اما ماندگاری ای بین 5 تا 7 سال دارد. 

بهترین کلینیک لمینت دندان

برای رسیدن به یک نتیجه ایده آل از انجام لمینت دندان خود باید به بهترین دکتر لمینت دندان در تهران و یا بهترین کلینیک لمینت دندان در تهران مراجعه کنید. تا با مهارت و تجربه بالایی که دارد بهترین نتیجه را برای شما رقم بزند. البته برای لمینت دندان در شهرستان ها هم مراکزی هستند که این خدمت را ارائه می دهند از جمله این شهرها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لمینت دندان اصفهان، لمینت دندان اهواز، لمینت دندان بندرعباس، لمینت دندان تبریز و غیره. البته ذکر این نکته هم بسیار با اهمیت است که تجهیزات و امکانات کلینیک های تهران خیلی بیشتر و بهتر از کلینیک هایی است که در شهرستان ها این خدمت را ارائه می دهند. پیشنهاد ما به شما مراجعه به کلینیک تخصصی آتریسا است که تمامی خدمات زیبایی دندان را با بهترین کیفیت انجام می دهند.  

نتیجه گیری

با توجه به مطالب بالا، در صورتی که می خواهید روکش لمینت یا کامپوزیت بگذارید، این بسیار اهمیت دارد که تفاوت قیمت، طول عمر لمینت و کامپوزیت را با هم در نظر بگیرید. در حقیقت، ممکن است کامپوزیت ها نصف قیمت لمینت ها هزینه داشته باشند، ولی طول عمر آن ها نصف لمینت دندان خواهد بود. برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت به شما پیشنهاد می کنیم کار خود را به دندانپزشکان متخصص در کلینیک تخصصی آتریسا بسپارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا