جوش صورت

9 روش از بین بردن جای جوش

4.3
(29)

جوش‌های فعال به اندازه کافی اذیت کننده هستند، اما فرورفتگی و زخم‌هایی که جوش از خود به جا می‌گذارد می‌تواند این معضل را دوچندان آزار دهنده کند. خبر خوب این است جای جوش قابل درمان است و روش‌های مختلفی برای از بین بردن جای جوش وجود دارد.

قبل از شروع هر گونه درمان، ابتدا باید برای جوش‌های فعال راه درمانی پیدا کنید تا اسکار و جای جوش جدید ایجاد نشود. بعضی از روش‌های درمانی از بین بردن جای جوش را در کنار داروهای آکنه نمی‌توان انجام داد و التهاب ناشی از جوش فعال اثر بخشی روش درمان جای جوش را ممکن است کاهش دهد. در ادامه انواع روش‌های درمانی از نوع پزشکی برای از بین بردن جای جوش معرفی شده است پس تا پایان با ما همراه شوید.

از بین بردن جای جوش

انواع جای جوش

اسکار زمانی اتفاق می‌افتد که یک جوش عمیق به پوست نفوذ کند و به بافت‌های زیرین پوست آسیب برساند. قبل اینکه بخواهید جای جوش را درمان کنید باید انواع آن را بشناسید تا تشخیص روش درمان آسان باشد. هر نوع اسکار به صورت متفاوتی به درمان پاسخ می‌دهند و برخی درمان‌ها برای نوع خاصی بهتر هستند. رنگ پوست نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، برای انواع پوست‌های تیره، لیزرهای عمقی پوست به دلیل اینکه احتمال جای زخم و رنگدانه را بیشتر می‌کنند توصیه نمی‌شود.

3 نوع جای جوش عبارتند از:

 • اسکارهای آتروفیک
 • اسکار هایپرتروفیک و کلوئید
 • هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب
از بین بردن جای جوش

اسکار آتروفیک

جای جوش از نوع آتروفیک به صورت ناحیه فرو رفته روی پوست اشخاص ظاهر می‌شود که اغلب حفره‌دار است. هنگامی که پوست نمی‌تواند بافت را ترمیم کند، این نوع از اسکار به وجود می‌آید. اسکار آتروفیک اکثرا در اثر تخریب کلاژن به علت شرایط التهابی مثل آکنه یا آبله مرغان ایجاد می‌شود. حوادث، جراحی و بیماری ژنتیکی هم می‌تواند منجر به این اسکار شود. اسکار آتروفیک خود به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود:

1. آیس پیک یا قندیلی

 • اسکار قندیلی اصولاً فرورفتگی‌های عمیق و ریزی هستند که بیشتر روی گونه دیده می‌شوند و 60 تا 70 درصد از جای جوش آتروفیک را تشکیل می‌دهند.
 • مجاری اسکار قندیلی به شکل وی انگلیسی هستند، کمتر از 2 میلی‌متر عرض دارند و دارای لبه تیز هستند که به صورت عمودی تا درم یا بافت زیرجلدی پوست ادامه دارند.
 • این نوع از اسکار به سختی درمان می‌شوند زیرا عمیق هستند و در برابر بازسازی پوست مقاومت زیادی دارند.

2. باکسکار

 • این مدل پهن‌تر از اسکار قندیلی است و حدود 20 تا 30 درصد جای جوش آتروفیک را تشکیل می‌دهد.
 • به شکل گرد تا بیضی هستند با خطوطی کاملا مشخص که 1.5 تا 4.0 میلی‌متر عرض آن‌هاست.
 • از نظر شباهت شبیه جای زخم آبله مرغان هستند و فرورفتگی بیشتری روی پوست ایجاد می‌کنند.

3. اسکار چرخشی

 • یکی از وسیع‌ترین اسکارهای آتروفیک این مدل است و مرز مشخصی ندارد.
 • این نوع اسکار عمق متغیر، لبه به شکل منحنی و ظاهر ناهمواری دارد.
 • 15 تا 25 درصد از اسکارهای آتروفیک از این مدل هستند.
 • قطر اسکار چرخشی تا 5 میلی‌متر هم می‌رسد.

اسکار هایپرتروفیک و کلوئید

هایپرتروفیک:

 • در زمان بهبودی پوست به علت تولید کلاژن بیش از حد به وجود می‌آیند.
 • معمولاً روی بدن ظاهر می‌شوند و امکان شیوع کمی دارند.
 • به اندازه جوش‌هایی هستند که باعث به وجود آمدن این اسکار شدند.

کلوئیدی:

 • همان اسکار هایپرتروفیک است اما بزرگ‌تر از نقطه اولیه جوش هستند.
 • برجستگی‌های کوچک همراه با تورم پوستی هستند.
 • کلوئید ماه‌ها یا سال‌ها رشد می‌کند و خودبه خود متوقف خواهد شد و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

هایپرپیگمنتیشن

گرچه ممکن است آکنه درمان شود اما التهاب آن ممکن است باقی بماند که اسکار هایپرپیگمنتیشن ایجاد می‌کند. این التهاب به دلیل رنگدانه زیاد ناشی از تولید ملانین پوست در طول دوره بهبودی است. این مدل اسکار همه انواع پوست را می‌تواند درگیر کند. با این حال در افرادی که رنگ پوست تیره دارند بیشتر شایع است. این لکه‌های تیره پوست ممکن است با گذشت زمان و محافظت مناسب در برابر آفتاب محو شوند.

درمان جای جوش

از بین بردن جای جوش بر اساس نوع اسکار متفاوت است. گزینه‌های درمان را می‌توان برای همه انواع استفاده کرد یا برای یک نوع اسکار قابل استفاده است. ما در این بخش روش‌های درمانی پزشکی را معرفی کردیم، اما علاوه بر روش‌های پزشکی بعضی درمان‌های خانگی وجود دارند که تاثیر کمتری دارند.

از بین بردن جای جوش

9 روش از بین بردن جای جوش عبارتند از:

1. درمان FAST

Focal acne scar treatment  (FAST) این روش از بین بردن جای جوش از لیزر CO2 برای ایجاد سوراخ‌های میکروسکوپی در پوست و پر کردن آن با کلاژن جدید استفاده می کند. لیزر CO2 فرکشنال یک روش غیر تهاجمی است که از دی اکسید کربن برای برداشتن لایه‌های خارجی پوست آسیب دیده استفاده می‌کند. این روش برای اسکارهای آتروفیک مثل اسکار قندیلی و اسکار باکسکار بسیار موثر است.

2. درما فیلر

فیلرهای پوستی با افزایش تامین هیالورونیک اسید پوست عمل می‌کنند، درما فیلر با پر کردن پوست فوراً سطح پوست را صاف می‌کند و به صورت ژل به پوست تزریق می‌شوند.

3. تزریق استروئید

استروئیدها مستقیما به بافت اسکار تزریق می‌شوند تا آن را صاف کنند و برجستگی را از بین ببرند. ممکن است نیاز به چندین تزریق استروئید داشته باشید که هر کدام با فاصله چند هفته‌ای انجام می‌شود.

4. لایه برداری با لیزر

طول موج پرانرژی لیزر سطح پوست را لایه برداری می‌کند در حالی‌که کلاژن سازی در لایه‌های داخلی پوست را تحریک می‌کند. لیزر درمانی برای رفع اسکار به دو صورت عمل می‌کند. ابتدا، گرمای لیزر لایه بالایی پوست که در آن اسکار ایجاد شده است را از بین می‌برد. با جدا شدن این لایی رویی اسکار، پوست صاف‌تر می‌شود.

همانطور که بافت اسکار از هم جدا می‌شود، گرما و نور لیزر نیز سلول‌های جدید و سالم پوست را تشویق می‌کند تا رشد کنند. جریان خون توسط گرمای لیزر به این ناحیه کشیده می‌شود و با هدف قرار گرفتن رگ‌های خونی اسکار، التهاب کاهش می‌یابد. همه این‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا جای زخم‌ها کمتر برجسته و قرمز به نظر برسند، همچنین به بهبود پوست کمک می‌کنند.

5. پی آر پی

پی آر پی یک روش درمانی حداقل تهاجمی است که از فاکتورهای رشد طبیعی در خون برای ترمیم پوست استفاده می‌کند. متخصص پوست از بازو خون را می‌گیرد، سپس در یک سانتریفیوژ آن را جدا می‌کند تا پلاکت تولید شود. بعد از این مرحله پلاکت به اسکار آکنه تزریق می‌شود. پی آر پی التیام و تولید کلاژن جدید را تحریک می‌کند که جای اسکار را پر و پوست را صاف می‌کند.

6. میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی است که در آن لایه بالایی پوست با سوزن‌های ظریف سوراخ می‌شود. این امر مدلی از زخم را روی صورت ایجاد می‌کند که باعث می‌شود فرایند درمان طبیعی بدن و تولید کلاژن جدید تحریک شود. روش از بین بردن جای جوش با میکرونیدلینگ برای ترمیم اسکارهای آتروفیک بسیار موثر است.

7. برش پانچ

برش پانچ روشی است که در آن پوست دارای اسکار بریده می‌شود و پوست مجاور آن کشیده و بخیه می‌شود.

8. پیوند پانچ

در این روش اسکار از روی پوست برداشته می‌شود و پوست از دست رفته با پیوند پوستی کوچکی که از سایر قسمت‌های بدن گرفته شده است جایگزین می‌شود.

9. لایه برداری شیمیایی

لایه بردار شیمیایی با لایه برداری سطح پوست با محلول شیمیایی، اسکار هایپرپیگمنتیشن را درمان می‌کند. این روشی عالی برای بازسازی پوست و از بین بردن هر گونه لک‌های تیره است.

جمع بندی مطالب

برای پیدا کردن بهترین روش از بین بردن جای جوش قطعا مراجعه به پزشک متخصص پوست الزامی است. متخصص ابتدا نوع اسکار شما را شناسایی می‌کند و با توجه به آن درمان را شروع می‌کند حتی ممکن است برای از بین بردن جای جوش نیاز به ترکیبی از روش‌ها داشته باشید. شما کدام روش را برای از بین بردن جای جوش ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با در میان بگذارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.3 / 5. تعداد رای: 29

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا