زیبایی دندان

انواع لمینت دندان و انتخاب بهترین نوع

0
(0)

انواع لمینت دندان کدامند؟ لمینت دندان که به ونیر پرسلن معروف است. در واقع پوسته نازکی است که بر مبنای نیاز فرد و با مواد رنگی مخصوص دندان طراحی می‌شود. این پوسته‌ها به منظور تغییر رنگ، فرم، اندازه یا طول دندان و بهبود ظاهر آن به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. لمینت پرسلن که از لایه‌های نازک چینی ساخته شده است. با مینای دندان طبیعی توسط لایه چسبنده جایگزین می‌شود. بر خلاف تصور عامه مردم، برای ساخت لمینت چینی، نیازی به تراشیدن دندان نیست. در صورتی که روش درمانی مناسبی توسط دندانپزشک انتخاب شود تنها برخی نواحی دندان برای جاسازی لمینت‌ها بدون آسیب به دندان طبیعی تراشیده می شوند. در ادامه این مقاله از کلینیک آتریسا به معرفی انواع لمینت دندان و ویژگی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

با وجود جنبه های زیبایی که لمینت دندان دارد، عملکرد صحیح لمینت دندان هم اهمیت دارد.چسباندن صحیح و محکم لمینت طبیعی و لمینت چینی هم ضروری است.

انواع لمینت دندان

انواع مختلف لمینت ها

در صنعت دندانپزشکی دو نوع لمینت وجود دارد. لمینت رزین کامپوزیتی و لمینت پرسلن. از این نوع مواد در طیف وسیعی از لمینت‌ها همچون ای‌مکس، لومینیرز، سرامیک زیرکونیا  و لمینت رزین استفاده می‌شود. انتخاب لمینت دندان بستگی به بودجه، وضعیت دندان و… دارد.

لیستی از انواع لمینت‌ها را در زیر آورده‌ایم تا فرآیند انتخاب برای شما راحت‌تر شود.

لمینت های ایمکس

معایبمزایا
قوی ترین نوع نیست
برگشت ناپذیر است
هزینه بالاتری دارد
ظاهری طبیعی
لک نخواهد شد
فرم دقیق
ماندگاریو دوام طولانی
مدت

لمینت های زیرکونیومی

معایبمزایا
سخت برای تغییر دادن
تا حدی مات
قوی ترین نوع
دندان ها را محکم خواهد کرد
در برابر خرد شدن مقاوم است
برای دندان قروچه مناسب است

لمینت های پرسلن

معایبمزایا
برگشت ناپذیر است
به آماده سازی دندان‌ها نیاز دارد
بادوام است
ظاهری طبیعی دارد
قوی
و محکم است

لمینت های لومینیرز

معایبمزایا
به سادگی شکسته می شود
مشکلات احتمالی برای لثه بوجود می‌آورد
برای لکه‌های تیره نامناسب است
قابلیت جابجایی دارد
روشی غیر تهاجمی است
در یک روز قابل اجرا است

ونیر کامپوزیت

معایبمزایا
به راحتی لکه بر می‌دارد
ظاهر غیر طبیعی
شکننده است
ماندگاری کوتاه
مدت
مقرون به صرفه است
در یک روز قابل اجراست

لمینت های یک روزه

معایبمزایا
هزینه بالایی دارد
شکننده
مقرون به صرفه است
در یک روز قابل اجراست
انواع لمینت دندان

لمینت‌های دائمی

هنگامی که از لمینت‌های دائمی صحبت می‌شود باید این نکته را در نظر داشت که این نوع از لمینت ها برگشت پذیر نیستند و در تمام طول عمر با شما هستند.

لمینت‌های دائمی نوعی روکش دندانی هستند که برای طولانی مدت وضعیت دندان‌های شما را بهبود می‌بخشند. هزینه این نوع از لمینت‌ها نسبت به سایر لمینت‌ها گران‌تر است. اما ظاهر این نوع لمینت ها طبیعی تر و بهتر است و ماندگاری بیشتری دارد.  

انواع لمینت‌های دائمی

انوع لمینتدوامظاهرزمان آماده سازی
لمینت های ایمکس10تا15 سالشفاف و طبیعی5-10 روز
لمینت های زیرکونیومی15تا30 سالمات5-10 روز
لمینت های چینی کامی10تا15 سالشفاف و طبیعی5-10 روز
لمینت های چینی10تا20 سالشفاف و طبیعی5-10 روز
لمینت های لومینیرز5تا10 سالنیمه شفاف استهمان روز
ونیر کامپوزیتی3تا5 سالماتهمان روز

البته وقتی که از لمینت‌های دائمی صحبت می‌کنیم، منظور مادام العمر بودنشان نیست. ولی چون این نوع روکش‌ها عمدتا 10 الی 20 سال دوام می‌آورند، آن‌ها را دائمی می‌دانند.   

آیا لمینت دندان، دندان‌ها را خراب می‌کند؟

خیر، در صورتی که دندانپزشک شما یک متخصص زیبایی با تجربه باشد، دندان‌هایتان آسیبی نخواهند دید. اگر دندانپزشکتان تشخیص بدهد که لمینت های انتخابی برای شما مناسب نیستند. گزینه هایی دیگر را به شما پیشنهاد خواهند داد از جمله: کامپوزیت،ارتودنسی، باندینگ دندان، سفید کردن دندان یا تنها کانتورینگ دندان. شما باید اطلاعات کافی درباره تمام گزینه ها داشته باشید تا وقتی که بتوانید بهترین شیوه را انتخاب کنید.

انواع لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

چون لمینت دندان برای همه افراد همچون دندان‌های اصلی شان ساخته می‌شوند، در نتیجه تشخیص تفاوت میان دندان طبیعی و لمینت دندان ممکن نیست. لمینت‌ها برعکس دندان‌های طبیعی به علت استفاده از تکنولوژی بالا در ساخت شان در برابر لکه های قهوه و چای مقاوم‌اند. لمینت‌های دندان قادرند سفیدی بالایی به دندان‌های تیره‌تر داده که در برابر دیگر فرآیند‌های سفید‌کننده مقاوم‌اند.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت چینی زمانبر است و نصب لمینت دندان را می‌تواند حداقل برای یک هفته به تاخیر بیاندازد. اگر لمینت‌ها به طور صحیح چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان‌ها از بین رفته و یا محدود باشند. بیمار می‌تواند از لمینت دندان به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود اینکه ماندگاری لمینت‌ها بالاست ولی می‌توانند شکننده باشند.   

توجه داشته باشید که لمینت دندان نباید تحت فشار قرار بگیرد. چون دندان‌های طبیعی فرد هم نباید تحت فشار باشند. برای مثال شما نباید ناخن‌های خود را بجویید، یخ بخورید وغیره. شما باید برای مراقبت از لمینت دندان خود بسیار مواظب باشید.    

فرآیند ساخت لمینت دندان

مرحله اول:

در مدت زمان یک جلسه مراحل آماده‌سازی روی دندان‌ها انجام خواهد شد و با دقت میلی‌متری این اندازه گیری‌ها انجام خواهند شد.

مرحله دوم:

در همان جلسه آماده سازی، دندانپزشک یک مدل از هر دو دندان فک شخص می‌سازد. مراحل بعدی به جلسه بعد که حدود یک هفته دیگر خواهد بود، موکول می‌شوند.

در ضمن مدل‌ها به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده خواهند شد، لمینت‌ها  به شکل پوسته چینی نازک ساخته می‌شوند. در کوره یا سوهان روی بلوک چینی قرار می‌گیرند. تا براق‌ترین و زیباترین‌شان و شبیه به مینای دندان ساخته شود.

لایه لمینت در جلسه دوم روی دندان‌ها قرار خواهند گرفت. با چسب خیلی قوی با رزین  somans  روی سطح دندان ها می‌چسبند.

اگر به طور صحیح نصب لمینت‌ها روی دندان‌ها انجام شود،  لمینت‌ها با دندان‌های طبیعی فرد یکپارچه می‌شوند. هیچ گونه نابرابری و شکاف وجود نخواهد داشت. می‌توانید برای تمیز کردن دندان‌های طبیعی‌تان از نخ دندان استفاده کنید. واضح است که برای بوجود آوردن شکل طبیعی و حفظ سلامت لایه لمینت، دقت دندانپزشک و همکاری لابراتوار متخصص لازم است. بعلاوه استفاده درست از مواد با کیفیت و مناسب بسیار در این امر تاثیرگذار است.

نتیجه گیری

برای انجام لمینت دندان گزینه‌های زیادی وجود دارند که با توجه به نظر پزشک فرد می‌تواند دندان‌های خود را لمینت کند. علاوه بر این‌ها مهم است که شما به یک دندانپزشک و کلینیک معتبر مراجعه کنید . پیشنهاد ما به شما این است که با مشاوران ما در  کلینیک آتریسا ارتباط بگیرید تا بتوانید در اسرع وقت برای لمینت دندن‌هایتان اقدام کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا